TVN24 | Świat

Emmanuel Macron był pytany o wizytę w Kijowie. Prezydent Francji nie potwierdził planów podróży

TVN24 | Świat

Autor:
akr/
tam
Źródło:
PAP
Przywódcy Francji, Niemiec i Włoch jadą do Kijowa. Czaputowicz: Polska źle to rozgrywa
Przywódcy Francji, Niemiec i Włoch jadą do Kijowa. Czaputowicz: Polska źle to rozgrywaTVN24
wideo 2/35
TVN24Przywódcy Francji, Niemiec i Włoch jadą do Kijowa. Czaputowicz: Polska źle to rozgrywa

My, Unia Europejska, musimy wysłać jasny sygnał polityczny w kierunku Ukrainy i narodu ukraińskiego, stawiającego od kilku miesięcy heroiczny opór - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron. Agencja AFP poinformowała, że francuski przywódca nie potwierdził jednak swojej wizyty w Kijowie, zapowiadanej wcześniej na środę lub czwartek.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wizyty w Rumunii był pytany - jak poinformowała francuska agencja AFP - o ewentualną wizytę w Ukrainie w najbliższych dniach.

- Unia Europejska stoi w obliczu bezprecedensowej sytuacji geopolitycznej u swych granic. (...) Znajdujemy się w momencie, w którym my, Unia Europejska, musimy wysłać jasny sygnał polityczny w kierunku Ukrainy i narodu ukraińskiego, stawiającego od kilku miesięcy heroiczny opór (Rosji - red.) - powiedział Macron, cytowany przez agencję. AFP wskazuje, że tym samym francuski prezydent nie potwierdził wcześniejszych zapowiedzi dotyczących jego podróży do Kijowa.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl >>>

Zapowiedź wizyty w Kijowie

W poniedziałek dziennik "La Stampa" poinformował, że w czwartek premier Włoch Mario Draghi, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron złożą wizytę w Kijowie. Jak podano, rozmowy polityków z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim mają być skoncentrowane na kwestii "otwarcia" wobec kandydatury tego kraju do UE. Wcześniej niemiecki dziennik "Bild am Sonntag" zapowiadał, że do wizyty dojdzie jeszcze przed szczytem grupy państw G7, planowanym na 26-28 czerwca.

Ukraiński serwis Suspilne przekazał w poniedziałek wieczorem, że Macron planuje przyjechać do Kijowa 15 czerwca. Portal powołał się na przedstawiciela ambasady Francji w ukraińskiej stolicy.

We wtorek wieczorem Emmanuel Macron przybył do Rumunii, gdzie spotkał się z 500 francuskimi żołnierzami, którzy zostali rozmieszczeni w tym kraju po inwazji Rosji na Ukrainę. Prezydent odwiedził wojskowych w towarzystwie minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonny i ministra ds. sił zbrojnych Sebastiena Lecornu w bazie Mihail Kogalniceanu niedaleko Konstancy, głównego rumuńskiego portu nad Morzem Czarnym. W środę spotkał się z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Kolejnym jego przystankiem jest Mołdawia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/ tam

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości