- Unia Europejska oczekuje od władz Ukrainy bardziej zdecydowanych działań na rzecz rozwiązania problemu więzionej byłej premier Julii Tymoszenko – oświadczył w piątek w Kijowie unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele.
Polityk zaapelował do swych ukraińskich partnerów, by nie oczekiwali, że umowa stowarzyszeniowa Ukraina-UE zostanie podpisana wyłącznie ze względu na naciski Rosji na ich kraj. - Myślenie, że geopolityczne czynniki będą miały wpływ na decyzje UE, jest błędne – powiedział.
Fuele był gościem kijowskiej konferencji "Ku Partnerstwu Wschodniemu". W spotkaniu na temat politycznego wymiaru Partnerstwa Wschodniego przed szczytem w Wilnie 28-29 listopada, na którym Ukraina ma podpisać umowę stowarzyszeniową z UE, wzięli także udział przedstawiciele ukraińskich władz i opozycji.
- Istnieje konieczność bardziej intensywnego ruchu w sprawie Julii Tymoszenko. Raport Coxa i Kwaśniewskiego będzie bardzo ważny dla naszych państw, które będą oceniały postępy Ukrainy w tej dziedzinie – podkreślił Fuele.
Raport Kwaśniewskiego i Coxa
Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox mają przygotować do 15 października raport, w którym ocenią, jak Ukraina uporała się z problemem wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych.
Według UE symbolem tej wybiórczości jest Tymoszenko, która w ocenie polityków unijnych została skazana na siedem lat więzienia za podjęcie decyzji o charakterze politycznym. Była premier trafiła za kratki za złamanie procedur przy podpisywaniu przez jej rząd kontraktów gazowych z Rosją cztery lata temu. Władze w Kijowie twierdzą, że Tymoszenko ukarano za przestępstwo gospodarcze.
Szczyt w Wilnie będzie sukcesem, "jeśli nasi (ukraińscy) partnerzy zrobią to, co zrobić powinni. Czas jest dla nas bardzo ważny. Ukraina powinna pokazać, że osiąga postępy” – powiedział Fuele.
Misja Coxa i Kwaśniewskiego czyni starania, by cierpiącej na problemy z kręgosłupem Tymoszenko władze Ukrainy zezwoliły na leczenie za granicą. W ubiegłym tygodniu obaj politycy zwrócili się do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o ułaskawienie byłej premier. Szef państwa na razie na ich prośbę nie odpowiedział.
Autor: db/jk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: European People's Party, CC BY