Rzecznik Pentagonu John Kirby: Mariupol nie został w pełni zajęty przez Rosjan

Źródło:
PAP

Ukraińcy w Mariupolu wciąż stawiają aktywny opór siłom rosyjskim - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby w rozmowie ze stacją CNN. Jego zdaniem "nie jest jasne, dlaczego Władimir Putin ogłosił tam zwycięstwo".

Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy jest oblegany przez Rosjan od początku marca. Brakuje żywności i leków, nie ma bieżącej wody, a środki komunikacji nie działają. Według ostrożnych szacunków mogło tam już zginąć ponad 20 tysięcy osób.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Rzecznik Pentagonu John Kirby był pytany o czwartkowe słowa prezydenta Rosji, który podczas transmitowanego w telewizji spotkania z ministrem obrony Siergiejem Szojgu ogłosił w praktyce zdobycie Mariupola i polecił odizolować ukraińskie siły wciąż przebywające na terenach mariupolskich zakładów Azowstal, zamiast prowadzić szturm na fabrykę.

Zobacz także: Szojgu ogłosił "wyzwolenie" Mariupola. Putin uważa szturm na Azowstal za niepotrzebny

- Oni zrobili wczoraj z tego duży pokaz, mówiąc, że nie wejdą do tej fabryki i nie będą eliminować ludzi, którzy tam są. Myślę, że powinniśmy poczekać i zobaczyć, co tak naprawdę zrobią tam Rosjanie - powiedział rzecznik. - Dziś rano możemy powiedzieć, że wciąż oceniamy, że walki o Mariupol wciąż trwają i miasto nie zostało zajęte przez Rosjan, wciąż jest tam aktywny ukraiński opór - dodał.

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fakty

Tagi:
Raporty: