TVN24 | Świat

Ukraina zaatakowana przez Rosję. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP

Trwa atak Rosji na Ukrainę. Delegacje obu krajów przeprowadziły rozmowy na granicy ukraińsko-białoruskiej. W tym samym czasie Ukraińcy odpierają atak między innymi w Charkowie i w Kijowie. NATO poinformowało o dodatkowym wsparciu dla Kijowa. Rosyjski rubel jest najsłabszy w historii. Moskiewska giełda - wbrew zapowiedziom - dzisiaj się nie otworzy. W tvn24.pl podsumowujemy najważniejsze informacje z ostatnich godzin.

Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Oto najważniejsze wydarzenia z niedzielnej nocy i poniedziałkowego poranka:

> Na granicy ukraińsko-białoruskiej nad rzeką Prypeć odbyły się rozmowy delegacji ukraińskiej i rosyjskiej.

> "Sojusznicy NATO zwiększają wsparcie w postaci rakiet przeciwlotniczych, broni przeciwpancernej, a także pomocy humanitarnej i finansowej dla Ukrainy" - podał szef NATO Jens Stoltenberg.

> Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy zwrócił się do Unii Europejskiej o natychmiastową akcesję do wspólnoty na podstawie specjalnej procedury.

> Dowódca obrony Kijowa generał pułkownik Aleksander Syrski poinformował, że "wróg ponownie próbował przebić się przez obronę Kijowa". - Kolejne kolumny rosyjskich wojsk starały się wedrzeć na przedmieścia ukraińskiej stolicy. Sytuacja w stolicy naszej ojczyzny niezmiennie znajduje się pod naszą kontrolą - przekazał.

> W poniedziałek rano zniesiona została w Kijowie godzina policyjna, trwająca przez weekend. Mieszkańcy stolicy mogą opuścić schrony. Sklepy spożywcze zostaną otwarte, a na ulice miasta wróci transport publiczny. Godzina policyjna zostanie przywrócona w poniedziałek o 22 i potrwa do 7 rano. 

> Siły ukraińskie odpierają atak na Charków. Władze obwodu charkowskiego poinformowały, że miasto pozostaje pod kontrolą ukraińską.

> Wiceminister obrony Anna Malar podała statystyki o stratach rosyjskiego wojska - 191 czołgów, 29 samolotów i 816 bojowych wozów opancerzonych. 29 helikopterów, 60 cystern, dwie jednostki pływające, 74 działa, jeden system kierowanych rakiet ziemia–powietrze Buk oraz 21 wyrzutni rakietowych Grad. Zginęło ponad pięć tysięcy rosyjskich żołnierzy.

> Wbrew wcześniejszym zapowiedziom rosyjski bank centralny poinformował, że moskiewska giełda nie otworzy się w poniedziałek. Wcześniej bank centralny zdecydował o podniesieniu stóp procentowych z 9,5 do 20 procent.

> Rosyjski rubel jest najsłabszy w historii. Na początku poniedziałkowych notowań dolar kosztował aż 119 rubli. Poprzedni rekord wynosił 90 rubli za dolara.

> Rakieta uderzyła w budynek mieszkalny w Czernihowie - podała agencja Ukrinform.

> W wyniku rosyjskiego ostrzału Mariupola na południu Ukrainy zginęła sześcioletnia dziewczynka – podała agencja Ukrinform.

> Szef rosyjskiej delegacji na szczycie klimatycznym ONZ przeprosił za atak.

> Grupa hakerska Anonymous zablokowała część rządowych stron internetowych Rosji i Białorusi.

> Google tymczasowo wyłączył dane o ruchu na żywo w mapach Google w Ukrainie.

> Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza zaapelował do federacji piłkarskich o bojkot Rosji.

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych >>>

Obszary zajęte przez wojska rosyjskie (godzina 11:00, 28.02). Mapa opracowana przez Ośrodek Studiów Wschodnich.

Rosyjski atak na Ukrainę. (stan na 28 lutego o godzinie 11)Ośrodek Studiów Wschodnich

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości