Wołodymyr Zełenski: odbiliśmy kilkadziesiąt miejscowości w obwodzie charkowskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Ukraińcy wieszają flagę na budynku w odbitej miejscowości Wysokopilla w obwodzie chersońskim
Ukraińcy wieszają flagę na budynku w odbitej miejscowości Wysokopilla w obwodzie chersońskimReuters
wideo 2/11
Ukraińcy wieszają flagę na budynku w odbitej miejscowości Wysokopilla w obwodzie chersońskimReuters

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa 198 dni. Siły ukraińskie odbiły z rąk Rosjan ponad 30 miejscowości w obwodzie charkowskim - poinformował w piątek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski. - W części miejscowości regionu trwają działania obejmujące kontrole i zabezpieczenia terytorium - dodał. W rejonie wioski Babenkiwka w obwodzie chersońskim rosyjscy okupanci używali śmigłowców do poszukiwania dezerterów i zawracania ich na pozycje bojowe - przekazał wcześniej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:31

    Dowództwo operacyjne Ukrainy na południu kraju poinformowało, że sytuacja w regionie pozostaje "napięta, ale pod kontrolą". Poinformowano, że siły ukraińskie zniszczyły 9 czołgów. Zginęło również 75 rosyjskich żołnierzy.

  • 3:28

    Były dowódca armii amerykańskiej w Europie generał Ben Hodges uważa, że Ukraina może odzyskać wszystkie swoje terytoria, w tym Krym, w 2023 roku - pisze w piątek "Newsweek". - Ukraińcy uratowali swój kraj. Ustalili warunki, na których mogą przywrócić pełną suwerenność, w tym, jak sądzę, odzyskać Krym w ciągu najbliższego roku - powiedział Hodges.

  • 3:12

    Ukraińskie wojsko wepchnęło rosyjskich najeźdźców w pułapkę – powiedział doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy ds. komunikacji Ołeksij Arestowycz. Około 25 Batalionowych Grup Taktycznych zostało otoczonych – dodał.

  • 2:30

    Francja dostarczy Ukrainie armatohaubice typu TRF1, które są poprzednikami przekazanych już dział Caesar – podał dziennik "L'Opinion". Armatohaubice TRF1 155 mm zostały wycofane z zasobów francuskiej armii, choć około dziesięć z nich służy w pułku stacjonującym w Dżibuti. W przeciwieństwie do dział typu Caesar nie są instalowane na wozach. Wyprodukowała je firma Giat-Industries (obecnie Nexter) w latach 80. i 90. ub. wieku.

  • 1:48

  • 1:46

  • 1:45

  • 1:40

    Zawsze pomożemy naszym polskim braciom, którzy wspierają nas od pierwszego dnia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w piątek wieczorem nagraniu. - Rozmawialiśmy dzisiaj o współpracy dwustronnej z krajami UE, w tym o uproszczeniu procedur na naszej granicy. Musimy usunąć bariery, które do tej pory tworzą trudności dla naszych obywateli i firm. Narody, które razem bronią europejskiej wolności, powinny być sobie maksymalnie bliskie - powiedział prezydent Zełenski.

  • 0:16

    Znany bośniacki piłkarz Miralem Pjanic, były gracz m.in. Juventusu Turyn i Barcelony, skrytykował decyzję swojej federacji, która przyjęła propozycję rozegrania towarzyskiego meczu z Rosją w listopadzie. "Zaniemówiłem" - stwierdził. Swojej dezaprobaty nie kryją też władze Sarajewa.

  • 22:24

    - Rozmawialiśmy dzisiaj o współpracy dwustronnej z krajami UE, w tym o uproszczeniu procedur na naszej granicy. Musimy usunąć bariery, które do tej pory tworzą trudności dla naszych obywateli i firm. Narody, które razem bronią europejskiej wolności, powinny być sobie maksymalnie bliskie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w piątek wieczorem nagraniu.

    - Wiadomo, że na polsko-ukraińskiej granicy są pewne trudności, są kolejki. Rozmawiałem o tym dzisiaj z polskim premierem (Mateuszem Morawieckim). Mamy zgodę co do tego, jak rozwiązać tę kwestię - podkreślił szef państwa.

    - Jeszcze jedna ważna rzecz. Polska zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w sferze energetycznej, w tym poprzez eksport energii. Oczywiście zapewnimy to polskim braciom, którzy pomagają nam od pierwszego dnia. Zawsze pomożemy - zapowiedział prezydent Ukrainy.

  • 21:59

    Osiem osób zostało rannych w piątek w rosyjskim ostrzale miejscowości Wełyka Pysariwka w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki.

    Jak relacjonują władze, w piątek około godz. 9 rano siły rosyjskie przypuściły atak. Rakieta trafiła w szpital. Oprócz niego uszkodziła też budynek pobliskiej szkoły, przedszkole oraz dwa domy prywatne.

    Gubernator podkreślił, że "na szczęście dzieci w przedszkolu nie było".

  • 21:47

    - Nasza armia, wywiad i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy kontynuują aktywne działania na kilku kierunkach operacyjnych. Pomyślnie kontynuują - poinformował w piątek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanym nagraniu.

    Jak przekazał, dotychczas ukraińskie siły wyzwoliły ponad 30 miejscowości w obwodzie charkowskim. - W części miejscowości regionu trwają działania obejmujące kontrole i zabezpieczenia terytorium, stopniowo przejmujemy kontrolę nad kolejnymi miejscowościami, wszędzie przywracamy ukraińską flagę i ochronę dla naszych obywateli - dodał.

    Prezydent zaapelował do mieszkańców odbitych terytoriów o to, by przekazywali informacje o rosyjskich zbrodniach. Szef państwa podkreślił, że do odbitych miejscowości powracają ukraińscy policjanci.

    Zaznaczył, że "zacięte walki" trwają też w Donbasie i na południu. Zełenski poinformował też, że w związku z rosyjską agresją zginęło 38 ukraińskich i zagranicznych pracowników mediów.

  • 20:57

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek, że spotkał się z Halukiem Bayraktarem, szefem tureckiej firmy Baykar, produkującej drony bojowe. Rozmawiano m.in. o produkcji bezzałogowców na Ukrainie.

    Jak przekazał prezydent, głównym tematem jego spotkania z dyrektorem firmy była "dalsza współpraca, mająca na celu wzmocnienie zdolności obronnych ukraińskiej armii". Omówiono też szczegóły dotyczące budowy fabryki Baykar na Ukrainie i produkcji nowych maszyn z wykorzystaniem ukraińskich części.

    Zełenski podziękował Bayraktarowi za "wsparcie i osobisty wkład we wzmocnienie ukraińskich Sił Zbrojnych".

    Zelenskiy / Official

    Тема номер один нашої зустрічі з генеральним директором турецької компанії «Байкар» Халуком Байрактаром – подальша співпраця з метою посилення обороноздатності української армії. Обговорили деталі будівництва фабрики «Байкар» в Україні та виробництво нової продукції з використанням українських компонентів. Дякую за підтримку та особистий внесок у збільшення потужності українських Збройних Сил! ____ The number one topic of our meeting with CEO of Turkey's Baykar Haluk Bayraktar was further cooperation aimed at increasing the defense capability of the Ukrainian Armed Forces. We discussed the details of the construction of the Baykar factory in Ukraine and the production of new goods using Ukrainian components. Thank you for your support and personal contribution to increasing the strength of the Ukrainian Armed Forces!


  • 20:43

  • 19:40

    Szef rządu Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w piątek, że podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim podziękował mu za broń przekazaną Ukrainie i za polityczne wsparcie ze strony Polski na wszystkich poziomach.

    "Z przyjemnością witam w Kijowie przyjaciela Ukrainy Mateusza Morawieckiego. Omówiliśmy kwestie bezpieczeństwa energetycznego, sankcje przeciwko Rosji, konfiskatę rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy" - napisał Szmyhal na Twitterze.

  • 18:35

    "W związku ze znacznymi stratami i brakiem chęci do walki znacząco pogarsza się moralno-psychiczny stan w okupacyjnych jednostkach i rośnie liczba dezerterów" - podał w piątek wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według sztabu na tymczasowo zajętym terytorium obwodu chersońskiego na południu kraju siły przeciwnika wykorzystały śmigłowce i broń, by "poszukiwać uciekinierów i przywrócić ich na pozycje bojowe".

    Sztab przekazał też, że w miejscowości Kałanczak w obwodzie chersońskim zaobserwowano "intensywne przemieszczanie się autobusami rosyjskich żołnierzy bez broni" w kierunku anektowanego Krymu.

  • 18:20

    W rejonie wioski Babenkiwka w obwodzie chersońskim rosyjscy okupanci używali helikopterów i broni do poszukiwania dezerterów i zawracania ich na pozycje bojowe - przekazał w piątek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    "Z powodu znacznych strat i niechęci do walki, morale i stan psychiczny w jednostkach okupacyjnych znacznie się pogarsza, a liczba dezerterów rośnie" - przekazali ukraińscy wojskowi.

  • 17:59

    Ministrowie finansów Unii Europejskiej poparli 5 miliardów euro pożyczki dla Ukrainy - poinformował czeski minister finansów Zbynek Stanjura. Środki mają pomóc w utrzymaniu szkół, szpitali i innych operacji państwowych podczas wojny z Rosją.

    Pożyczka, która ma być zabezpieczona gwarancjami państw członkowskich UE, jest częścią pakietu o łącznej wartości 9 mld euro ogłoszonego w maju. Pierwszy miliard euro został w całości wypłacony na początku sierpnia.

  • 17:58

    Amerykański resort finansów ogłosił w piątek nałożenie sankcji na irańską firmę koordynującą transport irańskich dronów do Rosji oraz trzy spółki zaangażowane w ich produkcję.

    "Stany Zjednoczone są zaangażowane, by ściśle egzekwować nasze sankcje zarówno przeciwko Rosji, jak i Iranowi oraz by pociągać do odpowiedzialności Iran i tych, którzy wspierają agresję Rosji na Ukrainę" - oznajmił w komunikacie wiceszef Departamentu Skarbu Brian Nelson.

  • 17:56

    Unia Europejska przyjęła decyzję, która całkowicie zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji, wobec których będą miały zastosowanie jedynie ogólne przepisy kodeksu wizowego.

    Skutkować to będzie: podniesieniem opłaty za wniosek wizowy z 35 do 80 euro, koniecznością przedstawiania dodatkowych dokumentów uzasadniających, wydłużeniem okresu rozpatrywania wniosków oraz zaostrzeniem zasad wydawania wiz wielokrotnego wjazdu.

  • 16:52

    Miejskich radnych z Petersburga, którzy opowiedzieli się za oskarżeniem prezydenta Rosji Władimira Putina o zdradę stanu w związku z wojną na Ukrainie, wezwano na policję i sporządzono wobec nich protokoły za "dyskredytację armii" - podał niezależny portal Mediazona.

    Na policję wezwano siedmioro deputowanych, a wobec pięciorga z nich sporządzono protokoły za "dyskredytację armii" w związku z ich wpisami w mediach społecznościowych na temat propozycji, jaką skierowali do Dumy Państwowej.

  • 16:35

    Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał sojuszników do dostarczenia Kijowowi sprzętu zimowego, takiego jak odzież, namioty i generatory, aby umożliwić ukraińskim wojskom kontynuowanie walki z rosyjską inwazją zimą.

    - Zbliża się zima, będzie ciężko i dlatego musimy nadal dostarczać broń i amunicję, ale także odzież zimową, namioty, generatory i inny specyficzny sprzęt, który jest potrzebny na zimę. Częściowo dlatego, że liczebność Armii Ukraińskiej po prostu wzrosła tak bardzo, że potrzebują więcej tego rodzaju zimowego sprzętu – powiedział Stoltenberg dziennikarzom po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antony Blinken w Brukseli.

  • 16:14

    Rosja przetrwa i będzie się rozwijać tylko, jeżeli upadną rządy Władimira Putina. Dlatego zbrojenie Ukrainy pomaga również w wyzwoleniu się Rosji - przekazał w piątek pierwszy minister spraw zagranicznych Rosji po rozpadzie ZSRR Andriej Kozyriew.

    "Im szybciej, tym lepiej. Tak więc zbrojenie Ukrainy to pomoc Rosji w wyzwoleniu się" - napisał na Twitterze Kozyriew.

    Do swojego wpisu załączył link do zamieszczonego na stronie think tanku Atlantic Council tekstu amerykańskiego analityka Janusza Bugajskiego. Autor przekonuje w nim, że Rosja jako państwo może nie przetrwać "katastrofalnej decyzji Putina o inwazji na Ukrainę".

  • 15:07

    Łotwa i Polska to stabilni partnerzy Ukrainy. Dziękuję, że wspierają stanowisko Ukrainy w Unii Europejskiej i pomagają odblokować pomoc w wysokości pięciu miliardów euro - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Kijowie po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

    - Myślę, że słowa są tutaj zbędne - swoimi działaniami od samego początku ataku Rosji na nasz kraj te państwa, ci liderzy byli z nami i pokazali się jako liderzy światowego poziomu - powiedział Zełenski. Jak dodał, Łotwa i Polska są "wśród tych stabilnych partnerów, którzy pomagają nam w różnych kierunkach" począwszy od aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

  • 14:53

    Ukraińska policja zaczęła pełnić obowiązki na uwolnionych terenach obwodu charkowskiego, prosi mieszkańców o zgłaszanie zbrodni rosyjskich okupantów -poinformowano na jej stronie na Facebooku.

    Funkcjonariusze organów ścigania - jak podano - "całodobowo rejestrują zbrodnie Rosjan, są gotowi przeciwdziałać wszelkim prowokacjom ze strony okupantów i reagować na doniesienia o znalezionych przedmiotach wybuchowych".

  • 14:50

    Rosja wykorzystuje w atakach na Ukrainę cały arsenał swoich rakiet i pocisków - powiedział w wywiadzie dla RBK-Ukraina rzecznik dowództwa sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. Ukraina - jak stwierdził - stała się de facto "poligonem", na którym Rosja testuje swoją broń.

    Wśród wykorzystywanych przez Rosję rakiet są pociski manewrujące różnego bazowania – lądowego, powietrznego i morskiego.

    Jak powiedział Ihnat, z okrętów odpalane są rakiety Kalibr, a z samolotów między innymi pociski Ch-101 i Ch-555.

  • 14:20

    W wyniku silnego rosyjskiego ostrzału Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy rannych zostało co najmniej 10 osób, w tym troje dzieci - poinformował mer miasta Ihor Terechow. W centrum płonie przedszkole.

    Siły rosyjskie ostrzelały domy prywatne, w niektórych z nich wybuchły pożary. Trafiono też w dziecięcy dom kultury, szkołę, obiekt sportowy - przekazał Terechow w serwisie Telegram.

    Wcześniej mer poinformował, że siły rosyjskie ostrzeliwują miasto z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

  • 14:06

    Litwa, Łotwa, Estonia i Polska zdecydowały się na zharmonizowanie zasad przemieszczania się obywateli Rosji na podstawie wiz turystycznych. Będziemy, powołując się na klauzulę bezpieczeństwa, korzystać z możliwości nieprzepuszczania ich - powiedział w piątek rzecznik polskiego rządu Piotr Müller.

    W czwartek premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy opowiedzieli się za ograniczeniem możliwości podróżowania po Europie dla obywateli Rosji. We wspólnym oświadczeniu zapowiedzieli ograniczenie możliwości wjazdu do strefy Schengen dla obywateli rosyjskich podróżujących w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych.

  • 14:01

    Trwają rozmowy w sprawie spotkania prezydentów USA Joe Bidena i Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, do którego mogłoby dojść jeszcze pod koniec tego miesiąca - podała agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą tureckiego urzędnika.

    Wśród ewentualnych tematów rozmów Bidena z Erdoganem ma być inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę, a także stosunki Turcji z Rosją.

  • 13:44

    Ministerstwo Sprawiedliwości Polski i UNICEF podpisały w piątek memorandum o porozumieniu i współpracy w ochronie praw najmłodszych uchodźców z Ukrainy i polskich dzieci. Dotyczy m.in. zwiększania zaufania do wymiaru sprawiedliwości, przeciwdziałania przemocy domowej i przestępczości na tle seksualnym.

    - Cieszę się, chociaż bezpośredni impuls do nawiązania tej ścisłej współpracy to smutne, tragiczne wydarzenia związane z agresją Rosji na Ukrainę i z falą uchodźców, która trafiła również do Polski, a to ponad pięć milionów kobiet, dzieci i seniorów - oświadczył wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

  • 13:18

    Amerykański minister obrony Lloyd Austin powiedział, że siły ukraińskie odnoszą pewne sukcesy w swoich operacjach przeciwko wojskom rosyjskim w obwodzie charkowskim na wschodzie i w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Zapewnił, że USA pozostają niezłomne w wypełnianiu zobowiązań do obrony swoich sojuszników.

    - Widzimy teraz sukces w Chersoniu, widzimy pewien sukces w Charkowie, a więc jest to bardzo, bardzo zachęcające - stwierdził Austin na konferencji prasowej w Pradze po spotkaniu z czeską minister obrony Janą Czernochovą.

    Zapewnił, że NATO nie szuka konfrontacji z Rosją, ani nie stanowi dla niej zagrożenia, ale jako sojusz obronny będzie chronić każdy cal swojego terytorium.

  • 12:29

    W wyniku ataku lotniczego z terytorium Rosji ucierpiał szpital – powiadomił szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywicki. Budynek szpitala doznał zniszczeń, są ranni.

    Obwód sumski leży w północno-wschodniej części Ukrainy, przy granicy z Rosją. Wojska rosyjskie regularnie ostrzeliwują części obwodu, atakując z terytorium Rosji.

  • 12:19

    Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski po raz czwarty uda się w najbliższych dniach na Ukrainę - poinformowano w piątek w Watykanie. Celem kolejnej podróży prefekta Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia jako wysłannika papieża Franciszka jest okazanie bliskości i wsparcia narodowi w cierpieniu - podkreślono w komunikacie.

  • 12:19

    Rosja odmawia dostępu do ukraińskich jeńców wojennych na swoim terytorium i na terenach okupowanych – oświadczyła w piątek Matilda Bogner, szefowa misji ONZ na Ukrainie. Jej zdaniem są dowody, że część jeńców była poddawana torturom lub źle traktowana.

  • 11:36

    "O czym mówi światu skuteczne ukraińskie kontrnatarcie? Po pierwsze, Ukraina dowiodła, że jest zdolna do deokupowania swoich terytoriów. Zamrożonego konfliktu nie będzie. Po drugie, Ukraina udowodniła, że może efektywnie korzystać z zachodniego uzbrojenia" – napisał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak na Twitterze

    "Po trzecie, czas, by wojska rosyjskie się stąd wyniosły. Będzie bolało" – podkreślił doradca Wołodymyra Zełenskiego.

  • 9:46

    Czterech cywilów zginęło w wybuchu miny podczas uprzątania terenu Kombinatu Metalurgicznego im. Iljicza w Mariupolu - powiadomiła w piątek lojalna wobec Kijowa rada miasta.

    "Mariupol pozostaje niebezpiecznym miejscem do życia. Ładunki wybuchowe są wszędzie – nie tylko w zakładach pracy, ale także w parkach i na placach zabaw. (Najeźdźcy) wysyłają zwykłych mieszkańców miasta, a nie swoich specjalistów, do demontażu zniszczonych przez siebie przedsiębiorstw. Świadczy to o ich stosunku do (cywilów), których postrzega się jedynie jako tanią siłę roboczą i mięso armatnie" - oznajmił mariupolski ratusz na Telegramie.

    "Nie pracujcie dla okupantów. Niech sami ryzykują swoim życiem!" - zaapelowała rada miasta do mieszkańców.

    Jak oceniają władze w Kijowie, w Mariupolu przebywa obecnie około 120-130 tys. osób, z czego 70 tys. stanowią ludzie w podeszłym wieku. Sytuacja cywilów wciąż jest bardzo trudna - brakuje wody, żywności, lekarstw i środków higienicznych. Według doniesień ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) i lokalnego samorządu, od 1 września okupacyjna administracja miasta znacząco ograniczyła dostawy pomocy humanitarnej.

  • 9:28

    Cztery osoby zginęły, a 10 zostało rannych w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów rakietowych i artyleryjskich w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek rano na Telegramie szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow.

    Dwie ofiary śmiertelne odnotowano w Charkowie, a po jednej w rejonach (powiatach) czuhujewskim oraz iziumskim. Spośród 10 osób, które odniosły obrażenia, aż osiem to mieszkańcy Charkowa. Bilans ostatniej doby mógł być bardziej tragiczny, lecz niektóre rakiety, wystrzelone z terytorium Rosji, eksplodowały w powietrzu i nie doleciały do celów - powiadomił gubernator.

  • 8:54

    W ciągu trzech dni siły ukraińskie prawdopodobnie odbiją okupowany przez wojska rosyjskie Kupiańsk w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW), analizując dotychczasowe postępy ukraińskiego natarcia w rejonie Bałaklii.

  • 8:31

    Siły rosyjskie zabiły w czwartek dziewięciu cywilnych mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek na Telegramie szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. Ranne zostały 23 osoby.

  • 8:25

    Wojska ukraińskie w ciągu trzech dni przesunęły się naprzód o 50 km. Siły rosyjskie mają duże straty – oświadczył w piątek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. "Siły obrony prowadzą udane kontrnatarcie na kierunku charkowskim. Dzięki umiejętnym i zgranym działaniom Siły Zbrojne Ukrainy, przy wsparciu lokalnych mieszkańców, przesunęły się w ciągu trzech dni prawie o 50 km" – zaznaczono w podsumowaniu operacyjnym Sztabu Generalnego.

    Z danych wywiadu wynika, że przeciwnik poniósł znaczne straty, próbuje ewakuować rannych i uszkodzony sprzęt w rejon miejscowości Wilchuwatka i Borodojarske. Sztab informuje również, że w ciągu doby odnotowano ponad 15 przypadków, gdy żołnierze rosyjscy dezerterowali "w cywilnych ubraniach", próbując uciekać na terytorium swojego kraju.

    Jak zaznacza rosyjska redakcja BBC, sztab w swoim raporcie po raz pierwszy pisze "otwartym tekstem" o kontrnatarciu w rejonie Bałaklii w obwodzie charkowskim. Ukraińskie władze prowadzą wstrzemięźliwą politykę informacyjną w sprawie planów i działań ofensywnych na południu i na wschodzie kraju, apelując do mieszkańców i mediów o "ciszę informacyjną".

    Pierwsze nieoficjalne doniesienia o sukcesach Ukraińców pod Bałakliją i odbiciu pierwszych miejscowości pojawiły się we wtorek. W czwartek odbicie samej Bałaklii potwierdził prezydent Ukrainy. "Wszystko na swoich miejscach. Flaga Ukrainy w wolnym ukraińskim mieście pod wolnym ukraińskim niebem!" - napisał Wołodymyr Zełenski na Telegramie. Szef państwa opublikował nagranie, na którym żołnierz sił specjalnych na tle ukraińskiej flagi zawieszonej na dachu budynku melduje prezydentowi wzięcie pod kontrolę miasta.

  • 5:50

    Ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluśka w rozmowie z niemieckimi mediami stwierdził, że Rosja za spowodowane szkody wynikające z napastniczej wojny powinna zapłacić Ukrainie minimum 300 miliardów euro.

    - Chcemy odszkodowania za wszystkie szkody, jakie Rosja wyrządziła Ukrainie w wyniku wojny - powiedział niemieckim mediom Maluśka, którego wypowiedź cytuje w piątek niemiecka agencja informacyjna DPA.

    Na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ władze w Kijowie chcą doprowadzić do przyjęcia rezolucji będącej fundamentem dla międzynarodowego mechanizmu reparacji - powiedział ukraiński minister.

  • 4:31

    Eksperci ISW: Siły ukraińskie zajęły Bałakiję i osiągają kolejne zdobycze w obwodzie charkowskim w celu zbliżenia się do rosyjskiego węzła logistycznego w Kupiańsku. Siły ukraińskie osiągają imponujące wyniki.

  • 4:31

    Okręt rumuńskiej marynarki wojennej uderzył w dryfującą minę na Morzu Czarnym. Incydent nastąpił podczas próby rozbrojenia ładunku wybuchowego. Mimo eksplozji nikt nie ucierpiał.

  • 4:31

    Od 1 września ukraińskie siły wyzwoliły ponad tysiąc kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy okupowanego przez wojsko rosyjskie - poinformował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "W ramach trwających operacji obronnych nasi bohaterzy wyzwolili już dziesiątki miejscowości. I dzisiaj ten ruch był kontynuowany, są nowe wyniki" - powiedział prezydent na opublikowanym wieczorem w serwisie Telegram nagraniu.

  • 4:30

    Rosji zostało mniej niż 200 rakiet typu Iskander, dlatego je oszczędza - uważa Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). Jak dodaje, siły rosyjskie dysponują natomiast dużą liczbą przestarzałych rakiet S-300, które należałoby zutylizować.

  • 4:30

  • 4:30

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził w czwartek wieczorem odzyskanie przez siły ukraińskie miasta Bałaklija. Leżące w obwodzie charkowskim miasto było w rękach rosyjskiej armii przez sześć miesięcy. "Wszystko na swoich miejscach. Flaga Ukrainy w wolnym ukraińskim mieście pod wolnym ukraińskim niebem!" - napisał Zełenski w komunikatorze Telegram. Prezydent podziękował wojskowym i podkreślił, że jest z nich dumny.

  • 4:29

    Rosyjski szantaż energetyczny nie podważył determinacji europejskich przywódców, by sprzeciwiać się agresji Rosji na Ukrainę - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Skomentował w ten sposób czwartkową telekonferencję z udziałem zachodnich przywódców, w tym prezydenta RP Andrzeja Dudy.

  • 4:29

    To, co robią siły ukraińskie w kierunku Chersonia, to bardzo przemyślany atak, który przynosi miarowe postępy - ocenił najwyższy rangą dowódca USA Mark Milley w bazie Ramstein w Niemczech. Natomiast szef Pentagonu Lloyd Austin wskazał na udział polskiego przemysłu obronnego we wspieraniu Ukrainy.

Autorka/Autor:asty, ft, tas,akr //now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: