Erdogan zapowiedział pierwsze modlitwy w Hagii Sophii. Departament Stanu USA "wyraża rozczarowanie"

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Zgodnie z dekretem prezydenta Turcji Hagia Sophia została przekształcona z muzeum w meczet. Recep Tayyip Erdogan poinformował w piątek, że pierwsze muzułmańskie modlitwy w słynnej świątyni rozpoczną się już 24 lipca.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił, że 1500-letnia Hagia Sophia pozostanie nadal otwarta zarówno dla muzułmanów, jak i dla chrześcijan oraz wszystkich obcokrajowców. Dodał, że przekształcenie świątyni w meczet było suwerennym prawem Turcji, a każda krytyka tej decyzji będzie potraktowana jako atak na niepodległość tego kraju. W piątek najwyższy sąd administracyjny Turcji unieważnił dekret rządowy z 1934 roku, przekształcający Hagię Sophię w muzeum. Po sądowym orzeczeniu Erdogan podpisał dekret formalnie przekształcający świątynię w meczet.

Do XV wieku budynek funkcjonował jako świątynia chrześcijańska. W 1453 roku miasto, znane wówczas jako Konstantynopol, opanował władca osmański Mehmed Zdobywca, który przekształcił już wtedy 900-letni bizantyjski kościół w meczet. W 1934 roku, na początku nowoczesnego świeckiego państwa tureckiego pod rządami Mustafy Kemala Ataturka, rządowym dekretem świątynia została przekształcona z meczetu w muzeum.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Departament Stanu USA wyraża "rozczarowanie"

Protest w tej sprawie wyraziły już władze Francji i Grecji oraz Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, duchowy zwierzchnik około 300 milionów prawosławnych na całym świecie, a także Hieronim II, zwierzchnik greckiego Kościoła prawosławnego. Departament Stanu USA "wyraził rozczarowanie".

- Rozumiemy, że rząd turecki jest nadal zaangażowany w utrzymanie dostępu do Hagii Sophii dla wszystkich odwiedzających i czekamy na jego plany dalszego zarządzania Hagią Sophią i zapewnienie, że będzie ona dostępna bez przeszkód dla wszystkich - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości