Media: Ukraina dostała od Niemiec system obrony przeciwlotniczej, którego nie ma nawet Bundeswehra

Źródło:
PAP
Ukraiński żołnierz strącił rakietę pociskiem z ręcznej wyrzutni
Ukraiński żołnierz strącił rakietę pociskiem z ręcznej wyrzutniTwitter/Illia Ponomarenko
wideo 2/35
Ukraiński żołnierz strącił rakietę pociskiem z ręcznej wyrzutniTwitter/Illia Ponomarenko

Ukraina otrzymała od Niemiec system obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM - przekazał portal tygodnika "Spiegel". Dodano, że do przekazania pierwszego z czterech obiecanych egzemplarzy tej broni doszło we wtorek. Nie wiadomo dokładnie, kiedy w ręce Ukraińców trafią kolejne, ponieważ broń ta nie została jeszcze wyprodukowana.

Niemiecki rząd wywiązuje się tym samym z obietnicy, którą kanclerz Olaf Scholz złożył już na początku czerwca w Bundestagu. W poniedziałek minister obrony Christine Lambrecht podtrzymała perspektywę wcześniejszego dostarczenia tej broni. Pierwotnie przekazanie miało nastąpić w listopadzie - podał portal.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy dostarczą Ukrainie cztery kolejne samobieżne haubice >>>

System ma chronić ludność cywilną

Według niemieckiego rządu, broń ta jest najnowocześniejszym systemem obrony przeciwlotniczej w Niemczech. System został opracowany przez niemiecką firmę Diehl Defence z Ueberlingen nad Jeziorem Bodeńskim.

Naziemny mobilny system obrony przeciwlotniczej ma przede wszystkim chronić ludność cywilną poprzez odpieranie ataków powietrznych armii rosyjskiej - przekazał "Spiegel". Dodał, że wraz z pierwszą dostawą IRIS-T Ukraina otrzymuje system obronny, którego sama Bundeswehra jeszcze nie posiada.

System obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLMSergey Kohl / Shutterstock.com

IRIS-T SLM może zwalczać samoloty, śmigłowce, drony i pociski

Trzy kolejne systemy IRIS-T mają być dostarczone do ukraińskiej strefy działań wojennych w przyszłym roku. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie, ponieważ ta broń przeciwlotnicza nie została jeszcze wyprodukowana.

O przekazaniu Ukrainie przez Niemcy pierwszego systemu IRIS-T SLM informują we wtorek także media ukraińskie. Powołują się one na doniesienia "Spiegla".

IRIS-T SLM ma zasięg do 40 km. Może zwalczać cele powietrzne - samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne, a także pociski manewrujące i przeciwradiolokacyjne - lecące na wysokości do 20 km.

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sergey Kohl / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty: