"Marsz o przyszłość" Saakaszwilego


Ulicami Kijowa przeszedł w niedzielę "Marsz o przyszłość" zwołany przez byłego prezydenta Gruzji, a dziś lidera opozycyjnego Ruchu Nowych Sił, Micheila Saakaszwilego, przeciwnika politycznego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

W marszu uczestniczyło kilka tysięcy osób. Agencja Interfax-Ukraina informuje o 6-7 tysiącach. Ludzie nieśli transparenty z postulatami impeachmentu Poroszenki, wykrzykując między innymi hasło "Precz z bandą!".

Zwolennicy Saakaszwilego przeszli od pomnika ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki do Placu Europejskiego. Podczas akcji nie doszło do incydentów.

Zakaz opuszczania Kijowa

Były prezydent Gruzji objęty jest obecnie tak zwanym wieczornym aresztem domowym, co oznacza, że w godzinach 22-7 powinien znajdować się w domu i ma zakaz opuszczania Kijowa.

5 stycznia Sąd w Tbilisi skazał Saakaszwilego zaocznie na trzy lata pozbawienia wolności za nadużycie władzy. Wyrok zapadł w związku z ułaskawieniem w 2008 roku czterech urzędników MSW oskarżonych o zabicie dwa lata wcześniej pracownika banku.

50-letni Saakaszwili, któremu odebrano gruzińskie obywatelstwo po otrzymaniu przez niego paszportu ukraińskiego w maju 2015 roku, jest oskarżony w ojczyźnie w trzech innych sprawach o korupcję. Grozi mu kara do 11 lat więzienia.

Najpierw zwolennik Janukowycza, potem przeciwnik

Gruzja domaga się ekstradycji Saakaszwilego, który obecnie jest w konflikcie ze swoim dawnym sojusznikiem, prezydentem Poroszenką. Ukraiński szef państwa w 2015 roku nadał Saakaszwilemu ukraińskie obywatelstwo i mianował go gubernatorem obwodu odeskiego. Jednak w 2016 roku były prezydent Gruzji ustąpił z tego stanowiska, oskarżając Poroszenkę o popieranie klanów korupcyjnych. Latem 2017 roku Poroszenko pozbawił Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy, które Saakaszwili chce obecnie odzyskać.

Ponadto na Ukrainie toczy się wobec Saakaszwilego postępowanie. Chodzi o sprawę przyjmowania pieniędzy od otoczenia obalonego w 2014 roku prezydenta Wiktora Janukowycza. Polityk miał otrzymać pół miliona dolarów na organizację protestów antyrządowych na Ukrainie.

Były gruziński prezydent nielegalnie wrócił na Ukrainę we wrześniu 2017 roku. Na początku grudnia został zatrzymany, jednak szybko wypuszczono go na wolność. Saakaszwili obecnie wzywa do rozpisania na Ukrainie przedterminowych wyborów parlamentarnych i domaga się impeachmentu Poroszenki.

Saakaszwili zatrzymany. Ogłosił głodówkę
Saakaszwili zatrzymany. Ogłosił głodówkęFakty TVN

Autor: MR//now / Źródło: PAP