Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow zaapelował do władz w Ottawie o przekazanie Kijowowi ponad 83 tysięcy rakiet CRV7 - podał portal kanadyjskiej telewizji Global News. Pociski są przestarzałe i miały zostać poddane utylizacji.
W rozmowie z Global News Kyryło Budanow podkreślał, że przekazanie rakiet CRV7 pomogłoby Ukraińcom stawić opór siłom rosyjskim i zaoszczędzić pieniądze kanadyjskich podatników przeznaczonych na utylizację tego uzbrojenia.
- Mamy nadzieję, że będzie to sytuacja korzystna dla obu stron - stwierdził Budanow, cytowany przez portal kanadyjskiej stacji telewizyjnej.
Kurczące się zapasy
Ponad 83 tysięcy pocisków CRV7, wyprodukowanych jeszcze w latach 70., jest przechowywanych w magazynie amunicji sił kanadyjskich w Dundurn, w prowincji Saskatchewan. Chociaż Kanada już ich nie używa i wybrała prywatnego wykonawcę do ich utylizacji, Ukraina twierdzi, że pilnie ich potrzebuje, ponieważ jej zapasy amunicji się kurczą - przekazał Global News.
Budanow utrzymywał, że CRV7 będą używane zarówno przez ukraińskie śmigłowce szturmowe, jak i naziemne wyrzutnie rakiet do zwalczania rosyjskich czołgów i artylerii. Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego poinformował, że kwestia rakiet była omawiana z władzami w Ottawie, a Kijów wciąż oczekuje na decyzję w tej sprawie.
Według Global News kanadyjscy urzędnicy rozpatrują prośbę, przestrzegając jednocześnie, że CRV7 są przestarzałe, co oznacza, że mogą być niebezpieczne zarówno w czasie użycia, jak i transportu drogą powietrzną. Przekazanie ich Ukrainie oznaczałoby także zerwanie kontraktu z firmą zajmującą się utylizacją, która zbudowała w tym celu specjalny obiekt.
Ukraińcy "nie mają obaw"
- Nie mamy żadnych obaw - powiedział Budanow, nawiązując do zastrzeżeń dotyczących eksploatacji pocisków. Przypomniał, że Ukraińcy mają doświadczenie w walkach z użyciem przestarzałego uzbrojenia.
Według szacunków Global News, co najmniej osiem tysięcy rakiet wciąż jest w dobrym stanie i są uzbrojone w głowicę bojową. Budanow mówił, że pociski, które nie będą się nadawały do użytku, zostałyby zdemontowane w celu wykorzystania w ukraińskich dronach.
Eksperci, cytowani przez Global News utrzymywali, że CRV7 wykorzystują paliwo stałe, co oznacza, że wciąż mogą być bezpieczne, pod warunkiem, że były właściwie przechowywane i nie były narażone na wilgoć lub zanieczyszczenia.
Apel ministra obrony
Na początku luteg, w liście do ministrów obrony państw Unii Europejskiej szef ukraińskiego resortu Rustem Umierow wyznał, że Ukraina doświadcza "krytycznego" niedoboru pocisków artyleryjskich. Wyjaśnił, że na linii frontu o długości półtora tysiąca kilometrów ukraińskie siły zbrojne mogą wystrzeliwać nie więcej niż dwa tysiące pocisków dziennie. To trzykrotnie mniej niż zużywa Rosja – przypomina ukraińska sekcja Radia Swoboda.
Źródło: globalnews.ca, Radio Swoboda
Źródło zdjęcia głównego: Sztab generalny/Facebook