Ukraiński portal: Irańczycy na terenach okupowanych przez Rosjan, koordynują ataki

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP

Na okupowane przez rosyjskie siły tereny obwodu chersońskiego i zaanektowany ukraiński Krym przybyli instruktorzy z Iranu, szkolą żołnierzy agresora z obsługi dronów kamikadze Shahed-136 - przekazał ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu. Dodał, że Irańczycy koordynują też ataki wroga przeciwko celom cywilnym w Ukrainie.

Według informacji przekazanych w środę przez ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu irańscy instruktorzy zostali rozmieszczeni w miejscowościach Zalizny Port i Hładkiwka w regionie chersońskim oraz w mieście Dżankoj na Krymie.

"Teheran pomaga agresorowi nie tylko sprzętem, ale także ludźmi"

Irańczycy mają być "bezpośrednio odpowiedzialni" za wykorzystanie bezzałogowców do nalotów na ukraińskie miasta, szczególnie Mikołajów i Odessę na południu kraju - czytamy na portalu Centrum Narodowego Sprzeciwu, stronie internetowej prowadzonej przez ukraińskie władze, zawierającej skierowane do ludności informacje dotyczące inwazji Rosji na Ukrainę, dotyczące między innymi stawiania oporu wobec okupantów i udzielania pomocy obrońcom Ukrainy.

"Iran oficjalnie zaprzecza, że dostarcza Rosji drony (...). Jak jednak widać, Teheran pomaga agresorowi nie tylko sprzętem, ale także ludźmi [do jego obsługi - przyp. red.]" - poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Według tych informacji Irańczycy na okupowanych ukraińskich terenach zostali umieszczeni przez Rosjan w miejscach przejętych przez Rosjan. Portal nie sprecyzował, jakie dokładnie obiekty zostały oddane do dyspozycji irańskim instruktorom.

"Na Białoruś wciąż przekazywane są irańskie drony". "Setki" maszyn trafiły także do Rosji

Shahed-131 i Shahed-136 to bojowe drony kamikadze o zasięgu 2,5 tysiąca kilometrów, wykorzystywane przez najeźdźców w Ukrainie. 26 sierpnia agencja AP powiadomiła, że Teheran przekazał Moskwie "setki dronów", decydując się na ten ruch mimo ostrzeżeń ze strony Waszyngtonu.

Rosyjscy żołnierzeALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum

W poniedziałek i wtorek rosyjskie wojska dokonały zmasowanego ataku na wiele miast w Ukrainie, wykorzystując w tym celu głównie pociski rakietowe oraz irańskie bezzałogowce. Drony kamikadze miały nadlecieć z terytorium Białorusi.

CZYTAJ TAKŻE: Czym uderzyli Rosjanie, ile rakiet i dronów zestrzelili Ukraińcy? >>>

"Na Białoruś wciąż przekazywane są irańskie drony Shahed-136 (oznaczane przez Rosjan jako Gerań-2). Według stanu z 10 października przywieziono 32 (takie) maszyny. Do 14 października ma być dostarczone kolejne osiem" - podał we wtorkowym komunikacie ukraiński wywiad wojskowy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum

Tagi:
Raporty: