Departament Stanu USA: uważnie przyglądamy się postawie Chin wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone uważanie obserwują działania Chin wobec rosyjskich wniosków o pomoc w prowadzeniu wojny przeciw Ukrainie - oświadczył w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Dodał, że Waszyngton ostrzegał Pekin o konsekwencjach wspierania Moskwy w tym konflikcie. 

- Wiemy, że Rosja została zmuszona do zwrócenia się o pomoc (wojskową) do innych partnerów, takich jak Iran i Korea Północna. Stało się tak dlatego, że pozbawiamy rosyjskie państwo środków, których potrzebuje do tego, by jak najskuteczniej prowadzić wojnę z Ukrainą - podkreślił Ned Price.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Jedni są jak kibol z bejsbolem, drudzy jak właściciel lombardu". Trzy filary relacji Rosji i Chin
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Jak dodał, ewentualne bezpośrednie wsparcie Moskwy przez Pekin zostałoby szybko dostrzeżone przez władze Stanów Zjednoczonych. - W rozmowach z Chinami, również prywatnych, w tym podczas spotkania prezydentów (USA i ChRL) na Bali w listopadzie ubiegłego roku, bardzo wyraźnie mówiliśmy o wszelkich kosztach, jakie poniosłyby Chiny, gdyby zdecydowały się wspierać Rosję w omijaniu amerykańskich sankcji lub zapewnić jej pomoc (wojskową), która zostałaby następnie wykorzystana przeciwko narodowi ukraińskiemu. Obserwujemy to bardzo uważnie - zapewnił przedstawiciel amerykańskiego resortu dyplomacji.

Postawa Chin wobec wojny w Ukrainie

Władze w Pekinie nie udzielają Moskwie pomocy militarnej w inwazji na Ukrainie, lecz wspierają Kreml politycznie i propagandowo. Chiny nie potępiły agresji na Ukrainę i konsekwentnie sprzeciwiają się antyrosyjskim sankcjom Zachodu.

15 września 2022 roku przywódca Chin Xi Jinping rozmawiał w Samarkandzie w Uzbekistanie z Władimirem Putinem. Było to pierwsze spotkanie tych polityków od początku inwazji Moskwy na Ukrainę. - Chiny są gotowe, by współpracować z Rosją i wziąć na siebie odpowiedzialność światowego mocarstwa - zadeklarował wówczas Xi.

Zaślepka materiału TVN24GO
Myśląc o następnej wojnie. Jakie wnioski Chiny wyciągną z tej?
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Od drugiej połowy października ubiegłego roku, gdy chiński przywódca został wybrany na kolejną kadencję na stanowisku sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin, można zaobserwować oznaki pogłębienia relacji Pekinu z Moskwą. Pod koniec listopada Xi oznajmił, że chińskie władze chciałyby poszerzyć zakres współpracy z Rosją w dziedzinie energetyki.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości