TVN24 | Świat

Nieporozumienie dyplomatyczne. Von der Leyen "wyraźnie zaskoczona", ale "nie zrobi z wydarzenia problemu"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP, Reuters

W czasie wizyty unijnych przedstawicieli w Ankarze, w sali, w której odbywały się rozmowy prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana z szefową Komisji Europejskiej i szefem Rady Europejskiej, przygotowano dwa krzesła. Ursula von der Leyen "była wyraźnie zaskoczona", gdy Charles Michel usiadł obok przywódcy Turcji, a ona zajęła mniej oficjalne miejsce na sofie – przekazał rzecznik KE Eric Mamer.

Agencja Reutera udostępniła nagranie z wtorkowego spotkania w Ankarze, na którym widać, jak szefowa Komisji Europejskiej wchodzi do sali razem z szefem Rady Europejskiej Charles'em Michelem oraz prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Obecny był także szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Gdy Erdogan i Michel zajęli jedyne dwa przygotowane krzesła w pomieszczeniu, Ursula von der Leyen spojrzała zdziwiona, rozkładając ręce. Na kolejnych ujęciach widać, jak szefowa Komisji Europejskiej siedzi na sofie w trakcie rozmowy. Na drugiej sofie miejsce zajął Cavusoglu.

"Była wyraźnie zaskoczona"

Do sprawy odniósł się rzecznik KE Eric Mamer. - Przewodnicząca Komisji była wyraźnie zaskoczona. (...) Powinna siedzieć dokładnie tak samo jak przewodniczący Rady Europejskiej i prezydent Turcji – powiedział Mamer, pytany w środę o to wydarzenie.

Mamer poinformował też, że von der Leyen postanowiła "nie robić z wydarzenia problemu" i w rozmowie poruszyła kwestie praw kobiet i konwencji stambulskiej, z której Turcja wycofała się w zeszłym miesiącu.

Stanowisko szefa Rady Europejskiej jest protokolarnie wyżej od stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej w relacjach międzynarodowych Unii Europejskiej.

Reuters przypomniał, że gdy turecki przywódca przybył do Brukseli na rozmowy z szefami KE i Rady Europejskiej, na sali były trzy krzesła.

Jak podał Reuters, rząd turecki nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP, Reuters