Brytyjski miliarder Richard Branson odwiedził zniszczone lotnisko wojskowe w Hostomlu, gdzie na początku inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę trwały intensywne walki. Przedsiębiorca wyraził zainteresowanie pomocą w odbudowie zrujnowanego, strategicznego obiektu, gdzie stacjonował najpotężniejszy samolot świata An-225 Mrija. Szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija poinformował także, że Branson zainteresował się także projektem nowego samolotu.
Szef lokalnej administracji wojskowej w Hostomlu Taras Dumenko poinformował o wizycie miliardera i twórcy firmy Virgin Galactic we wpisie na kanale Telegram, opublikował też zdjęcia. Podkreślił, że "Richard Branson stale wspiera Ukrainę, jej suwerenność, integralność terytorialną, a także najostrzejsze sankcje wobec Rosji, jej przywódców i gospodarki".
"W Hostomlu (Branson) interesował się lotniskiem Antonowa, a także możliwościami jego odbudowy. Wraz z przedstawicielami koncernu Ukroboronprom i przedsiębiorstwa Antonow opowiedzieliśmy naszemu gościowi o takich perspektywach, jak również o istniejących projektach dotyczących odbudowy lotniska" - napisał Dumenko.
Szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija oświadczył w środę, że Branson wyraził zainteresowanie projektem nowego samolotu Mrija i współpracą w sferze kosmicznej. Dodał, że projekt nowego samolotu już jest opracowywany, a maszyna będzie wyposażona w nowoczesne, cyfrowe oprogramowanie.
Jak napisał Arachamija na Telegramie, Branson zadeklarował gotowość pomagania "wszystkim, czym może" i "był mile zaskoczony" optymizmem władz Ukrainy oraz tym, że nawet w takich trudnych chwilach myślą one o tym, jak rozwijać kraj w sferze lotniczo-kosmicznej.
Atak w pierwszym dniu inwazji
Podkijowskie lotnisko w Hostomlu zostało zaatakowane 24 lutego, pierwszego dnia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W wyniku rosyjskich nalotów został zniszczony między innymi największy samolot transportowy świata, jedyny w swoim rodzaju An-225 Mrija. Koncern Ukroboronprom poinformował później, że maszyna była w remoncie, dlatego nie opuściła Ukrainy.
Według wstępnych szacunków przedsiębiorstwa Antonow, szkody, spowodowane w wyniku rosyjskich ataków na lotnisko w Hostomlu, sięgają miliarda dolarów. Odbudowę samolotu Ukraińcy wycenili na ponad trzy miliardy dolarów.
Mrija powstała w drugiej połowie lat 80. Wysokość maszyny, sięgająca ponad 18 metrów, niemal odpowiadała wysokości sześciokondygnacyjnego budynku.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: t.me/David_Arakhamia