Pracowała u Medwedczuka jako gosposia. W czasie rewizji znaleziono u niej prawie pół miliona dolarów

Źródło:
Ukraińska Prawda, UNIAN, tvn24.pl
Luksusy, należące do Wiktora Medwedczuka i Oksany Marczenko
Luksusy, należące do Wiktora Medwedczuka i Oksany Marczenko Narodowa Policja Ukrainy
wideo 2/2
Luksusy, należące do Wiktora Medwedczuka i Oksany Marczenko Narodowa Policja Ukrainy

Prawie pół miliona dolarów i 87 tysięcy euro skonfiskowano u gospodyni Wiktora Medwedczuka - poinformowała w czwartek prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa. Medwedczuk jest znanym prorosyjskim politykiem. Obecnie przebywa w areszcie w związku z podejrzeniem o zdradę stanu.

"Zwykła kobieta, pracowała jako gospodyni domowa. Nic nadzwyczajnego, prawda?" - ironizowała Iryna Wenediktowa w opublikowanym w czwartek wpisie na Facebooku.

Prokurator generalna Ukrainy przekazała, że w czasie przeszukania u gospodyni domowej, zatrudnionej przez Wiktora Medwedczuka, znaleziono i skonfiskowano 467 tysięcy dolarów i 87 tysięcy euro. Rewizja w jej mieszkaniu odbyła się w ramach dochodzenia, dotyczącego - jak podała Wenediktowa - finansowania działań, popełnionych w celu obalenia porządku konstytucyjnego lub przejęcia władzy państwowej, zmiany granic terytorium lub granicy państwowej.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

Medwedczuk jest jednym z najbardziej znanych prorosyjskich polityków w Kijowie. Był szefem administracji byłego prezydenta Leonida Kuczmy i liderem partii Opozycyjna Platforma - Za Życie. Miał dobre układy na Kremlu. Prezydent Rosji Władimir Putin jest ojcem chrzestnym jego młodszej córki, Darii.

Czytaj też: Jeden z najbogatszych Ukraińców i przyjaciel Putina w kajdankach. Zełenski publikuje zdjęcie Wiktora Medwedczuka

Ucieczka z aresztu domowego i aresztowanie

Po inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Medwedczuk opuścił areszt domowy, który odbywał w swojej podkijowskiej posiadłości i zniknął. Funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa Ukrainy udało się go zatrzymać po kilku tygodniach, 12 kwietnia.

Po zatrzymaniu polityka ukraińskie media opublikowały zdjęcie luksusowej posiadłości, gdzie ukrywał się Medwedczuk. "Dwupiętrowa posiadłość położona na działce o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Koszt wynajmu takiego mieszkania to 13 tysięcy dolarów miesięcznie" - opisywała posiadłość w Kijowie agencja UNIAN.

16 kwietnia Medwedczuk został umieszczony w areszcie na mocy decyzji sądu. Jest podejrzany o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Prokuratura w Kijowie poinformowała także o wysunięciu wobec niego podejrzenia dotyczącego "finansowania terroryzmu" w związku z nielegalnymi dostawami węgla z separatystycznych republik w Donbasie w latach 2014 i 2015.

Czytaj też: Zatrzymany Wiktor Medwedczuk apeluje do Putina, by wymienił go za obrońców i mieszkańców Mariupola

Autorka/Autor:tas/ tam

Źródło: Ukraińska Prawda, UNIAN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

Tagi:
Raporty: