Świat

Ankara mówi o amerykańskich bazach po wezwaniach w sprawie sankcji

Świat

Myśliwce F-15 w tureckiej bazie lotniczej w Incirlik
Myśliwce F-15 w tureckiej bazie lotniczej w IncirlikUS Air Force
wideo 2/5

Jeśli Stany Zjednoczone podejmą decyzję o sankcjach na Ankarę, dostęp do dwóch strategicznych baz lotniczych w Turcji dla amerykańskich wojsk stanie się "przedmiotem rozmów" - ostrzegł w środę szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Waszyngton chce ukarać Turcję za zakup rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.

Komentarze szefa tureckiego MSZ pojawiły się po doniesieniach na temat projektu ustawy o wydatkach obronnych USA, który czeka na uchwalenie w Kongresie i który zawiera wezwanie do objęcia Turcji sankcjami za zakup rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.

- Jeśli zostanie podjęta decyzja o sankcjach, bazy lotnicze Incirlik i Kurecik będą przedmiotem rozmów - powiedział tureckiej agencji Anatolia minister Cavusoglu. - Kongresmeni muszą zrozumieć, że sankcje są drogą donikąd - dodał.

Baza Kurecik we wschodniej Turcji jest kluczową bazą natowską, natomiast baza Incirlik w południowej części kraju jest główną bazą dla amerykańskich operacji na Bliskim Wschodzie, w tym skierowanych przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku.

Oprócz tego w bazie Incirlik magazynowanych jest 50 amerykańskich bomb jądrowych B-61 objętych natowskim porozumieniem o współdzieleniu taktycznej broni nuklearnej.

Turecka baza lotnicza Incirlikincirlik.af.mil

Ustawa o wydatkach obronnych USA

Czekająca na uchwalenie w Kongresie USA ustawa o wydatkach obronnych Stanów Zjednoczonych m.in. zakazuje przekazywania Turcji myśliwców F-35 i zawiera opinię Kongresu dotyczącą zakupu S-400 przez Ankarę.

Jak napisano w dokumencie, zakup przez Turcję systemów S-400 stanowi poważne pogwałcenie specjalnej amerykańskiej ustawy o przeciwstawianiu się wpływom Rosji w Eurazji (CAATSA), a "prezydent (USA - red.) powinien wdrożyć sankcje w myśl tej ustawy".

Decyzja Turcji o zakupie rosyjskich systemów S-400 mimo sprzeciwu Stanów Zjednoczonych zwiększyła napięcia między sojusznikami w NATO.

Relacje między dwoma krajami pogorszyły się po tym, gdy Turcja rozpoczęła ofensywę w północno-wschodniej Syrii skierowaną przeciwko siłom kurdyjskim, które współpracowały z USA w walce z tzw. Państwem Islamskim.

Rosyjski system rakietowy S-400 TriumfPAP/Reuters

Autor: momo/adso/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: incirlik.af.mil

Tagi:
Raporty: