Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 436 dni. Dyrektor amerykańskiej Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony (DIA) generał Scott Berrier stwierdził, że mimo iż Rosja wciąż posiada bardzo znaczące siły strategiczne, odbudowa jej armii lądowej "do bardziej zaawansowanego poziomu" może potrwać od pięciu do 10 lat. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Ukraińskie siły powietrzne podały, że "podczas planowanego lotu w obwodzie kijowskim utracono kontrolę nad dronem Baykartar TV2". Wyjaśniono, że "niekontrolowany lot" maszyny "mógł doprowadzić do niepożądanych konsekwencji", dlatego zniszczono ją.

> Przedstawiciele firm z Petersburga zostali poinformowani przez lokalne władze cywilne i wojskowe, że będą musieli oddelegować po pięciu swoich pracowników na potrzeby rosyjskiej armii walczącej w Ukrainie - powiadomiło Radio Swoboda.

> Dyrektor amerykańskiej Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony (DIA) generał Scott Berrier, oceniając stan rosyjskiej armii lądowej, stwierdził, że mimo iż Rosja wciąż posiada bardzo znaczące siły strategiczne, odbudowa jej "do bardziej zaawansowanego poziomu" może potrwać od pięciu do 10 lat.

Rosyjscy żołnierze mil.ru

> Od jesieni 2022 roku, gdy Putin ogłosił "częściową" mobilizację na wojnę z Ukrainą, do kwietnia 2023 roku sądy w Rosji wszczęły 1064 sprawy karne przeciwko żołnierzom, którzy zdezerterowali, samowolnie opuścili miejsce służby lub odmówili wykonania rozkazu - powiadomiła niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

> Twierdzenia Rosji, że Stany Zjednoczone stoją za atakiem dronów na Kreml, są absurdalne - ocenił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekonywał, że Ukraina "nie mogłaby się zdecydować na atak na Kreml bez udziału USA".

> Dostawy holenderskiego uzbrojenia, a także szkolenia ukraińskich żołnierzy w Holandii i pomoc medyczna udzielana przez Niderlandy naszym rannym wojskowym przybliżają nas do wspólnego zwycięstwa - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który odwiedził jedną z baz holenderskiej armii.

> Szef chińskiego MSZ Qin Gang oświadczył, że Pekin będzie nadal propagować rokowania pokojowe w sprawie kryzysu na Ukrainie i dlatego chce utrzymać komunikację i koordynację działań z Rosją.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru