Sytuacja w Azowstalu. Rosyjski resort obrony: ostatnia grupa ukraińskich sił poddała się 

Aktualizacja:
Autor:
asty,
mart,
js/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP, CNN, Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 86. dzień. Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że ostatnia grupa ukraińskich sił, które stacjonują w hucie Azowstal w Mariupolu, poddała się, co tym samym zakończyło trwające od tygodni oblężenie zakładów. Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że z Azowstalu w najbliższym czasie, nawet nie w ciągu kilku dni, zakończy się wywożenie wszystkich, którzy się tam jeszcze znajdują. Relacja z sytuacji w Ukrainie na żywo w tvn24.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 2:12

  59-letni Kasparow i 58-letni Chodorkowski finansowali swoją działalność ze "źródeł" w Ukrainie - uzasadniło rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości w zaktualizowanej wersji swojej listy "agentów zagranicznych".

  W 2004 r. Chodorkowski był uważany za najbogatszego człowieka w Rosji. Kiedy zaczął krytykować politykę Kremla, został oskarżony o korupcję i skazany na dziewięć lat więzienia. Został zwolniony w 2013 r. i od tego czasu mieszka za granicą.

  Klasyfikacja "agent zagraniczny" przypomina zniesławianie krytyków w Związku Radzieckim jako "wrogów ludu" i jest powszechnie stosowana wobec polityków opozycyjnych, a także dziennikarzy i działaczy praw człowieka krytycznych wobec reżimu Władimira Putina. Kreml zarzuca im, że ich działalność jest finansowana z zagranicy.

 • 2:11

  Jeden z najbardziej prominentnych krytyków Kremla Michaił Chodorkowski i były szachowy mistrz świata Garri Kasparow zostali uznani w Rosji za "agentów zagranicznych" - poinformowała w piątek rosyjska państwowa agencja Tass.

  Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości umieściło ich na odpowiedniej liście - donosiosła Tass.

 • 0:45

  Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała, że chciałaby wysłać nowoczesną broń również do Mołdawii, aby uchronić ten kraj przed groźbą rosyjskiej inwazji i ujawniła, że prowadzone są rozmowy na ten temat.

 • 23:55

  "Kończę wizytę w Irlandii podczas której m.in. spotkałem się z irlandzkimi parlamentarzystami, ministrem ds. europejskich Thomasem Byrne, liderami środowisk polskich. Jestem przekonany, że wobec zagrożeń wynikających z rosyjskiej agresji na Ukrainę razem możemy zrobić jeszcze więcej!" - napisał w piątek wieczorem na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

  "Doskonała wymiana poglądów z polskim ministrem Szymonem Szynkowskim vel Sęk. Widzimy wszystko, co Polska robi dla Ukrainy i obaj dążymy do członkostwa Ukrainy w UE" - napisał z kolei Thomas Byrne.

 • 23:25

  Według ukraińskiego prezydenta jest to konieczne nie tylko w kontekście wojny prowadzonej przez Rosję, ale także w kontekście wszelkich innych działań agresywnych, zarówno ze strony Rosji, jak i innych potencjalnych agresorów. - Zło musi ponieść konsekwencje i wiedzieć, że zostanie ukarane - powiedział Zełenski.

  Na mocy takiego porozumienia rosyjskie fundusze i mienie znajdujące się pod jurysdykcją krajów partnerskich miałyby zostać zajęte lub zamrożone, a następnie skonfiskowane i skierowane do specjalnie utworzonego funduszu, z którego wszystkie ofiary rosyjskiej agresji będą mogły otrzymać stosowne odszkodowanie. Ukraiński prezydent zaproponował stworzenie specjalnej komisji międzynarodowej, która miałaby rozpatrywać pozwy zarówno osób prywatnych, jak i prawnych.

 • 23:20

  W swym cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do państw Zachodu o stworzenie mechanizmu, który pozwalałby skonfiskować rosyjski majątek i w ten sposób zgromadzone fundusze użyć do finansowania odbudowy Ukrainy.

  Ukraiński lider powiedział, że po wyzwoleniu kraju od rosyjskiej okupacji i osądzeniu zbrodniarzy wojennych należy zadbać, aby Rosja zrekompensowała wszystko, co zniszczyła na Ukrainie.

  Zełenski oświadczył, że za "każdy spalony dom, każdą zrujnowaną szkołę i zrujnowany szpital" Rosja musi zapłacić. Dodał, że "rosyjskie środki finansowe jako rekompensata powinny trafić do każdej poszkodowanej osoby, rodziny, firmy".

 • 21:23

  Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że ostatnia grupa ukraińskich sił, które stacjonują w hucie Azowstal w Mariupolu, poddała się, co tym samym zakończyło trwające od tygodni oblężenie zakładów.

  Rosjanom poddało się w sumie 2439 ukraińskich obrońców, ostatnia grupa liczyła 531 osób. "Podziemne instalacje kombinatu, w których chronili się bojownicy przeszły pod pełną kontrolę wojsk rosyjskich" - pisze Reuters za komunikatem resortu obrony w Moskwie.

  Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiadomił prezydenta Władimira Putina, że zarówno Mariupol, jak i zakłady metalurgiczne Azowstal "zostały w pełni wyzwolone" - pisze Reuters.

 • 20:13

  Z Azowstalu w Mariupolu w najbliższym czasie zostaną wywiezieni wszyscy, którzy się tam jeszcze znajdują – oznajmił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla kanałów telewizyjnych.

  - Cywile zostali wywiezieni, lekarze wywiezieni, wywiezieni zostali też ciężko ranni i ranni. W najbliższym czasie, nawet nie w ciągu kilku dni, zakończy się wywożenie wszystkich z Azowstalu – oświadczył.

  Prezydent nie powiedział, ilu jeszcze żołnierzy ukraińskich przebywa w Azowstalu. Dodał tylko, że samych pograniczników było tam 400.

 • 20:12

  512 mieszkańców zajętego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, zostało wywiezionych do Rosji w ciągu ostatniej doby – poinformował w piątek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

 • 20:09

  Ukraina odzyska wszystkie tymczasowo zajęte przez Rosję terytoria i dokona tego siłą, ponieważ nie ma innego sposobu - powiedział w piątek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow w wywiadzie dla "Wall Street Journal".

  Budanow zapewnił, że jego kraj będzie walczył, dopóki wojska rosyjskie nie zostaną wyparte z całego terytorium Ukrainy, w tym z Krymu i innych obszarów zajętych w 2014 roku.

 • 20:08

  Rosyjski pocisk uderzył w piątek w jeden z obiektów infrastruktury nieopodal Odessy - poinformowała Natalia Humeniuk, szefowa centrum prasowego sił zbrojnych Ukrainy "Południe".

  Służby ds. sytuacji nadzwyczajnych przekazały, że nie ma doniesień o ofiarach ataku i nic nie wskazuje na to, by jego skutki stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi w pobliskich osadach - informuje Ukrinform.

 • 20:07

  Prezydent Rosji Władimir Putin może utworzyć na zajętych przez siły rosyjskie terenach Ukrainy "tymczasowe administracje" w celu ich późniejszej aneksji – oświadczyła w piątek ukraińska rzecznika praw człowieka Ludmyła Denisowa na Telegramie.

  Denisowa oznajmiła, że do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu rosyjskiego, wniesiono projekt o poszerzeniu uprawnień prezydenta, m.in. odnośnie do tworzenia tymczasowych administracji za granicami Rosji. "Okupanci mają w planach utworzenie tymczasowej administracji w obwodach donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim. Przygotowania do tego już się rozpoczęły" – przekazała.

 • 19:14

  Jak podał ukraiński sztab, wojska rosyjskie prowadzą natarcie przy użyciu artylerii, by zająć nowe punkty w okolicy Popasnej w obwodzie ługańskim, ale także w tym przypadku bez powodzenia. Próbowano też atakować Siewierodonieck.

  Ukraińskie pododdziały były też ostrzeliwane na kierunku Krzywego Rogu, Chersonia i Zaporoża. W celu utrudnienia ukraińskiego natarcia żołnierze rosyjscy zaminowali most przez rzekę Ingulec w okolicy wioski Dawydiw Brod w obwodzie chersońskim.

  Według ukraińskiego sztabu na poligonach Białorusi rozlokowano dwa dywizjony systemu rakietowego Toczka-U oraz dywizjon systemu Smiercz. Od 22 czerwca do 1 lipca w obwodzie homelskim Białorusi zaplanowano spotkania z poborowymi. Zdaniem ukraińskiego Sztabu Generalnego utrzymuje się ryzyko rakietowo-bombowych ataków oraz artyleryjskiego ostrzału z terytorium Białorusi.

 • 19:13

  Siły rosyjskie ostrzeliwały w ciągu ostatniej doby między innymi obwody ługański, doniecki i charkowski na wschodzie Ukrainy. Zaminowano też most w obwodzie chersońskim na południu – poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Rosyjska artyleria ostrzeliwała pozycje wojsk ukraińskich na północ od Charkowa i na południe od Iziumu, a lotnictwo rosyjskie atakowało trasy możliwego przemieszczania się sił ukraińskich w obwodzie charkowskim.

  W obwodzie donieckim siły rosyjskie usiłowały atakować m.in. Bachmut. Działania ofensywne prowadzono też w stronę Nowomychajliwki, ale bez powodzenia - twierdzi sztab.

 • 19:12

  Żołnierze rosyjscy wywieźli ciała osób, które zginęły w połowie marca w wyniku rosyjskiego bombardowania Teatru Dramatycznego w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie. Według niego okupanci zakończyli w piątek usuwanie gruzów i wywożenie ciał zabitych. "Sprzęt zabrany, teren otwarty" – dodał.

  "Teraz nigdy się nie dowiemy, ilu konkretnie cywilnych mieszkańców Mariupola zostało zabitych rosyjską bombą w Teatrze Dramatycznym – oznajmił Andriuszczenko. Dodał, że zabici zostali pochowani w zbiorowej mogile w Manhuszu.

 • 18:29

  Władze Kanady nałożyły kolejne sankcje na bogatych Rosjan i wprowadziły zakaz eksportu luksusowych dóbr do Rosji, a także importu z Rosji, w tym alkoholu i biżuterii – poinformowała w piątek kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly.

  Do listy Rosjan już objętych sankcjami dopisano 14 nazwisk "oligarchów, członków ich rodzin i bliskich współpracowników reżimu Putina" - napisano w komunikacie, dodając, że "osoby te bezpośrednio umożliwiły bezsensowną wojnę Władimira Putina na Ukrainie".

 • 18:07

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o ataku rakietowym na Dom Kultury w miejscowości Łozowa w obwodzie charkowskim. Dodał, że siedem osób zostało rannych, w tym 11-letnie dziecko.

 • 17:10

  Umacniamy granicę z Białorusią. Stawiamy na całej długości betonowe bloki - poinformował w piątek mer Żytomierza Serhij Suchomłyn cytowany przez portal Nowoje Wriemia.

  Mer zamieścił na Facebooku nagranie wideo, na którym mówi: "Objeżdżaliśmy pozycje naszych batalionów Obrony Terytorialnej, które znajdują się na granicy z Białorusią. Oni już dobrze okopali się na granicy z Białorusią. Wiemy, że wróg nie podejmie drugiej próby" ataku.

  "Zbudujemy normalną linię obrony, żeby obrońcy byli chronieni przez betonowe bloki, żeby nie było więcej prób wtargnięcia przez armię białoruską ani rosyjską" - powiedział Suchomłyn.

 • 16:58

  Chcemy utworzyć organizację broniącą praw ukraińskich jeńców wojennych – ogłosiła w piątek Natalia Zarytska, żona bojownika Azowa podczas konferencji prasowej w Stambule.

  - Zaangażujemy cały świat do obrony zapisów Konwencji Genewskiej – oświadczyła. Według Zarytskiej tworzona organizacja zamierza także nawiązać kontakt z matkami rosyjskich żołnierzy. - Mamy łączność z naszymi mężami: są w drodze z piekła do piekła – powiedziała.

  Zarytska wyraziła nadzieję, że Turcja zagwarantuje bezpieczeństwo żołnierzom Azowa. - Mamy nadzieję, że strona turecka zagwarantuje naszym bohaterom powrót do ojczyzny - oznajmiła.

 • 16:39

  Podczas obrad ministrów spraw zagranicznych krajów Rady Europy w Turynie w piątek wyrażona została wola zorganizowania szczytu przywódców 46 państw Rady w Kijowie - poinformował po spotkaniu jego gospodarz, szef MSZ Włoch Luigi Di Maio.

  Na konferencji prasowej na zakończenie obrad Di Maio oświadczył, że dyskutowano o sytuacji na Ukrainie i zaangażowaniu, by pomóc temu krajowi "przezwyciężyć dramatyczne rany wojny i towarzyszyć mu na drodze do odbudowy".

 • 16:09

  Niemcy dostarczą Ukrainie 15 zestawów przeciwlotniczych Gepard w lipcu - poinformował w piątek rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony cytowany przez agencję Reutera.

 • 15:35

  Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej agresji, zatrzymaliśmy około 800 osób podejrzanych o działalność dywersyjną lub zwiadowczą na rzecz wroga - poinformował w piątek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin w rozmowie z portalem nv.ua.

 • 14:40

  Mamy nadzieję, że Ukraina uzyska status kandydata do Unii Europejskiej - oświadczyli w piątek w Warszawie prezydenci Polski i Słowenii Andrzej Duda i Borut Pahor. Według polskiego prezydenta będzie to znak otwarcia się Zachodu na Ukrainę i jej społeczeństwo.

 • 14:25

  Osobowo-dostawczy ford, załadowany między innymi lekami, kocami i agregatami prądotwórczymi, dotarł na Ukrainę. Będzie służył mieszkańcom Irpienia i Buczy. Taka forma pomocy została przygotowana przez lokalny samorząd i Śląski Związek Gmin i Powiatów.

 • 13:28

  Otrzymaliśmy od dowództwa wojskowego Ukrainy rozkaz o zaprzestaniu walk w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w celu uratowania życia i zdrowia naszych żołnierzy. Cywile oraz ciężko ranni wojskowi zostali już ewakuowani na tereny kontrolowane przez Kijów - oświadczył w piątek dowódca pułku Azow Denys Prokopenko.

  "Mariupol bronił się przez 86 dni. (...) Nie zważając na ciężkie walki w oblężeniu i brak dostaw uzbrojenia, przez cały czas mówiliśmy o trzech najważniejszych dla nas warunkach - ewakuacji (z Azowstalu - red.) cywilów i rannych oraz wywiezieniu ciał poległych żołnierzy. Ludność cywilną udało się ewakuować, a ciężko rannym udzielono niezbędnej pomocy. Żołnierzy, którzy doznali obrażeń również ewakuowano, a następnie wymieniono (na rosyjskich jeńców wojennych - red.) i przewieziono na terytorium kontrolowane przez Ukrainę" - poinformował Prokopenko w nagraniu zamieszczonym na Telegramie.

  Dowódca dodał, że trwają starania na rzecz wywiezienia z fabryki ciał zabitych obrońców Mariupola. "Mam nadzieję, że rodziny tych żołnierzy i cała Ukraina będą mogli w najbliższym czasie godnie pochować swoich bohaterów" - dodał wojskowy.

 • 13:02

  Żołnierze wojsk powietrzno-desantowych zniszczyli dwa kolejne czołgi rosyjskie i opublikowali potwierdzające ten fakt nagranie - poinformował w piątek Ukrinform.

  Ukrinform powołał się na wiadomość zamieszczoną w piątek na Facebooku przez dowództwo wojsk szturmowo-desantowych Sił Zbrojnych Ukrainy. "Żołnierze 80. specjalnej brygady desantowo-szturmowej wojsk szturmowo-desantowych Sił Zbrojnych Ukrainy nadal skutecznie niszczą czołgi rosyjskich okupantów" – czytamy we wpisie.

  Jeden z czołgów został zniszczony za pomocą amerykańskiego pocisku "Javelin", drugi dzięki nowoczesnemu pociskowi przeciwczołgowemu i przeciwrakietowemu "Stugna-P" produkcji ukraińskiej.

 • 12:58

  - Wsparcie dla Ukrainy, zaatakowanej przez Rosję odrzucającą wartości i zasady, których obrona jest misją Rady Europy, to absolutny priorytet - oświadczyła sekretarz generalna RE Marija Pejcinovic Buric, otwierając obrady szefów dyplomacji 46 krajów członkowskich w Turynie w piątek.

 • 12:18

  Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poprosiła sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina o pomoc w uwolnieniu Ukraińców przymusowo wywiezionych do Rosji i podjęcie działań dyplomatycznych na rzecz ich relokacji do innych państw - poinformowała w piątek agencja Ukrinform.

  "Przedyskutowałam z kardynałem Parolinem zagadnienia dotyczące przymusowej deportacji do Rosji 1,3 mln Ukraińców, w tym 230 tys. dzieci. Poprosiłam watykańskiego sekretarza stanu, by - korzystając ze swojego autorytetu - skłonił władze Rosji do przekazania Ukrainie, Wysokiemu Komisarzowi Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oraz Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża listy naszych wywiezionych obywateli" - relacjonowała Denisowa na Telegramie.

  Rzeczniczka praw człowieka poprosiła również Parolina, by Watykan zwrócił się do misji dyplomatycznych państw sąsiadujących z Rosją w sprawie okazania przez te kraje Ukraińcom pomocy konsularnej, umożliwiającej im opuszczenie Rosji.

  "Stolica Apostolska jest przerażona rosyjskimi zbrodniami na Ukrainie i uważa je za ludobójstwo. Kardynał zapewnił mnie, że Watykan podejmie wszelkie możliwe kroki, by wesprzeć Ukrainę i jej wysiłki na rzecz pokoju" - dodała Denisowa.

  Poinformowała też, że zaprosiła papieża Franciszka i kardynała Parolina do złożenia wizyty na Ukrainie.

 • 11:57

  Szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher, składający wizytę na Ukrainie, był w piątek w Buczy, gdzie modlił się w miejscu zbiorowej mogiły ofiar masakry, dokonanej przez siły rosyjskie. Spotka się również z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą.

  Abp Gallagher odwiedził także seminarium w Worzelu, również w obwodzie kijowskim, które było okupowane przez Rosjan i zostało zniszczone.

 • 11:28

  Od początku inwazji na Ukrainę Rosja mogła stracić już jedną czwartą swoich czołgów typu T-72, T-80 i T-90 – uważa ekspert ds. wojskowych Leo Peria-Peigne z Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI), cytowany w piątek przez portal dziennika "Le Monde". To kolosalna strata - dodaje.

  Jak podaje Peria-Peigne za portal poświęconym wojskowości Oryx, według ekspertów Rosja miała przed inwazją na Ukrainę około 3 tys. sprawnych czołgów. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego blisko 700 z nich zostało wyłączonych z akcji. Armia ukraińska twierdzi, że zniszczyła 1,3 tys. rosyjskich czołgów i 3 tys. pojazdów opancerzonych, ale nie możemy zweryfikować tych liczb – wskazuje ekspert.

 • 11:20

  Miasto Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy podzieliło los Mariupola i zostało doszczętnie zniszczone przez rosyjskie wojska. Na podwórkach znajdują się groby, ocalałych budynków już nie ma, a wielu domów nie uda się odbudować - poinformował w piątek na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

  "Przed rosyjską inwazją w Rubiżnem mieszkało ponad 60 tys. osób. Pracowali w fabrykach, w sferze budżetowej, w rozwiniętym sektorze małej przedsiębiorczości. Dzisiaj rubiżnianie dzielą się na trzy kategorie - tych, którzy ewakuowali się do innych, bezpiecznych miast Ukrainy lub za granicę, deportowanych do Rosji lub na terytoria okupowane przez najeźdźców oraz ludzi będących zakładnikami kadyrowców i ukrywających się w piwnicach" - napisał Hajdaj.

  "Splądrowane i wypalone ceglane pudełka - oto teraz nasze Rubiżne. Będziemy odbudowywać miasto niemal od zera" - dodał gubernator.

 • 11:01

  Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło w piątek Rosję o to, że używa żywności jako broni i wezwało ją do natychmiastowego zakończenia blokady ukraińskich portów.

  "Kreml czyni z żywności broń w swojej nielegalnej wojnie. W wyniku tego cierpią kraje na całym świecie. Rosja musi natychmiast zakończyć blokadę ukraińskich portów, która uniemożliwia przepływ niezbędnych towarów" - napisano na profilu brytyjskiego MSZ na Twitterze. Wpis uzupełniono słowami rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który twierdził, że rosyjskie działania "w żaden sposób nie wpływały" na globalne bezpieczeństwo żywnościowe oraz szefa ONZ-owskiego Światowego Programu Żywnościowego Davida Beasleya, który wskazał, że "setki milionów ludzi na świecie polega na tych dostawach".

 • 10:49

  Ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) poinformowało w piątek o kolejnych rosyjskich działaniach propagandowych wymierzonych w Ukrainę. W ocenie CPD ministerstwo obrony Rosji miało rozpowszechniać kłamstwa o wykorzystywaniu przez wojska Ukrainy szkół i przedszkoli w Donbasie jako składów broni.

  Nieprawdziwe doniesienia moskiewskiego resortu dotyczyły placówek edukacyjnych w Słowiańsku, Kramatorsku i Drużkiwce w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. W szkołach i przedszkolach są tam rzekomo składowane amunicja i ciężkie uzbrojenie, m.in. zestawy artyleryjskie i rakietowe. Rosjanie mieli też rozpowszechniać kłamstwa, że "mieszkańcy sąsiednich domów są siłą zamykani w piwnicach bez wody i żywności pod pretekstem ratowania życia" - napisano w komunikacie CPD na Telegramie.

  Inne rosyjskie operacje dezinformacyjne koncentrowały się m.in. na problematyce eksportu ukraińskiego zboża i dostaw uzbrojenia. "Doniesienia (dyplomaty z Rosji - red.) o tym, że podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ państwa Zachodu nie odrzuciły porozumienia z Kijowem w sprawie wymiany ukraińskiego zboża na broń są manipulacją" - wyjaśniło CPD.

  Rządowa agenda zidentyfikowała także nieprawdzie rosyjskie przekazy na temat "stanowisk ogniowych i snajperskich ukraińskiej armii na górnych piętrach budynków mieszkalnych w Bachmucie" (w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - red.). Ministerstwo obrony Rosji miało rozpowszechniać pogłoski, że "podejścia do domów (w Bachmucie) zostały zaminowane, ale miejscowej ludności celowo o tym nie poinformowano".

 • 10:13

  Mam już informacje ze spółek Skarbu Państwa, w jaki sposób widzą one możliwość zaangażowania się w proces odbudowy Ukrainy, który przed nami; chcę również zaangażować do niego podmioty prywatne tak, by nasza oferta była możliwie pełna - powiedział w piątek wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.

 • 10:03

  Samozwańczy gubernator obwodu chersońskiego na południu Ukrainy Wołodymyr Saldo ogłosił podczas pierwszego spotkania z rosyjskimi kolaborantami, że "Chersoń wkrótce stanie się częścią Rosji" - poinformowała w piątek na Twitterze ukraińska gazeta internetowa Kyiv Independent.

  "Postrzegamy Rosję jako nasz ojczysty kraj" - miał powiedzieć Saldo. Podkreślił również, że nowy plan budżetowy obwodu chersońskiego został już przyjęty w rublach.

 • 9:20

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 28,7 tys. żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

  Minionej doby wojska rosyjskie straciły też samolot, śmigłowiec, 9 czołgów, 27 pojazdów opancerzonych, system artylerii, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet oraz 5 dronów – wynika z komunikatu.

  Największe straty Rosja poniosła minionej doby w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - zaznaczono.

  Według ukraińskiego sztabu łączne straty sił rosyjskich od 24 lutego do 20 maja wynoszą: 1263 czołgi, 3090 pojazdów opancerzonych, 204 samoloty, 168 helikopterów, 596 systemów artyleryjskich, 200 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 93 systemy przeciwlotnicze, 2162 pojazdy i cysterny, 13 jednostek pływających i 460 dronów.

 • 9:10

  W Rosji zaczęto potwierdzać straty swoich wojsk na Wyspie Węży na Morzu Czarnym - poinformował w piątek Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego leżącego na południu Ukrainy.

  "Rosjanie zaczęli grzebać tych, którzy polegli na Wyspie Węży, przyznając się tym samym do poniesionych tam strat. Wyspa Węży nie jest przychylna okupantom!" - zapewnił Bratczuk.

  Jednego z poległych na wyspie żołnierzy pochowano w środę w Petersburgu na Cmentarzu Smoleńskim - pisze Unian. Był to 24-letni Aleksiej Fiodorow, który pracował jako medyk wojskowy. Pochodził z Petersburga, ale razem z rodziną mieszkał na okupowanym Krymie.

 • 8:59

  Ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk skrytykował Niemcy za niedostarczanie ciężkiej broni. W kwietniu Bundestag podjął decyzję w tej sprawie, ale nic się nie dzieje. "To gra na czas. Niemcy czekają, aż dojdzie do zawieszenia broni i nie trzeba będzie podejmować już żadnych odważnych decyzji" - powiedział Melnyk portalowi RND.

 • 8:57

  Około 3,5 tys. nauczycieli na okupowanych terytoriach Ukrainy przechodzi obecnie szkolenia, które mają ich przygotować do nauczania według "rosyjskich standardów" - poinformowała w czwartek na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  "Okupanci kontynuują proces przymusowej integracji ukraińskich dzieci z Rosją. W tym celu narzucają naszym placówkom edukacyjnym na czasowo okupowanych terytoriach program nauczania zgodny z 'rosyjskimi wzorcami'" - napisała Denisowa.

  Rzeczniczka praw człowieka podkreśliła, że tego rodzaju działania są niezgodne z normami prawa międzynarodowego, w szczególności z Konwencją o prawach dziecka i Konwencją genewską o ochronie osób cywilnych podczas wojny.

 • 8:26

  Minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zginęło 13 cywilów, rosyjski szturm na Siewierdonieck został jednak odparty – poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj, cytowany przez stację Sky News.

 • 8:25

  Opublikowane przez "New York Times" nagrania ukazują egzekucję co najmniej ośmiu Ukraińców dokonaną przez rosyjskich spadochroniarzy 4 marca w podkijowskiej Buczy. To potencjalna zbrodnia wojenna - wskazuje dziennik.

  Dwa filmy zostały nagrane przez kamerę bezpieczeństwa i świadka wydarzeń, który przebywał w tym czasie w pobliskim domu. Na nagraniach widać co najmniej 8 mężczyzn idących w asyście uzbrojonych rosyjskich żołnierzy. Niektórzy idą pochyleni, inni trzymają ręce nad głową. Po podejściu do ogrodzenia, Ukraińcy położyli się na ziemi, wśród nich był mężczyzna w niebieskiej bluzie. W tym miejscu kończy się nagranie - pisze "NYT".

  Świadkowie zdarzenia opowiedzieli dziennikarzom, co wydarzyło się dalej. Żołnierze mieli zabrać mężczyzn za jeden z pobliskich budynków, który Rosjanie wykorzystywali jako swoją prowizoryczną bazę. Rozległy się strzały. Ukraińscy jeńcy nigdy nie powrócili do domów.

  Nagranie z drona z kolejnego dnia, 5 marca, do którego dotarł dziennik, jest pierwszym dowodem wizualnym, które potwierdza relacje świadków. Widać na nim zwłoki leżące na ziemi obok zajętego przez Rosjan budynku, można zauważyć ciało w niebieskiej bluzie, o takim samym kolorze jak bluza mężczyzny z wcześniejszego nagrania. Dwaj rosyjscy żołnierze trzymają wartę obok zwłok.

  Na początku kwietnia zdjęcie zabitych mężczyzn leżących w podwórzu, niektórych ze związanymi rękoma, znalazło się wśród fotografii, które skupiły na sobie uwagę świata po wycofaniu się rosyjskich wojsk z Buczy. Kilkutygodniowe śledztwo dostarczyło nowych dowodów, wśród nich nagrania dowodzące, że to rosyjscy spadochroniarze dokonali egzekucji zatrzymanych mężczyzn - pisze "NYT".

  Dziennikarze rozmawiali ze świadkami, koronerami, policją, wojskiem i rodzinami ofiar. Udało się zidentyfikować wszystkich zamordowanych mężczyzn.

  "Byli mężami i ojcami, pracownikami sklepów spożywczych i fabryk, którzy żyli zwykłym cywilnym życiem przed wojną. Jednak w związku z ograniczeniami dotyczącymi wyjazdu mężczyzn z kraju, połączonymi z determinacją do obrony swoich społeczności, większość mężczyzn dołączyła do różnych sił obronnych na kilka dni przed egzekucją. Prawie wszyscy mieszkali w niewielkiej odległości od podwórza, na którym odnaleziono ich zwłoki" - opisuje amerykański dziennik.

 • 7:39

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdobył najwięcej głosów w ankiecie czytelników magazynu "Time" na najbardziej wpływowe osobistości świata w 2022 roku przed publikacją nowej listy "TIME100" – poinformowała amerykańska gazeta.

 • 7:28

  Brytyjskie Ministerstwo Obrony podało na Twitterze ostatnie ustalenia swojego wywiadu. Jak twierdzą Brytyjczycy, prawdopodobnie nawet 1700 ukraińskich żołnierzy z zakładów Azowstal poddało się. Wewnątrz fabryki pozostaje nieznana liczba ukraińskich sił. Zdaniem brytyjskiego wywiadu kiedy Rosja zdobędzie Mariupol, prawdopodobnie przesunie swoje siły w celu wzmocnienia operacji w Donbasie.

  "Zaciekły opór ukraiński w Mariupolu od początku wojny oznacza, że siły rosyjskie na tym obszarze muszą zostać ponownie wyposażone i odnowione, zanim będą mogły zostać skutecznie przemieszczone" - czytamy. Zdaniem Brytyjczyków może być to długi proces.

  "Dowódcy rosyjscy są jednak pod presją, aby demonstracyjnie osiągnąć cele operacyjne. Oznacza to, że Rosja prawdopodobnie szybko dokona redystrybucji swoich sił bez odpowiedniego przygotowania, co grozi dalszym ich wyczerpaniem" - dodano.

 • 6:52

  W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie operujące na terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego przypuściły 14 ataków, które zostały odparte przez Ukraińców - wynika z podsumowania sytuacji operacyjnej opublikowanej w piątek rano przez sztab generalny ukraińskiej armii na Facebooku.

  W trakcie walk Ukraińcy zniszczyli 8 czołgów, 14 bojowych wozów opancerzonych, 6 pojazdów kołowych oraz zestrzelili 1 bezzałogowiec - podało ukraińskie dowództwo.

  "Na kierunku Słowiańska nieprzyjaciel ostrzeliwał infrastrukturę cywilną w rejonie miejscowości Dowheńke, Wełyka Komyszuwacha i Dołyna. (...) Na kierunku donieckim nieprzyjaciel zintensyfikował operacje ofensywne i szturmowe, aby poprawić sytuację taktyczną" - czytamy w komunikacie.

 • 6:08

 • 5:00

  Rzecznik Pentagonu odmówił odpowiedzi czy Stany Zjednoczone będą wysyłać do Ukrainy rakiety przeciwokrętowe. Podkreślił, że USA kontynuują konsultacje z Ukrainą na temat jej potrzeb. Robią też wszystko, aby je zaspokoić. - Nie będę spekulował na temat systemów, które nie zostały jeszcze wysłane, czy też zaaprobowane do wysłania. Powiadomimy o tym kiedy zapadnie decyzja - wyjaśnił.

  Nawiązywał także do innych rodzajów broni w tym artyleryjskiej, która dla Ukraińców ma w ich batalii kluczowe znaczenie. Zaznaczył, że ostateczna decyzja należy do prezydenta, a potrzeby z czasem mogą ulec zmianie. - Zdecydowana większość broni, którą wysyłamy trafia na linie frontu w różnych miejscach Ukrainy. Ukraińcy korzystają z niej całkiem efektywnie - ocenił.

 • 4:42

  Wolfgang Schaeuble (CDU) w wywiadzie dla telewizji ARD przyznał, że on sam i "wszyscy pomylili się" w ocenie Rosji. Skrytykował też byłego kanclerza Gerharda Schroedera za lobbowanie na rzecz Rosji i pracę w rosyjskich spółach po zakończeniu kadencji kanclerskiej. - To nikczemne. Jego zachowanie jest hańbą dla Niemiec – podkreślił.

 • 4:42

  Dla Ukrainy obrona przed rosyjską agresją oznacza każdego miesiąca dziurę w budżecie w wysokości około 5 miliardów dolarów - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo, wyemitowanym w czwartek późnym wieczorem. - Jeśli mamy sprostać w tej wojnie o wolność, to potrzebujemy natychmiastowej i pełnej pomocy finansowej - stwierdził.

  Jego zdaniem zagraniczni partnerzy Ukrainy nie powinni tej pomocy traktować jako wydatku lub prezentu. - To jest wasz wkład w wasze własne bezpieczeństwo. Wspólnie musimy powstrzymać rosyjską agresję - pokreślił ukraiński prezydent.

 • 4:41

  Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że USA oczekują od Rosji traktowania ukraińskich żołnierzy wywiezionych z kombinatu Azowstal w Mariupolu zgodnie z Konwencją genewską.

  - Jak już stwierdziliśmy wcześniej, oczekujemy, że wszyscy jeńcy wojenni będą traktowani zgodnie z Konwencją genewską i prawem wojennym. Będziemy to uważnie obserwować – podkreślił Kirby na konferencji prasowej.

 • 4:41

 • 4:40

  - Nasi prawnicy intensywnie pracują nad znalezieniem możliwych sposobów wykorzystania zamrożonych aktywów oligarchów do odbudowy Ukrainy. Myślę, że Rosja również powinna wnieść swój wkład – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w programie stacji ZDF "maybrit illner".

  - W każdym razie my także będziemy musieli współfinansować odbudowę Ukrainy - podkreśliła szefowa KE i dodała: "Tak dla inwestycji, ale jednocześnie konieczne są reformy, na przykład w kierunku walki z korupcją i odbudowy praworządności. Tego chce także Ukraina i rozmawiałam o tym w czwartek z prezydentem Zełenskim".

 • 4:40

  O 50 procent więcej osób zostanie przeszkolonych do pracy w straży granicznej. Nowi funkcjonariusze zostaną skierowani głównie na granicę z Rosją oraz do straży przybrzeżnej. Obecnie rocznie kursy kończy ok. 60-70 osób. Od nowego roku kursantów będzie ok. 120. - To znacząco więcej – przyznała w czwartek szefowa MSW Krista Mikkonen. Obecnie straż graniczna zatrudnia ok. 3 tys. osób.

 • 4:40

  Rosyjskie wojska zaminowały ukraińskie pola, by uniemożliwić pracę rolnikom – poinformował kanadyjski minister rozwoju międzynarodowego Harjit Sajjan po spotkaniu ministrów rozwoju krajów G7 z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

  Sajjan po berlińskim spotkaniu przytoczył informacje przekazane przez Szmyhala i powiedział, że sytuacja jest "groźna", oraz że należy uczynić wszystko, by umożliwić dostęp do ukraińskich zapasów ziarna – cytowała wypowiedź Sajjana agencja The Canadian Press.

  Dodał, że będzie rozmawiać z minister obrony Kanady Anitą Anand w sprawie wysłania na Ukrainę kanadyjskich ekspertów do pomocy w rozminowaniu pól oraz o możliwej pomocy ze strony innych krajów NATO.

 • 4:40

  Siły rosyjskie "całkowicie zniszczyły" Donbas, region na wschodzie Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo, wyemitowanym w czwartek późnym wieczorem. Oskarżył Rosjan o prowadzenie bezsensownych bombardowań. - W Donbasie okupanci próbują wywierać jeszcze większą presję. Tam jest piekło i to nie jest przesada – podkreślił Zełenski.

 • 4:40

  Grupa współpracowników lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego przybyła w czwartek do Waszyngtonu, gdzie spotkała się z kilkoma republikańskimi kongresmenami, zabiegając u nich o nałożenie przez USA kolejnych sankcji na Rosję.

  Według zwolenników Nawalnego nowe sankcje powinny wykroczyć poza bogatych oligarchów i objąć urzędników rządowych i polityków średniego szczebla oraz osoby publiczne.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Krajobraz po zbrodni". Reportaż "Czarno na Białym" o rosyjskiej okupacji
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, mart, js/kab, adso

Źródło: tvn24.pl, PAP, CNN, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Dmytro Kozacki

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości