Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Postępowanie przed rosyjskim sądem. Wideo archiwalne
Postępowanie przed rosyjskim sądem. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Postępowanie przed rosyjskim sądem. Wideo archiwalneReuters Archive

Projekt ustawy o przekazaniu pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat USA. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To nie koniec szans na środki dla Kijowa. W obchodzonym w środę Dniu Sił Zbrojnych Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski złożył hołd żołnierzom poległym w wojnie z Rosją i zapewnił, że walka będzie trwała "do ostatecznego zwycięstwa".

> Projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat USA. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

> Możemy w pełni zrozumieć, dlaczego Polacy są zaniepokojeni, my tym jesteśmy zaniepokojeni - tak na pytania Marcina Wrony, korespondenta "Faktów" TVN w Waszyngtonie, odpowiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Amerykański urzędnik mówił, że Kongres ma czas do końca roku na podjęcie decyzji w sprawie funduszy na wojskową pomoc dla Ukrainy. - To szczególnie niebezpieczny czas (…). Zima nadchodzi - podkreślił Kirby, wskazując na zagrożenie dla ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

> Japonia jest gotowa przeznaczyć około 4,5 miliarda dolarów na powojenną odbudowę Ukrainy - powiedział w środę premier Fumio Kishida. "Japoński premier Fumio Kishida, który w tym roku przewodniczy G7, ogłosił to na szczycie G7" - poinformowała agencja Kyodo.

> Ukraińskie media przekazały, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zabiła byłego deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy. Rosyjskie media poinformowały wcześniej, że ciało Illy Kywy odnaleziono w jednej z miejscowości obwodu moskiewskiego.

Rosyjskie pociski Smiercz. Zdjęcie ilustracyjne mil.ru

> Sąd wojskowy w Moskwie skazał dwóch oficerów armii rosyjskiej na cztery lata więzienia za to, że nie odparli ataku ukraińskich sił zbrojnych na terytorium Rosji wiosną 2022 roku - poinformował portal Radia Swoboda. Sprawa była rozpatrywana w trybie niejawnym, wiadomo jednak, że oskarżeni nie przyznali się do winy.

> W obchodzonym w środę Dniu Sił Zbrojnych Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski złożył hołd żołnierzom poległym w wojnie z Rosją i zapewnił, że walka będzie trwała do ostatecznego zwycięstwa oraz odzyskania legalnych granic państwa ukraińskiego.

> Przedstawiciele władz USA i Ukrainy podpisali w Waszyngtonie list intencyjny dotyczący wspólnej produkcji broni na Ukrainie. Jak powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin, USA chcą umożliwić Ukrainie produkcję sprzętu "bliżej pola walki".

> Rząd Norwegii poinformował o powołaniu wspólnie z Wielką Brytanią nowej koalicji na rzecz wsparcia Ukrainy. Szczegóły przedsięwzięcia mają zostać zaprezentowane na początku przyszłego tygodnia.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV