Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 707 dni. Wywiad wojskowy Ukrainy poinformował, że w wyniku przeprowadzonego przez jego specjalistów cyberataku "padł" serwer wykorzystywany przez rosyjski resort obrony do łączności specjalnej. Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis ocenił, że jest optymistą, jeśli chodzi o możliwość porozumienia w sprawie pakietu 50 miliardów euro na pomoc Ukrainie. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.
> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podjął decyzję o zwolnieniu naczelnego dowódcy sił zbrojnych generała Wałerija Załużnego - podał "Financial Times". Brytyjski dziennik zauważył, że zastąpienie Załużnego byłoby kontrowersyjnym ruchem w oczach szeregowych ukraińskich wojskowych i zwykłych Ukraińców, wśród których cieszy się on ogromnym poparciem, a także zachodnich partnerów Kijowa.
> Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis po spotkaniu Rady ds. Handlu i Technologii USA-UE w Waszyngtonie ocenił, że jest optymistą, jeśli chodzi o możliwość porozumienia w sprawie pakietu 50 miliardów euro na pomoc Ukrainie. Zaznaczył jednak, że KE ma alternatywne plany, jeśli to się nie uda.
> Rosyjskie drony szturmowe uderzyły we wtorek w cele cywilne w drugim co do wielkości mieście Ukrainy, Charkowie, na północnym wschodzie kraju, wywołując pożar i powodując szkody w infrastrukturze – podały wieczorem miejscowe władze. Nieznacznie ranne zostały trzy osoby.
> Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), ocenił, że rosyjska ofensywa w Ukrainie wyczerpie się na początku wiosny. Jak ocenił, podczas trwającej ofensywy armia rosyjska nie osiągnęła dużych sukcesów. Zaznaczył jednocześnie, że siły przeciwnika przesunęły się pod Awdijiwką w obwodzie donieckim.
> Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) poinformował we wtorek, że w wyniku przeprowadzonego przez jego specjalistów cyberataku "padł" serwer, wykorzystywany przez rosyjski resort obrony do łączności specjalnej. Jak napisano, "zatrzymano wymianę informacji między wydziałami ministerstwa obrony Rosji, które korzystały z tego zlokalizowanego w Moskwie serwera".
> Ukraiński rząd przedłożył we wtorek w parlamencie poprawioną wersję projektu ustawy o zaostrzeniu zasad mobilizacji armii, aby zapewnić krajowi wystarczającą siłę bojową do kontynuowania kampanii przeciwko rosyjskiej inwazji.
Źródło: PAP, Reuters