Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Rosyjscy poborowi na zaanektowanym Krymie
Rosyjscy poborowi na zaanektowanym Krymie Reuters Archiwum
wideo 2/2
Rosyjscy poborowi na zaanektowanym Krymie Reuters Archiwum

745 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Sprawozdawczyni Narodów Zjednoczonych do spraw tortur Alice Jill Edwards oceniła, że rosyjskie siły zbrojne i ich współpracownicy w sposób systematyczny uciekają się do tortur na terenach okupowanych Ukrainy i stało się to "umyślną polityką". Podsumowujemy, co jeszcze wydarzyło się w ostatnich godzinach.

> Trzy osoby zginęły w piątek w rosyjskich atakach na obwód charkowski na północnym wschodzie Ukrainy oraz chersoński na południu – poinformowały władze obwodowe i prokuratura.

> Nie możemy ryzykować tym, by Putin wygrał na Ukrainie. Gdyby tak się stało, zapłacilibyśmy za to zbyt wysoką cenę - oznajmił w piątek w Wilnie szef francuskiej dyplomacji Stephane Sejourne po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych państw bałtyckich i Ukrainy.

> Rosyjskie siły zbrojne i ich współpracownicy w sposób systematyczny uciekają się do tortur na terenach okupowanych Ukrainy i stało się to "umyślną polityką" – oświadczyła specjalna sprawozdawczyni NZ ds. tortur Alice Jill Edwards.

W raporcie napisanym po wrześniowej wizycie w Ukrainie sprawozdawczyni stwierdziła, że "tortury są stosowane w sposób zorganizowany i systematyczny" oraz że takie same praktyki stosowano w różnych rejonach terenów okupowanych. W konkluzjach jest mowa o "bezpośrednim zezwoleniu i umyślnej polityce".

> Rosja jest jak nieprzewidywalny alkoholik - stwierdziła premier Łotwy Evika Silina. Szefowa łotewskiego rządu w wywiadzie dla publicznego radia komentowała zagrożenie płynące dla jej kraju z Moskwy. - Zbudowaliśmy umocnienia na granicy lądowej z Białorusią, teraz budujemy umocnienia na granicy także z Rosją. Wzmacniamy zdolności militarne na naszej granicy - dodała.

Rosyjscy żołnierze na KrymieSiergiej Aksionow/Telegram

> Prokuratorzy generalni Ukrainy i Polski, Andrij Kostin i Adam Bodnar, we wspólnej odezwie zaapelowali do przebywających w Polsce Ukraińców o składanie zeznań na temat rosyjskich zbrodni wojennych. "Dziś wszyscy mamy jedno życzenie i jeden cel: zwycięstwo nad wrogiem. Jesteśmy świadomi tego, że zwycięstwo nie będzie ostateczne bez zwycięstwa sprawiedliwości" - powiedział Kostin na nagraniu opublikowanym w serwisie X.

> Ankara jest gotowa zostać gospodarzem szczytu Ukraina-Rosja, a także przyczynić się do odbudowy Ukrainy - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w Stambule, gdzie spotkał się ze swym ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim.

> Choć zazwyczaj o wyniku wyborów prezydenckich w USA przesądza stan gospodarki, tym razem polityka zagraniczna, w tym pomoc dla Ukrainy, może wpłynąć na nastroje wyborców - ocenia ekspert brytyjskiego think tanku Chatham House, amerykanista prof. Michael Cox.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Siergiej Aksionow/Telegram