Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Joe Bidenem. Omówili "dalsze kroki na drodze do pokonania agresora"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Rosyjski atak na Ukrainę trwa od 183 dni. Prezydenci USA i Ukrainy, Joe Biden oraz Wołodymyr Zełenski obyli w czwartek rozmowę telefoniczną. Jak przekazał ukraiński przywódca, liderzy omówili między innymi dalsze kroki na drodze ku ukraińskiemu zwycięstwu w wojnie z Rosją. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) może w najbliższych dniach udać się ze swoją misją do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie - poinformował minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 20:43

    Do MSZ w Kijowie zaproszono nuncjusza apostolskiego na Ukrainie arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa, by wyrazić rozczarowanie słowami papieża Franciszka na temat śmierci Darii Duginy - poinformował w czwartek ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

    - Powiem otwarcie, ukraińskie serce rozrywa się z powodu słów papieża. To było niesprawiedliwe - dodał, cytowany przez Ukrinform.

  • 20:39

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w czwartek, że rozmawiał przez telefon z prezydentem USA Joe Bidenem. "Przeprowadziłem wspaniałą rozmowę z prezydentem USA. Podziękowałem za niezachwiane amerykańskie wsparcie dla ukraińskiego narodu - w kwestii bezpieczeństwa i finansów" - napisał Zełenski na Twitterze.

    Jak dodał, omówił z prezydentem USA "dalsze kroki na drodze do pokonania agresora i znaczenie pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne".

    Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że Biden w rozmowie z Zełenskim ponownie zapewnił o swoim wsparciu dla Ukrainy, omówił uchwalony w środę pakiet pomocy wojskowej wart 3 mld dolarów i złożył ukraińskiemu prezydentowi gratulacje z okazji dnia niepodległości.

  • 20:37

    Kanadyjskie wojskowe samoloty transportowe są przenoszone z Bliskiego Wschodu do Wielkiej Brytanii, skąd będą wspierać transporty dla Ukrainy – podały w czwartek kanadyjskie media.

  • 17:12

    Sowiecki pomnik w Parku Zwycięstwa w stolicy Łotwy, Rydze, został rozebrany. Demontaż memoriału trwał trzy dni. W czwartek przez siedem godzin rozbierano jego główną część, czyli 79-metrowy obelisk, który runął na ziemię przy oklaskach niektórych zebranych w okolicy osób.

    Po zdemontowaniu obelisku w okolicy przywrócono ruch samochodowy, na miejsce wciąż jednak nie są wpuszczani piesi. Obiekt patrolowany jest przez policję. Jak pisze agencja LETA, obiekt w Parku Zwycięstwa był największym sowieckim pomnikiem w krajach bałtyckich.

    W drugiej połowie czerwca na Łotwie weszło w życie prawo, zakazujące demonstrowania w przestrzeni publicznej symboliki sowieckiej i nazistowskiej oraz zobowiązujące do usunięcia do 15 listopada obiektów gloryfikujących te reżimy. Zdemontowane mają być pomniki, znaki pamięci i inne obiekty, pod którymi nie ma pochówków. Usuwaniu monumentów sprzeciwia się część rosyjskojęzycznych mieszkańców Łotwy.

    Rozbiórka pomnika żołnierzy radzieckich w Parku Zwycięstwa w Rydze

  • 16:30

    Dwa bloki Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zostały odłączone od sieci w związku z pożarem na terenie wokół obiektu - podał w czwartek ukraiński koncern Enerhoatom. Jak podkreśliła spółka, z powodu tych pożarów w czwartek dwukrotnie doszło do odcięcia linii, łączącej elektrownię z ukraińską siecią energetyczną. Pozostałe linie - jak zaznaczono - zostały uszkodzone w rosyjskich ostrzałach.

    Tym samym - jak dodano - pierwszy raz w historii elektrownia w całości została odłączona od sieci energetycznej.

  • 15:41

    Szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio odwiedził w czwartek Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. - Włochy nie porzucą narodu ukraińskiego - zapewnił.

    W rozmowie z Zełenskim szef włoskiej dyplomacji, cytowany przez Ansę, podkreślił, że kluczowe znaczenie ma poszukiwanie dyplomatycznych dróg, by zaprowadzić pokój i bronić demokracji.

    Di Maio odwiedził Irpień w obwodzie kijowskim, gdzie siły rosyjskie dokonały zbrodni na ludności cywilnej. - Nie mogliśmy nie pomóc temu narodowi, (nie) dostarczyć mu wszelkiej możliwej pomocy, by bronił się przed najeźdźcą - mówił.

    - Ukraińcy nie bronią tylko samych siebie, bronią wolności całej Europy - zaznaczył.

    Wołodymyr Zełenski i Luigi Di Maio w Kijowie

  • 15:38

    Na Łotwie od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie wszczęto 125 postępowań karnych m.in. w związku z uszkodzeniem ukraińskich samochodów czy kradzieżą ukraińskich tablic rejestracyjnych - poinformowała w czwartek łotewska policja.

    Policja na Łotwie wszczęła również blisko 300 postępowań administracyjnych oraz ponad 170 śledztw - podaje agencja LETA. Postępowania administracyjne i śledztwa przede wszystkim dotyczą wykorzystywania symboliki i liter popierających rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, a także wandalizmu i naruszania porządku publicznego.

  • 14:59

    Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odwiedził poligon wojskowy Putlos w Szlezwiku-Holsztynie, gdzie ukraińscy żołnierze szkolą się w obsłudze samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard. Szef niemieckiego rządu w rozmowie z wojskowymi zapewnił ich o stałym wsparciu Niemiec dla Ukrainy w odpieraniu rosyjskiego ataku.

    Scholz wyraził podziw dla odwagi żołnierzy. - Ci mężczyźni będą bronić swojego kraju. Będą jej bronić przed straszliwym zagrożeniem, jakie brutalna wojna agresji Rosji stanowi dla Ukrainy - powiedział, cytowany przez agencję dpa.

    Kanclerz zapewnił o dalszym wsparciu swojego kraju środkami finansowymi, ale także bronią, którą - jak stwierdził - "możemy dostarczyć z Niemiec".

    Olaf Scholz na poligonie wojskowym

  • 14:43

    Prawie milion obywateli Rosji wjechało legalnie do Unii Europejskiej od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego, z czego ponad 60 procent przekroczyło granice z Estonią lub Finlandią – wynika z danych Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), omawianych w czwartek przez estoński portal ERR. Większość Rosjan wróciła do swojego kraju.

    Według statystyk unijnej agencji od początku wojny granicę z Estonią przekroczyło prawie 282 tysięcy obywateli rosyjskich, a w przypadku Finlandii liczba ta wynosi niemal 330 tysięcy.

    Pozostałe kraje europejskie graniczące z Rosją również odnotowały w tym okresie znaczne liczby przyjeżdżających obywateli rosyjskich. W przypadku Litwy, która graniczy z obwodem kaliningradzkim, było to około 132,5 tysięcy Rosjan. Do Polski, również graniczącej z obwodem kaliningradzkim, wjechało w tym czasie ok. 26,5 tysięcy obywateli Rosji.

    Estonia. Premier Kaja Kallas apeluje o wprowadzenie zakazu wizowego dla Rosjan

  • 14:38

    Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego liczba żołnierzy w rosyjskich siłach zbrojnych zwiększy się o 137 tysięcy i osiągnie 1,15 miliona. Zarządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku - poinformowała agencja Reutera za państwową rosyjską agencją RIA Nowosti.

    W konsekwencji tej decyzji wzrośnie również całkowita liczebność armii. Od przyszłego roku w siłach zbrojnych Rosji będzie służyło ogółem 2,04 mln osób, z czego ponad połowa jako żołnierze - podano w dokumencie opublikowanym w rosyjskim dzienniku urzędowym.

    Jak poinformował w czwartek rano sztab generalny w Kijowie, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wojska agresora straciły około 45 850 żołnierzy.

    Rosyjskie wojsko w Ukrainie

  • 14:21

    W Melitopolu na południu Ukrainy okupanci zrezygnowali z planów przeprowadzenia pseudoreferendum sankcjonującego przyłączenie do Rosji. Zamiast tego będą przez pięć dni odwiedzać mieszkania i zadawać ludziom pytania w ramach "ankiety" - poinformował mer miasta Iwan Fedorow.

    Jak dodał, samozwańcze władze już odwiedzają mieszkańców i sprawdzają, ile osób popiera ideę pseudoreferendum. W ocenie mera zwolenników Rosji jest w mieście nie więcej niż 10 procent.

  • 14:11

    W okupowanym przez wojska rosyjskie Enerhodarze w obwodzie zaporoskim sytuacja jest na granicy katastrofy humanitarnej. W wyniku rosyjskich ostrzałów nie ma wody ani prądu – poinformował mer miasta Dmytro Orłow na Telegramie.

    "Sprawdzamy, na ile krytyczna jest sytuacja i czy można ją poprawić w najbliższym czasie" – dodał.

  • 13:53

    W Belgii przebywa bez swoich rodziców 1043 dzieci, które uciekły z Ukrainy z powodu rosyjskiej inwazji - informuje dziennik "De Standaard". Większość mieszka w specjalnych ośrodkach, u rodziny bądź krewnych, jednak około 100 z nich przyznano opiekuna.

    Sześć miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę zarejestrowano w Belgii setki nieletnich Ukraińców - wynika z ustaleń dziennika przeprowadzonych wspólnie z tygodnikiem "Knack" i portalem VRT Nws.

    Od miesięcy służby wielu europejskich krajów ostrzegają przed możliwym handlem dziećmi z Ukrainy. - Od wybuchu konfliktu nie zidentyfikowano w Belgii żadnych małoletnich ukraińskich ofiar handlu ludźmi – twierdzi Paulien Blondeel z ministerstwa sprawiedliwości, cytowana przez "De Standaard".

    Blondeel podkreśla, że belgijskie służby podjęły szereg działań w celu ochrony ewentualnych ofiar handlu ludźmi.

  • 13:05

    Rosyjscy okupanci wywożą do Rosji całe tegoroczne plony zboża z obwodu ługańskiego Ukrainy – oświadczył szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

    Hajdaj oznajmił, że wywieziono już 200 tys. ton zboża zebranych w czołowym gospodarstwie Ahroton, a także całą produkcję największej ukraińskiej spółki eksportującej zboże, Nibulon.

    "Według rolników, którzy byli zmuszeni pozostać na okupowanych terenach, sytuacja w rolnictwie jest bliska katastrofalnej" – napisał Hajdaj, powołując się na wicedyrektorkę departamentu rozwoju rolno-przemysłowego obwodu ługańskiego Lubow Bezkorowajną.

    Jak zaznaczyła Bezkorowajna, w tym roku rolnicy liczyli na bardzo dobre plony, lepsze niż w rekordowym 2021 roku. Z danych Ahrotonu wynika, że urodzaj na niektórych polach wynosił ponad 31 kwintali z hektara.

  • 12:45

    Jesteśmy "bardzo, bardzo blisko" uzyskania dostępu do kontrolowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - powiedział w czwartek w telewizji France 24 dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

    We wtorek Grossi mówił, że ewentualna wizyta przedstawicieli MAEA w elektrowni pomoże "ustabilizować sytuację w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony w tym miejscu oraz zmniejszyć ryzyko poważnej awarii jądrowej w Europie".

    Rosyjskie wojska zajęły miasto Enerhodar i znajdującą się tam Zaporoską Elektrownię Jądrową na początku marca. Pod koniec maja szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin poinformował, że na jej terenie znajduje się ok. 500 rosyjskich żołnierzy, transportery opancerzone, czołgi, materiały wybuchowe i "wszystko to, co nie powinno się tam znaleźć".

    Enerhoatom kontrolował dotychczas obiekt pod względem jego eksploatacji i obsługi technicznej.

    Na początku sierpnia rosyjskie wojska kilkakrotnie ostrzelały teren elektrowni, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych.

    Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest kontrolowana przez Rosjan

  • 12:26

    Okupanci oferują mieszkańcom zajętych terenów na Ukrainie 10 tys. rubli (około 800 zł) za zgodę na przyjęcie ich dzieci do szkół z rosyjskim programem nauczania - poinformował w czwartek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

  • 12:25

    Tylko 5-7 proc. mieszkańców zniszczonego i okupowanego Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, zamierza wziąć udział w pseudoreferendum sankcjonującym przyłączenie miasta do Rosji - powiadomił w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR)

    Zniszczony Mariupol

    .

  • 12:24

    - Nie zaczęliśmy tej wojny. Ta wojna została nam narzucona. Chcemy pokoju, ale nigdy się nie poddamy - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w środę wieczorem w programie telewizji ARD.

    Ukraina wykazała się odpornością i siłą - zauważył Kułeba i dodał: - Wydaje się, jakbyśmy już wygrali tę wojnę, bo według rosyjskiego planu nie powinniśmy dziś nawet istnieć.

  • 12:23

    Okupowana przez wojska rosyjskie Zaporoska Elektrownia Jądrowa na południu Ukrainy, musi zostać zdemilitaryzowana - wezwała w czwartek w Genewie Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet.

  • 12:23

    Rosjanie dopuszczają się w Enerhodarze na południu Ukrainy ludobójstwa i terroru, m.in. porywają ludzi i wywożą ich w nieznanym kierunku, dlatego prosimy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o wyzwolenie miasta i znajdującej się tam Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - zaapelowali do głowy państwa mieszkańcy okupowanego Enerhodaru.

    Nagranie z apelem zamieścił w środę wieczorem na Telegramie ukraiński dziennikarz wojskowy Andrij Caplienko.

    ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS

    Жителі Енергодара звертаються до Володимира Зеленського та просять звільнити їхнє місто.

  • 10:18

    Po raz pierwszy od początku wojny z Rosją Zachód przekaże Ukrainie broń, która rzeczywiście może okazać się skuteczna w działaniach ofensywnych - ocenił w czwartek ukraiński ekspert wojskowy Roman Switan, odnosząc się do nowego pakietu pomocy zadeklarowanego przez USA.

    Waszyngton zamierza wesprzeć Kijów m.in. kolejnymi rakietami do wyrzutni HIMARS o zasięgu 70-80 km, pociskami do zwalczania radarów AGM-88 HARM, około 1000 sztuk granatników przeciwpancernych i 40 trałami przeciwminowymi - oznajmił Switan w rozmowie z telewizją ICTV.

  • 9:13

    Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na stację kolejową w miejscowości Czaplino w obwodzie dniepropietrowskim, na wschodzie Ukrainy, wzrosła do 25 - poinformował w czwartek rano na Telegramie zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. W środowym ataku rannych zostało też 31 osób.

    Jak oznajmił Tymoszenko, zakończono już akcję poszukiwawczo-ratunkową na miejscu rosyjskiego ataku.

  • 9:12

    Rosja utrzymuje zwiększoną obecność wojskową na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, a w odległości 60 metrów od reaktora numer pięć rozmieszczono transportery opancerzone - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

    Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest okupowana przez żołnierzy rosyjskich

  • 9:07

    Mieszkańcy okupowanych terenów na wschodzie i południu Ukrainy są celowo posyłani przez Rosjan na pierwszą linię frontu, by zginęli tam z rąk ukraińskich żołnierzy; Kreml ma w tym swój cel, którym jest wywołanie na zajętych terytoriach poczucia nienawiści do Kijowa - ocenił rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

  • 9:07

    Trzy osoby poniosły śmierć w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego w środę, w Dzień Niepodległości Ukrainy – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie. Do śmiertelnego ostrzału doszło w mieście Sołedar, gdzie oprócz tego jedna osoba odniosła obrażenia.

    Od początku rosyjskiej inwazji zginęły w obwodzie donieckim 762 osoby cywilne, a 1953 zostały ranne.

  • 9:06

    Sytuacja na froncie w ciągu pół roku pokazała, że Rosja nie naprawia swoich błędów i nie ma żadnego nowego pomysłu na prowadzenie wojny – ocenia w rozmowie z PAP Mariusz Cielma, analityk ds. wojskowości i redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej". Dodaje jednak, że "Ukraina wciąż nie dysponuje wystarczającymi zasobami, by zmienić sytuację na froncie na swoją korzyść".


    "Rosyjska armia ewidentnie wciąż zmaga się z tym samym problemem – nieumiejętnością współdziałania w ramach różnych rodzajów sił zbrojnych. Ograniczenie celów, czyli skrócenie linii frontu i skupienie się na Donbasie też nie przyniosło oczekiwanych efektów. Po zajęciu Siewierodoniecka i Lisiczańska w zasadzie mówimy o znikomych rosyjskich postępach"

  • 7:31

    Od szczytowego momentu inwazji w marcu Rosja straciła na Ukrainie kontrolę nad obszarem większym od Danii, a przez ostatnie 39 dni zajęła tereny porównywalne zaledwie z rozmiarami Andory – podkreśla amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w nowym raporcie.

    Think tank opisuje środową wypowiedź ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, który stwierdził, że rosyjskie wojska celowo zmniejszają tempo ofensywy, rzekomo w trosce o życie cywilów. Według ISW była to prawdopodobnie próba usprawiedliwienia niewielkich zdobyczy terytorialnych na Ukrainie w ostatnich sześciu tygodniach.


    "Siły rosyjskie nie są w stanie przełożyć ograniczonych zdobyczy taktycznych na szersze sukcesy operacyjne, a ich operacje ofensywne na wschodzie Ukrainy osiągają kulminację. Oświadczenie Szojgu jest prawdopodobnie próbą wytłumaczenia się z tych niepowodzeń"

  • 7:29

    Rekordową liczbę alarmów przeciwlotniczych ogłoszono w Ukrainie w Dzień Niepodległości, 24 sierpnia, bo aż 189 – podała agencja Ukrinform w nocy ze środy na czwartek, powołując się na dane portalu eTrywoha, publikującego mapę alarmów w czasie rzeczywistym.

  • 5:01

    Zastępca szefa Pentagonu Colin Kahl zapewnił, że nowym pakietem uzbrojenia dla Ukrainy USA pokazują, że są zaangażowane, by wzmacniać jej bezpieczeństwo na długi czas. Zapewnił, że Rosja nie przeczeka Zachodu.

  • 5:00

    Stany Zjednoczone ostro potępiły planowane przez Rosję procesy ukraińskich jeńców w okupowanym Mariupolu. "Są bezprawne i są kpiną z wymiaru sprawiedliwości, zdecydowanie je potępiamy" – przekazał w oświadczeniu rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price.

Autorka/Autor:pp, momo, tas //kab, now

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/ZelenskyyUa

Tagi:
Raporty: