Ukraina. Szczątki Polaków w "zbiorowym dole" w dawnej wsi Puźniki

Źródło:
PAP, oblast-te.com.ua, tvn24.pl
Wieś Puźniki znajdowała się w obwodzie tarnopolskim
Wieś Puźniki znajdowała się w obwodzie tarnopolskim Google Earth
wideo 2/5
Wieś Puźniki znajdowała się w obwodzie tarnopolskim Google Earth

Polscy i ukraińscy specjaliści w dawnej wiosce Puźniki w obwodzie tarnopolskim odnaleźli zbiorowy dół, w którym w 1945 roku złożono ciała pomordowanych mieszkańców. "Zgodnie z obowiązującymi przepisami wystąpiono do stosownych władz ukraińskich o zgodę na przeprowadzenie ekshumacji, badań oraz godny pochówek" - przekazał Michał Dworczyk.

Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował w piątkowym wpisie na platformie X (dawnym Twitterze), że "w byłej miejscowości Puźniki (rejon Czortków, obwód Tarnopolski w Ukrainie) specjaliści polscy i ukraińscy, po czterech miesiącach trudnych poszukiwań szczątków Polaków, ofiar ukraińskich nacjonalistów, odnaleźli zbiorowy dół, w którym w 1945 roku złożono ciała pomordowanych mieszkańców wsi".

Wniosek o zgodę na przeprowadzenie ekshumacji

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami wystąpiono do stosownych władz ukraińskich o zgodę na przeprowadzenie ekshumacji, badań oraz godny pochówek - napisał Dworczyk. Podkreślił, że jest to pierwszy przypadek od ponad dziewięciu lat odnalezienia w Ukrainie szczątków Polaków, ofiar ukraińskich nacjonalistów".

Minister dodał, że poszukiwania były prowadzone przez specjalistów (archeologów, antropologów) z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów – Pomorski Uniwersytet Medyczny, przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, ukraińskich archeologów oraz polskich wolontariuszy z Fundacji Wolność i Demokracja i Związku Harcerstwa Polskiego.

Również minister kultury Piotr Gliński zamieścił wpis na Twitterze, w którym poinformował o odnalezieniu szczątków Polaków.

Mieszkańców wsi "wymordowano, a zabudowania spalono"

Jak informowały wcześniej tarnopolskie media, w 1921 roku w wiosce Puźniki (obecnie Sadowe) większość mieszkańców stanowili Polacy. Przed II wojną światową mieszkało tam ponad tysiąc osób.

W 1940 roku NKWD wywiozło na Syberię kilka tamtejszych rodzin.

"W 1945 roku wymordowano mieszkańców wsi, a zabudowania spalono. Cztery lata później władze sowieckie zlikwidowały wieś. W czasie okupacji niemieckiej w pobliżu cmentarza wykopano rów do pochówków. Według wspomnień dawnych mieszkańców wykop nie był użytkowany przez Niemców i chowano w nim zmarłych mieszkańców wsi" - podał portal Nowyny Ternopilszczyny.

Morawiecki: zbrodnia wołyńska musi być wyjaśniona

W lipcu tego roku miejsce poszukiwań odwiedził premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: nie spocznę, dopóki ostatnia ofiara strasznej zbrodni wołyńskiej nie zostanie odszukana
Morawiecki: nie spocznę, dopóki ostatnia ofiara strasznej zbrodni wołyńskiej nie zostanie odszukanaTVN24

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP, oblast-te.com.ua, tvn24.pl