"Próbują je całkowicie złamać". Rzeczniczka praw dziecka o metodach stosowanych przez Rosjan

Źródło:
PAP
Radziwinowicz: Lwowa-Biełowa to kolekcjonerka dzieci
Radziwinowicz: Lwowa-Biełowa to kolekcjonerka dzieciTVN24
wideo 2/21
Radziwinowicz: Lwowa-Biełowa to kolekcjonerka dzieciTVN24

Ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk przekazała, że w Rosji działa ponad 70 obozów, do których trafiają dzieci przymusowo wywiezione z okupowanych ukraińskich terytoriów. - To, co opowiadają dzieci, kiedy wracają, jest straszne. Próbują je całkowicie złamać. Robią wszystko, by dziecko znienawidziło swoich rodziców - powiedziała.

Daria Herasymczuk, cytowana w sobotę przez portal Suspilne, przekazała, że Rosja wykorzystuje różne metody, by wywozić dzieci z Ukrainy. Między innymi na okupowanych terytoriach prowadzone są przymusowe badania lekarskie, by wybierać najzdrowsze dzieci. Po wyborze stawiane są im - jak mówiła ukraińska rzeczniczka praw dziecka - "dziwne, straszne diagnozy", w związku z którymi proponuje się im leczenie w Rosji.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Dziecko na ulicy w UkrainieZdjęcie ilustracyjneMin. Obrony Ukrainy/Facebook

"To, co opowiadają dzieci, jest straszne. Próbują je całkowicie złamać"

Herasymczuk zaznaczyła, że po przewiezieniu na teren Federacji Rosyjskiej dzieci są stale przemieszczane. Obecnie wiadomo o ponad 70 obozach, do których trafiają. - Robią wszystko, żebyśmy ich nie znaleźli - dodała.

- To, co opowiadają dzieci, kiedy wracają, jest straszne. Próbują je całkowicie złamać. Robią wszystko, by dziecko znienawidziło swoich rodziców - wpajają dziecku, że nie jest już potrzebne rodzicom i bliskim - powiedziała rzeczniczka.

Przekazała też, że według stanu z 22 kwietnia wiadomo o prawie 20 tysiącach wywiezionych siłą dzieciach, ale ich faktyczna liczba może sięgać 200-300 tysięcy.

W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina oraz Marii Lwowej-Biełowej, rosyjskiej komisarz do spraw praw dziecka, oskarżając ich o zbrodnię wojenną polegającą na nielegalnym deportowaniu setek dzieci z Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Samozwańcza "wybawczyni" ukraińskich dzieci. Media: rosyjska rzeczniczka praw dziecka odgrywa perfidną rolę >>>

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: