Turcja wciąż blokuje poszerzenie NATO. Recep Tayyip Erdogan spotkał się z Jensem Stoltenbergiem

Źródło:
PAP

Turcja wciąż blokuje poszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego o Szwecję i Finlandię. Ankara zapowiedziała, że ratyfikuje członkostwo tych dwóch państw "dopiero po podjęciu przez nie odpowiednich środków" - zapowiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan podczas piątkowego spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Stambule.

"Prezydent Erdogan podkreślił, że tempo i terminy procesu ratyfikacyjnego (...) będą zdeterminowane przez kroki, jakie te kraje muszą jeszcze podjąć" - podała w komunikacie kancelaria prezydenta Turcji. Nie sprecyzowano, o jakie kroki chodzi.

Turcja i Węgry blokują poszerzenie NATO

Ankara od maja blokuje Szwecji i Finlandii do NATO, zarzucając im między innymi ochronę bojowników kurdyjskich z Partii Pracujących Kurdystanu, uznawanej przez Turcję za organizację terrorystyczną.

Podczas spotkania z prezydentem Turcji szef NATO Jens Stoltenberg wyraził przekonanie, że przyjęcie Szwecji i Finlandii wzmocni NATO.

Stoltenberg o przyjęciu Szwecji i Finlandii do NATO

Wcześniej, w czwartek, na wspólnej konferencji prasowej z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu, sekretarz generalny NATO podkreślił, że "Szwecja oraz Finlandia poczyniły postępy we współpracy z Turcją i stały się silnymi partnerami w walce z terroryzmem".

Do tej pory 28 z 30 państw członkowskich ratyfikowało przystąpienie tych dwóch krajów do NATO. Ostatecznej zgody nie wydały jeszcze Turcja i Węgry. Rozszerzenie Paktu Północnoatlantyckiego muszą zaakceptować wszystkie kraje członkowskie.

Autorka/Autor:ads

Źródło: PAP