Atak Rosji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa 76. dobę. W poniedziałek prezydent USA podpisał ustawę Lend-Lease, która usprawni dostarczanie amerykańskiego uzbrojenia walczącym Ukraińcom. W ciągu minionej doby Rosjanie ostrzeliwali południowe i wschodnie regiony Ukrainy. Na obwód odeski spadły trzy pociski hipersoniczne Kindżał - przekazało ukraińskie dowództwo. W Donbasie odpartych zostało z kolei 15 rosyjskich ataków. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin. 

> Prezydent Joe Biden podpisał w poniedziałek ustawę Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act, ułatwiającą wysyłkę uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy i państw wschodniej flanki NATO. Ustawa odwołuje się do słynnego programu, za pomocą którego USA wspomagały aliantów, w tym Armię Czerwoną w II wojnie światowej.

> Rosjanie ostrzeliwali w poniedziałek wschodnie i południowe regiony Ukrainy - przekazały lokalne władze. Obwód odeski był atakowany w ciągu dnia trzykrotnie. Przed południem na region wystrzelono z terytorium anektowanego Krymu pociski manewrujące Oniks. Potem samolot Tu-22 zaatakował cele w regionie trzema rakietami Kindżał, raniąc dwie osoby i niszcząc obiekty turystycznej infrastruktury – podało Dowództwo Operacyjne Południe na Telegramie.

> Według dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy wojsko ukraińskie odparło w ciągu ostatniej doby 15 rosyjskich ataków w Donbasie, niszcząc jeden system rakietowy, 9 czołgów, 25 transporterów opancerzonych i samolot bezzałogowy wroga. Szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko podał, że na skutek rosyjskich ostrzałów rannych zostało sześciu cywilów.

> Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która udała się w poniedziałek na Węgry, aby omówić z premierem Viktorem Orbanem ewentualny unijny zakaz importu surowców energetycznych z Rosji, napisała na Twitterze, że rozmowa przyniosła pewne postępy. "Osiągnęliśmy pewien postęp, powiedziałbym, że zdołaliśmy wykonać mały krok naprzód, ale jeszcze wiele trzeba omówić, by nasze stanowisko w tej sprawie się zmieniło, bo nie możemy pozwolić, by Węgrzy płacili cenę tej wojny" - oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

> Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz zadeklarowali podczas poniedziałkowego spotkania w Berlinie dalsze wsparcie dla Ukrainy odpierającej rosyjską inwazję. Szef niemieckiego rządu, mówiąc o "przerażającej agresji wojennej Rosji", po raz kolejny określił to jako "punkt zwrotny" w polityce. - Stoimy po stronie Ukrainy - potwierdził Scholz.

> Żołnierze rosyjscy usiłują zniszczyć most, którym odbywała się ewakuacja z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, by odciąć ukraińskim obrońcom możliwość wyjścia – oznajmił w poniedziałek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Dodał, że szturm sił rosyjskich na Azowstal trwa, a o obrońcach napisał: "Wszyscy mamy wobec nich niespłacalny dług".

> Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel złożył niezapowiadaną wizytę w Odessie, gdzie spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Podkreślił, że zablokowanie przez siły rosyjskie ukraińskich portów sprawia, że "wojna Rosji ma wpływ na światowe łańcuchy zaopatrzenia", a zwłaszcza dostawy zboża, których "wiele ton utknęło w portach z powodu blokowania przez Rosjan Morza Czarnego". - 90 milionów ton produktów rolnych, które Ukraina zamierzała wyeksportować do krajów w Azji, Afryce i Europie, zostało zablokowanych - wyjaśnił Szmyhal.

> Władimir Putin wygłosił w poniedziałek przemówienie z okazji Dnia Zwycięstwa. Choć nie brakowało w nim analogii historycznych, sięgających nie tylko II wojny światowej, to było one poświęcone przede wszystkim toczącej się dzisiaj wojnie na Ukrainie, rozpoczętej przez Rosję. Putin powtórzył główne tezy rosyjskiej propagandy. Mówił o tym, że rzekomi "neonaziści" wspierani przez Zachód planowali zbrojne odbicie (okupowanego od 2014 r.) Donbasu, a Rosja "nie miała wyjścia" i "podjęła jedyną słuszną decyzję".

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: