Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Niosą pomoc na terenach przyfrontowych ryzykując własnym życiem. Tak wygląda praca "Białych Aniołów"
Niosą pomoc na terenach przyfrontowych ryzykując własnym życiem. Tak wygląda praca "Białych Aniołów"Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/3
Niosą pomoc na terenach przyfrontowych ryzykując własnym życiem. Tak wygląda praca "Białych Aniołów"Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

736 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. - Wyparliśmy rosyjskie wojska z Krasnohoriwki w obwodzie donieckim - poinformowała w środę wieczorem ukraińska 3. samodzielna brygada szturmowa. Dzień wcześniej armia rosyjska atakowała południowo-wschodnią część miasta i wkroczyła do niego - dodano. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

> Bitwa o Awdijiwkę, którą opuściły siły ukraińskie, była jedną z najkrwawszych w historii armii rosyjskiej - pisze niezależny rosyjskojęzyczny portal "Moscow Times". W walkach o miasto, liczące przed inwazją zbrojną ponad 30 tysięcy mieszkańców, zginęło więcej rosyjskich żołnierzy niż w ciągu 10 lat wojny ZSRR w Afganistanie - stwierdza.

> Zbiegłego w 2023 r. kapitana Maksima Kuzminowa, pilota rosyjskiego śmigłowca Mi-8, który uciekł na Ukrainę, a następnie wyjechał do Hiszpanii, zabili 13 lutego wynajęci przez Kreml dwaj Czeczeńcy - ustalił w oparciu o prowadzone śledztwo madrycki dziennik "El Mundo".

> Wyparliśmy rosyjskie wojska z Krasnohoriwki w obwodzie donieckim - poinformowała w środę wieczorem ukraińska 3. samodzielna brygada szturmowa. Dzień wcześniej armia rosyjska atakowała południowo-wschodnią część miasta i wkroczyła do niego - dodano.

Miasto Myrnohrad po rosyjskim ostrzale Prokuratura w obwodzie donieckim

> Charków może być celem kolejnej ofensywy Rosjan. W drugim co do wielkości mieście Ukrainy przebywa korespondent "Faktów TVN" Andrzej Zaucha. Jak przekazał, jest niemal codziennie atakowane przez Rosjan. Politycy i eksperci ostrzegają, że bez pomocy wojskowej, Ukraina może je stracić.

> Ukraina powinna móc uderzyć w Rosję, także na jej terytorium. Zachód popełnił błąd, nakładając ograniczenia na wykorzystanie przekazanej broni do obszaru Ukrainy - powiedział w wywiadzie dla fińskiego nadawcy Yle generał Andrus Merilo, który od kwietnia będzie dowódcą estońskich sił zbrojnych.

> Deputowani z separatystycznego Naddniestrza, leżącego w granicach Mołdawii, zwrócili się do Rosji o podjęcie kroków w celu "obrony" tego regionu. Prezydent Mołdawii Maia Sandu podkreśliła, że chce "pokojowego rozwiązania konfliktu" i że celem działań rządu jest ponowna gospodarcza integracja kraju. - Państwa bałtyckie, Mołdawia i państwa bałkańskie, wszędzie tam, gdzie był obecny Związek Radziecki, są zagrożone - podkreślił w komentarzu do tej sytuacji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

> Holandia zamówiła dziewięć samobieżnych haubic DITA w czeskiej firmie zbrojeniowej Excalibur Army - poinformował ambasador Holandii w Czechach Daan Huisinga. Haubice są częścią dużego holenderskiego zamówienia dla ukraińskiej armii w dwóch czeskich firmach.

> Turcja jest gotowa ponownie zostać gospodarzem negocjacji pokojowych między Rosją i Ukrainą - oświadczył turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że Ankara mogłaby zaangażować się w szybką odbudowę Ukrainy.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Prokuratura w obwodzie donieckim