Ukraiński oficer Dmytro Płys, cytowany na profilu dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy na Facebooku, zapewnia, że on i jego towarzysze broni są gotowi kontynuować zestrzeliwanie wrogich samolotów, rakiet i dronów – potrzebują do tego jednak broni. Wojskowy przyznaje, że brak pocisków przeraża go bardziej niż podejmowanie zadań bojowych pod Bachmutem.
"Świadomość bezradności z powodu braku pocisków do wyrzutni rakietowych przeraża mnie dużo bardziej niż niebezpieczne zadania bojowe pod Bachmutem" - przyznał 23-letni ukraiński oficer Dmytro Płys, cytowany na profilu dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy na Facebooku.
"Wraz z moimi towarzyszami broni jesteśmy gotowi kontynuować zestrzeliwanie wrogich samolotów, rakiet i dronów. Jesteśmy gotowi podejmować ryzyko, nie spać w nocy, robić wszystko, co możliwe, aby ochronić nasze rodziny i przyjaciół - całą Ukrainę - przed rosyjskimi atakami" – napisał wojskowy.
"Chcę też powtórzyć wyczyn moich kolegów i 'umieścić' na swoim koncie coś ciekawszego niż (rosyjskie - red.) samoloty szturmowe lub śmigłowce. Być może Su-57, A-50, Ił-22 lub Tu-22. Ale na to moja 'trzysetka' (system obrony przeciwlotniczej S-300 – red.) nie wystarczy" - przyznał.
Dmytro nie zwykł narzekać. Podobnie jak większość ukraińskich żołnierzy, wyznaje zasadę: "Rób to, co jesteś w stanie, za pomocą tego, co masz" - czytamy na profilu dowództwa, które nawiązało w ten sposób do coraz bardziej dotkliwych braków uzbrojenia na froncie.
Ukraina czeka na broń z USA
Potrzeba modernizacji i przejścia na bardziej nowoczesną zachodnią broń to już od dawna absolutna konieczność w ukraińskiej armii. Obsługa systemu przeciwlotniczego S-300P, opartego na technologiach sowieckich, staje się coraz trudniejsza - podkreślono w komunikacie sił powietrznych Ukrainy.
Po kilku miesiącach sporu politycznego między demokratami i republikanami Izba Reprezentantów USA przegłosowała 20 kwietnia ustawę przewidującą m.in. pomoc dla Ukrainy, opiewającą na 60,8 mld dolarów. Cztery dni później dokument podpisał prezydent Joe Biden. W ocenie większości analityków decyzja Waszyngtonu umożliwi Kijowowi dalsze odpieranie rosyjskiej agresji.
Wcześniej m.in. szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns ostrzegał, że bez natychmiastowego wsparcia ze strony USA Ukraina może przegrać wojnę z Rosją jeszcze przed końcem 2024 roku. 7 kwietnia ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał, że od decyzji Kongresu zależy przetrwanie jego państwa.
Z frontu napływały w ostatnich tygodniach doniesienia, że rosyjskie wojska uzyskały bardzo dużą przewagę nad Ukraińcami pod względem ilości uzbrojenia i siły ognia. Pojawiały się m.in. informacje o czterokrotnej, a nawet pięciokrotnej przewadze, jeśli chodzi o liczbę pocisków artyleryjskich wystrzeliwanych w ciągu doby.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Min. obrony Ukrainy/Facebook