Celem "zniszczenie nadziei na demokrację". Trybunał zajmie się aktem oskarżenia wobec opozycyjnej partii

Źródło:
PAP, Reuters
Akt oskarżenia wobec prokurdyjskiej partii HDP przyjęty przez turecki Trybunał Konstytucyjny
Akt oskarżenia wobec prokurdyjskiej partii HDP przyjęty przez turecki Trybunał Konstytucyjny
Reuters
Akt oskarżenia wobec prokurdyjskiej partii HDP przyjęty przez turecki Trybunał KonstytucyjnyReuters

Trybunał Konstytucyjny Turcji przyjął akt oskarżenia wobec prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP). Działalności tej partii chce zakazać główny turecki prokurator Bekir Sahin. Ugrupowanie jest oskarżane o "powiązania z separatystyczną organizacją" - poinformowały tureckie media.

Prokurator oskarża HDP o powiązania z separatystyczną organizacją Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), która przez Ankarę uważana jest za organizację terrorystyczną. Mająca 55 posłów w liczącym 600 miejsc tureckim parlamencie HDP zaprzecza jednak, by miała jakiekolwiek powiązania z PKK i uważa, że rząd wykorzystuje sądy do celów politycznych - Celem tej akcji jest naród kurdyjski i jego wolność - powiedział jeden z współprzewodniczących HDP Mithat Sancar. - Ma także na celu zniszczenie nadziei na demokrację w Turcji, zdławienie tęsknoty za wolnością i całkowite pogrzebanie marzeń o pokoju - ocenił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Trybunał Konstytucyjny odesłał poprzedni akt oskarżenia do prokuratury w marcu bieżącego roku z powodu uchybień proceduralnych. Obecny akt oskarżenia został ponownie złożony na początku tego miesiąca i przyjęty jednogłośnie w poniedziałek. Teraz akt zostanie przesłany do władz partii, by te mogły przygotować linię obrony - przekazała agencja Anadolu.

Próba delegalizacji HDP to zwieńczenie długoletnich zabiegów Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i zbliżonych do niej kręgów prawicy, mających na celu zniszczenie prokurdyjskiej formacji, która stała się trzecią siłą w parlamencie. HDP po raz pierwszy wystartowała w wyborach w 2014 roku, z programem lewicowym i popierającym mniejszości etniczne. W wyborach w 2018 roku zdobyła 11,7 procent głosów.

W lutym w środowisku prokurdyjskim w Turcji zatrzymano 718 osób, w tym lokalnych liderów HDP. Większości zatrzymań dokonano na zamieszkanym głównie przez ludność kurdyjską południowym wschodzie kraju, gdzie HDP zdobyła stanowiska 65 burmistrzów w wyborach samorządowych w 2019 roku.

"Atak na HDP i prawo milionów ludzi, którzy głosowali na tę partię, cały czas trwa" - napisała na Twitterze Emma Sinclair-Webb z Human Rights Watch.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: