Ukraińskie MSZ wręczyło protest ambasadorowi Węgier. Powodem słowa Viktora Orbana

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP
Viktor Orban: jeśli wojna na Ukrainie będzie długo trwała to fala migracyjna będzie wzrastać
Viktor Orban: jeśli wojna na Ukrainie będzie długo trwała to fala migracyjna będzie wzrastaćTVN24
wideo 2/35
TVN24Viktor Orban: jeśli wojna na Ukrainie będzie długo trwała to fala migracyjna będzie wzrastać

Ambasador Węgier w Kijowie otrzymał we wtorek od ministerstwa spraw zagranicznych Ukrainy "ostry protest" w związku ze słowami premiera Viktora Orbana. Jak tłumaczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko szef węgierskiego rządu porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją "ziemią niczyją". Wezwano także Budapeszt do zaprzestania "antyukraińskiej retoryki".

MSZ Ukrainy wezwało we wtorek do siebie Istvana Ijdjarto, ambasadora Węgier w tym kraju. "Ambasador Ijdjarto otrzymał ostry protest w związku z ostatnimi dyskredytującymi wypowiedziami premiera Węgier Viktora Orbana" – poinformował w komunikacie resort.

"Węgierskiemu dyplomacie oznajmiono, że antyukraińska retoryka, którą od dawna słyszy się od węgierskich przywódców, jest absolutnie nie do przyjęcia i powoduje poważne szkody w stosunkach ukraińsko-węgierskich" - dodała ukraińska dyplomacja.

MSZ przekazało też, że "wezwano stronę węgierską do powstrzymania tego negatywnego trendu, aby uniknąć nieodwracalnych konsekwencji dla stosunków między dwoma krajami".

Orban o Ukrainie jako "ziemi niczyjej"

Portal Ukraińska Prawda poinformował w piątek, że Orban spotkał się z 15 dziennikarzami, przed którymi wyznał, że nie wierzy w zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją. Według portalu powiedział też, że kraj ten stopniowo zamienia się w ruinę, którą nie da się rządzić, i w związku z tym "Ukraina, podobnie jak Afganistan, jest ziemią niczyją".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości