Dowódca pułku Azow: otrzymaliśmy rozkaz o zaprzestaniu walk w Azowstalu

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP
Dowódca pułku Azow: otrzymaliśmy rozkaz o zaprzestaniu walk w Azowstalu
Dowódca pułku Azow: otrzymaliśmy rozkaz o zaprzestaniu walk w AzowstaluTwitter/TPYXANEWS
wideo 2/21
Twitter/TPYXANEWSDowódca pułku Azow: otrzymaliśmy rozkaz o zaprzestaniu walk w Azowstalu

Otrzymaliśmy od dowództwa wojskowego Ukrainy rozkaz o zaprzestaniu walk w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w celu uratowania życia i zdrowia naszych żołnierzy - oświadczył w piątek dowódca pułku Azow Denys Prokopenko. Dodał, że cywile oraz ciężko ranni wojskowi zostali już ewakuowani na tereny kontrolowane przez Kijów.

"Mariupol bronił się przez 86 dni. (...) Nie zważając na ciężkie walki w oblężeniu i brak dostaw uzbrojenia, przez cały czas mówiliśmy o trzech najważniejszych dla nas warunkach - ewakuacji (z Azowstalu - red.) cywilów i rannych oraz wywiezieniu ciał poległych żołnierzy. Ludność cywilną udało się ewakuować, a ciężko rannym udzielono niezbędnej pomocy. Żołnierzy, którzy doznali obrażeń również ewakuowano, a następnie wymieniono (na rosyjskich jeńców wojennych - red.) i przewieziono na terytorium kontrolowane przez Ukrainę" - poinformował Prokopenko na nagraniu.

Dowódca dodał, że trwają starania na rzecz wywiezienia z fabryki ciał zabitych obrońców Mariupola. "Mam nadzieję, że rodziny tych żołnierzy i cała Ukraina będą mogli w najbliższym czasie godnie pochować swoich bohaterów" - dodał wojskowy.

Relacja na żywo: Atak Rosji na Ukrainę. 86. dzień inwazji

Brytyjskie ministerstwo obrony: poddało się do 1700 obrońców Azowstalu

Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało w piątek, że "prawdopodobnie do 1700 ukraińskich żołnierzy z zakładów stalowych Azowstal w Mariupolu poddało się".

"Nieznana liczba ukraińskich wojsk pozostaje wewnątrz zakładów. Gdy Rosja zabezpieczy kontrolę nad Mariupolem, prawdopodobnie przerzuci swoje siły, by wzmocnić działania w Donbasie. Silny opór ukraiński w Mariupolu od początku wojny oznacza, że rosyjskie siły w tym rejonie muszą zostać ponownie wyposażone i odświeżone, zanim będą mogły zostać efektywnie rozmieszczone. Może to być długotrwały proces, jeśli miałby zostać przeprowadzony dokładnie. Rosyjscy dowódcy są jednak pod presją, by w sposób widoczny osiągnąć cele operacyjne. Oznacza to, że Rosja zapewne szybko przerzuci swoje siły bez odpowiedniego przygotowania, co grozi im dalszymi stratami" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Ewakuacja żołnierzy z Azowstalu

W poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. 211 ewakuowanych przewieziono do byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiadała Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

Kombinat Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, pozostawał dotąd ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, mieście portowym na południowym wschodzie Ukrainy. Mariupol został prawie całkowicie zniszczony przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

W ostatnich tygodniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie zakładów. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Anton Gerashchenko/Twitter

Pozostałe wiadomości