Rosjanie niszczą zabytki na okupowanym Krymie. UNESCO wezwane do interwencji

Źródło:
PAP
Krym został zaanektowany w 2014 roku
Krym został zaanektowany w 2014 roku
Reuters Archive
Rosjanie niszczą zabytki Tatarów na okupowanym KrymieReuters Archive

Rosjanie w dalszym ciągu niszczą unikatową kulturę tatarską na Krymie – informuje wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa. Jako przewodnicząca ukraińskiego komitetu UNESCO wezwała tę organizację do odpowiedniej reakcji na rosyjskie przestępstwa.

"Rosyjscy okupanci kontynuują niszczenie unikatowej perły kultury mojego narodu - Pałacu Chanów Krymskich w Bakczysaraju. Mamy informacje o zniszczeniu wspaniałego Złotego Gabinetu chana Kryma Gireja, w którym okupanci rozebrali sklepienie i zespół kolorowych witraży" – napisała na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa.

"Rosyjscy terroryści nie znają nic poza zabijaniem, niszczeniem wszystkiego, co piękne, wymazywaniem pamięci kulturowej i tożsamości mojego narodu" - dodała.

- Jako przewodnicząca ukraińskiego komitetu UNESCO wzywam tę organizację do odpowiedniej reakcji na rosyjskie przestępstwa, wymierzone w dziedzictwo kulturowe okupowanego Krymu - dodała ukraińska polityk krymskotatarskiego pochodzenia.

Tatarzy represjonowani przez Rosjan

Historia kompleksu pałacowego w Bakczysaraju sięga XVI wieku. Przez ponad 250 lat był siedzibą rządzącej Chanatem Krymskim dynastii Girejów. Pałac jest narodowym zabytkiem Ukrainy, został też wpisany na listę informacyjną UNESCO, na której umieszczono obiekty, które ukraińskie władze chcą wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac Chanów Krymskich w BakczysarajuShutterstock

We wrześniu 2021 r. UNESCO opublikowało raport, w którym zaznaczono, że "prace konserwatorskie" prowadzone w pałacu "stwarzają realne zagrożenie zniszczenia historycznej i kulturowej wartości zabytku" - przypomina agencja Ukrinform.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznały za nielegalne. Tatarzy, którzy przed aneksją stanowili 12-15 proc. ludności półwyspu, zbojkotowali referendum i narazili się na represje ze strony Moskwy.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock