Prezydenci USA i Izraela rozmawiali o "irańskich dostawach broni, która służy do zabijania niewinnych ukraińskich cywilów"

Autor:
akr
/ prpb
Źródło:
PAP

Joe Biden spotkał się w środę w Białym Domu z Izaakiem Herzogiem. Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Izraela mówili między innymi na temat Iranu, w tym użycia irańskich dronów przez Rosję w Ukrainie. Liderzy obu krajów mieli także omówić porozumienie izraelsko-libańskie na temat granicy morskiej.

- Często mówię, panie prezydencie, gdyby nie było Izraela, trzeba by było go wynaleźć - powiedział Joe Biden na początku środowego spotkania z Izaakiem Herzogiem.

Iran przewodnim tematem spotkania prezydentów USA i Izraela

Głównym tematem rozmów przywódców USA i Izraela był Iran - jego program atomowy, odbywające się w tym kraju protesty, a także sprzedaż dronów Rosji, która wykorzystuje je do inwazji na Ukrainę.

>> Iran pokazał nowe drony kamikadze Meraj-521. "Nie ma wątpliwości, że dostanie je Moskwa" <<

- Rozmawialiśmy o irańskim programie nuklearnym, brutalnej przemocy Iranu wobec własnych obywateli i irańskich dostawach broni, która służy do zabijania niewinnych ukraińskich cywilów - przekazał izraelski prezydent po spotkaniu. Jeszcze przed nim zapowiadał, że zaprezentuje Bidenowi nowe dowody na temat obecności irańskich dronów i amunicji krążącej w Ukrainie.

Zasugerował też, że obaj spotkają się podczas szczytu klimatycznego COP27 w egipskim Szarm el-Szejk na początku listopada, choć Biały Dom nie ogłosił dotąd podróży prezydenta Joe Bidena do Egiptu.

Joe Biden o "nowej nadziei" dla Libanu i "wzmocnieniu stabilności" Izraela

Biden pochwalił natomiast Izrael za "odważną" i "historyczną" decyzję, by doprowadzić do porozumienia w sprawie wytyczenia wspólnej granicy morskiej z Libanem. Porozumienie wynegocjowane przy udziale amerykańskich dyplomatów ma zostać podpisane w czwartek.

- To pozwoli na eksploatację złóż energii obu krajom i stworzy nową nadzieję i szanse gospodarcze dla narodu libańskiego, a także wzmocni stabilność i bezpieczeństwo narodu izraelskiego - powiedział Biden.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Historyczne porozumienie" Izraela z Libanem. Potencjalnie dobra wiadomość dla Europejczyków

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr / prpb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości