Wołodymyr Zełenski: chcemy wysłać 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw

Autor:
kk//rzw
Źródło:
PAP
Kijów. Spotkanie premierów Ukrainy, Polski i Litwy
Kijów. Spotkanie premierów Ukrainy, Polski i Litwy
wideo 2/6
Kijów. Spotkanie premierów Ukrainy, Polski i Litwy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował inicjatywę "Ziarno z Ukrainy". - Chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw - zadeklarował podczas sobotniej konferencji organizowanej w 90. rocznicę Hołodomoru. Żywność ma trafiać do najbiedniejszych krajów Afryki, dotkniętych głodem i suszą. Wsparcie zaoferowały już między innymi Austria i Francja.

W Kijowie odbyła się w sobotę konferencja "Grain from Ukraine - bravery feeds planet" ("Ziarno z Ukrainy - odwaga karmi planetę"), w której wzięli udział prezydent Wołodymyr Zełenski, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Węgier Katalin Novak, premier Litwy Ingrida Simonyte oraz premier Belgii Alexander De Croo. Była ona poświęcona bezpieczeństwu żywnościowemu oraz inicjatywie "Ziarno z Ukrainy", ogłoszonej w 90. rocznicę Hołodomoru, czyli Wielkiego Głodu.

Inicjatywa "Zboże z Ukrainy" ma pomóc krajom dotkniętym głodem

Prezydent Zełenski podkreślił, że działania Rosji wpływają na bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko Ukrainy, ale także wielu innych państw na całym świecie. - Wielu osobom grozi śmierć głodowa z powodu rosyjskiej blokady ukraińskiego eksportu żywności. Stąd właśnie nasza inicjatywa humanitarna "Ziarno z Ukrainy". To niezbędna odpowiedź na zagrożenie stwarzane przez Rosję. Odpowiedź Ukrainy oraz jej partnerów. Miejmy nadzieję, że to wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i aby ocalić miliony ludzi przed śmiercią głodową - mówił Zełenski.

Jak powiedział, celem inicjatywy jest wysłanie co najmniej 60 statków ze zbożem z ukraińskich portów do krajów najbardziej dotkniętych brakiem żywności, które wymagają natychmiastowego wsparcia. Prezydent Ukrainy wskazał, że chodzi o kraje jak Etiopia, Sudan, Somalia, Kongo czy Jemen.

- Udało nam się osiągnąć znaczne sukcesy w ramach naszej współpracy z FAO (Food and Agriculture Organization - red.) w ramach ONZ, ale możemy zrobić więcej - podkreślił prezydent Ukrainy. - 60 statków zapewni stabilność żywnościową dla miliona osób na okres roku, to jest znaczny wkład w globalną stabilność - dodał.

Wyjaśnił, że do inicjatywy zostało jak dotąd zaproszonych 20 krajów i Unia Europejska, a kolejne 10 przygotowuje się do dołączenia.

Zełenski poinformował, że podczas pierwszego szczytu związanego z inicjatywą zebrano ponad 150 milionów dolarów. Zaprosił do udziału w inicjatywie wszystkie chętne państwa i podkreślił, że dla Ukrainy "globalne bezpieczeństwo żywnościowe i ochrona ludzi to nie są tylko słowa".

Austria przeznaczy 3,8 miliona euro na dostawy ukraińskiego zboża

Na apel prezydenta Zełenskiego odpowiedział między innymi austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg. Jak napisał na Twitterze, Austria wspiera inicjatywę "Ziarno z Ukrainy" i przeznacza 3,8 miliona euro na dostawy ukraińskiego zboża dla potrzebujących w Etiopii i Sudanie.

"Używanie głodu jako broni nie ma miejsca na tym świecie i nie powinno być akceptowane" - napisał Schallenberg. Podkreślił, że nawet po 276 dniach agresywnej wojny z Ukrainą, Rosja nie cofa się przed cynicznym użyciem głodu i energii jako broni przeciwko narodowi ukraińskiemu i światu.

"Dziewięć miesięcy ciągłego i ukierunkowanego ostrzału ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej rakietami i dronami kamikaze spowodowało niewiarygodne ludzkie cierpienie i zniszczenia na Ukrainie. Jednocześnie agresywna wojna Rosji grozi pogrążeniem milionów najsłabszych ludzi na świecie w biedzie, głodzie i długach" - zaznaczył Schallenberg.

Minister wspomniał też o milionach ukraińskich kobiet, dzieci i mężczyzn, którzy zginęli w czasie Wielkiego Głodu w latach 1932-1933. Przypomniał w związku z tym, że kierownictwo sowieckie nie ceniło ludzkiego życia i godności. "Dzisiaj widzimy to samo. Nigdy nie zapomnimy okrucieństw popełnionych 90 lat temu. I musimy zapewnić, że odpowiedzialni za dzisiejsze okrucieństwa zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - zapowiedział w swym wpisie austriacki minister spraw zagranicznych.

Francja oferuje sześć milionów euro na rzecz "Ziarna z Ukrainy"

Gotowość wsparcia inicjatywy "Ziarno z Ukrainy" zadeklarował także prezydent Francji Emmanuel Macron. Za pośrednictwem Twittera przekazał, że Francja "jest gotowa przekazać sześć milionów euro na pomoc Ukrainie w transporcie żywności do Jemenu i Sudanu w ramach nowego planu Światowego Programu Żywnościowego".

- Najbardziej bezbronne kraje nie mogą płacić ceny za wojnę, której nie chciały. Francja, podobnie jak Ukraina i wszyscy nasi partnerzy, zdecydowała się, jak zawsze, na okazanie solidarności poprzez działanie - oświadczył Macron w filmie opublikowanym na Twitterze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kk//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości