"Ciężkie i krwawe bitwy". Co wiadomo o przebiegu kontrofensywy ukraińskiej

Źródło:
Ukraińska Prawda, PAP, news.err.ee, tvn24.pl

Ukraińskie władze informowały, że oficjalnego ogłoszenia rozpoczęcia kontrofensywy nie będzie. Przedstawiciele armii w raportach przyznają jednak, że "działania ofensywne trwają, i to na kilku kierunkach". Ukraińskie siły zbrojne prawdopodobnie przejęły kontrolę nad wioską Piatichatki w obwodzie zaporoskim - relacjonują media w Kijowie, powołując się także na źródła związane z okupantami. Wcześniej rosyjskie propagandowe kanały informowały, że w pobliżu miejscowości trwały zacięte walki.

Wojsko ukraińskie oficjalnie nie potwierdziło doniesień w sprawie deokupacji Piatichatek, wioski położonej w odległości dziewięciu kilometrów od rzeki Dniepr w obwodzie zaporoskim. Media w Kijowie jednak, informując o odbiciu wioski, powołują się na własne źródła, cytują także komunikat tak zwanego "przedstawiciela Rosjan" w okupowanej części obwodu zaporoskiego, kolaboranta Władimira Rogowa. "Gubernator" napisał na kanale Telegram, że "falowe natarcia sił ukraińskich przyniosły efekt w postaci zdobycia miejscowości".

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Rogow stwierdził również, że w Piatichatkach są duże rezerwy sił zbrojnych Ukrainy: piechota i kilka jednostek pojazdów opancerzonych. Lojalny wobec Moskwy "gubernator" wyraził obawę, że zdobycie Piatichatek może otworzyć ukraińskiemu wojsku drogę do zdobycia kolejnych miejscowości: Żerebianki i Wasyliwki.

"Na tym kierunku toczą się ciężkie i krwawe bitwy" - napisał na kanale Telegram Rogow.

Piatichatki w obwodzie zaporoskim Mapy Google

Zdobyty przyczółek

W sobotę rosyjskie propagandowe kanały na Telegramie przyznały, że w tym dniu po południu ukraińskim siłom udało się zdobyć przyczółek w kilku domach na obrzeżach Piatichatek.

"Ukraińcy wysłali posiłki z Łobkowa, które wcześniej było uważane za szarą strefę, ale teraz stało się oczywiste, że siły ukraińskie zajęły także tę osadę" - napisał kanał WarGonzo.

Odzyskane 100 kilometrów kwadratowych terenu

Wojska ukraińskie odnoszą pewne sukcesy na kierunku zaporoskim - poinformował 15 czerwca przedstawiciel sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych Ołeksij Hromow.

- Siły obronne w obwodzie zaporoskim nadal wyzwalają ukraińskie wioski i miasteczka z najeźdźców. W ciągu ostatniego tygodnia nasze wojska posunęły się do trzech kilometrów w głąb miejscowości Mała Tokmaczka i do siedmiu kilometrów w rejonie Wełykej Nowosiłki - dodał Hromow.

Generał Hromow oznajmił, że siły ukraińskie wyzwoliły siedem osad w obwodzie donieckim i zaporoskim. - Ponad 100 kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy zostało odzyskanych - dodał.

Ukraińska flaga w odbitej wiosce. 68. brygada publikuje nagranie
Ukraińska flaga w odbitej wiosce. 68. brygada publikuje nagranie Reuters

"WSJ" o problemach sił ukraińskich

Ukraińskie władze informowały, że oficjalnego ogłoszenia rozpoczęcia kontrofensywy nie będzie. Przedstawiciele armii w raportach podkreślają jednak, że "działania ofensywne trwają, i to na kilku kierunkach, w tym zaporoskim i donieckim". Zdaniem amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" ukraińska kontrofensywa trwa już drugi tydzień. Główna trudność, jaką napotkała, to - według gazety - rosyjska przewaga w powietrzu i brak właściwej broni do obrony przeciwlotniczej.

"WSJ": Patrioty stały się pierwszoplanowym bohaterem wojny, Ukraina dostanie kolejne

"Ukraina straciła też z tego powodu część zachodniego uzbrojenia" - napisał "Wall Street Journal" w weekendowym wydaniu.

Szef służb wywiadowczych estońskich sił zbrojnych Margo Grosberg w rozmowie z nadawcą publicznym ERR oszacował, że w obecnych walkach Ukraina straciła mniej niż 10 procent sprzętu dostarczonego przez państwa zachodnie. Jak ostrzegł, "wskaźnik ten może wzrosnąć, ponieważ utrata sprzętu jest nieuniknioną konsekwencją wszelkich działań ofensywnych".

Ukraińscy żołnierze odbili miejscowość Błahodatne
Ukraińscy żołnierze odbili miejscowość BłahodatneReuters/68th Separate Hunting Brigade 'Oleksy Dovbusha

Przerzucone helikoptery

W sobotę brytyjski wywiad poinformował, że Rosja przerzuciła co najmniej 20 śmigłowców do południowej Ukrainy. Wśród nich są zaawansowane modele wyposażone w narzędzia do walki elektronicznej, które, jak przyznaje strona ukraińska, są dość trudne do zwalczania środkami, którymi dysponują Siły Zbrojne Ukrainy.

Myśliwce dla Ukrainy. "Potrzebuje samolotów bojowych bardziej niż kiedykolwiek"

Rosja ma przewagę w powietrzu, powstrzymuje kontrnatarcie ostrzałem artyleryjskim, przygotowała też z wyprzedzeniem fortyfikacje i pola minowe - napisał "WSJ".

"Ukraińscy wojskowi nie tracą optymizmu, choć jak dotąd ich działania nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla głównych rosyjskich linii obronnych, zbudowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy w obwodach zaporoskim i donieckim" - dodał "WSI".

Wieś Makariwka w rękach sił ukraińskich
Wieś Makariwka w rękach sił ukraińskich 35. Brygada/Facebook

Kijów wciąż potrzebuje wsparcia

"Ukraina przejmuje inicjatywę. Rosja przechodzi do defensywy" - powiedział w sobotę ukraiński wiceminister obrony Wołodymyr Gawriłow, choć przyznał, że Kijów potrzebuje artylerii dalekiego zasięgu zdolnej do rażenia celów daleko za linią frontu i likwidowania rosyjskich składów amunicji i logistyki.

Autorka/Autor:tas//rzw

Źródło: Ukraińska Prawda, PAP, news.err.ee, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: