Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 156 dni. Od początku lipca siły rosyjskie przeprowadziły ponad 90 ataków rakietowych i lotniczych na Ukrainę - poinformował generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.
> Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły cztery składy amunicji w powiatach henickim, chersońskim, kachowskim i berysławskim obwodu chersońskiego, poinformowała Ukrińska Prawda, powołując się na służby.
> Parlament Ukrainy przyjął w czwartek ustawę o specjalnym statusie Polaków. Za jej przyjęciem w drugim, ostatnim czytaniu głosowało 283 deputowanych, nikt nie zagłosował przeciwko ani nie wstrzymał się od głosu. 50 parlamentarzystów nie głosowało. Teraz ustawa musi zostać podpisana przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
> Instytut Studiów nad Wojną przekazał, że Rosjanie stawiają priorytet dla ataków na tereny wokół miejscowości Bachmut. Zwrócono uwagę, że rosyjskie dowództwo wojskowe zaczęło przydzielać podoficerom stopnie oficerskie podporuczników. ISW podkreśla, że stopnie te są przyznawane osobom bez wymaganego wykształcenia lub doświadczenia.
> Od początku lipca siły rosyjskie przeprowadziły ponad 90 ataków rakietowych i lotniczych na Ukrainę - poinformował generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
> Rządowe ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej oświadczyło, że rosyjskie propagandowe media już nie ukrywają, że wojska najeźdźcy - w okupowanym Chersoniu na południu Ukrainy - muszą mierzyć się z coraz większymi trudnościami. Przekazało, że sami Rosjanie przyznają, że zostali tam niemal odcięci od źródeł zaopatrzenia.
> Tylko w pierwszej połowie dnia w Kijowie były cztery alarmy powietrzne. Rosyjska armia uderzyła dzisiaj rakietami w obwodzie kijowskim, także w Mikołajewie, kontynuowała serię strategicznie bezsensownych i brutalnych napaści - przekazał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
> To już ostatnie dni, kiedy funkcjonuje namiot żywieniowy dla uchodźców z Ukrainy przy Dworcu Centralnym. Wojewoda mazowiecki w porozumieniu z państwową spółką KGHM, która sfinansowała inicjatywę, podjął decyzję o jej zamknięciu wraz z końcem lipca.
Źródło: PAP