TVN24 | Świat

TSUE o powiązaniu funduszy UE z praworządnością. Komentują Ursula von der Leyen i Roberta Metsola

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP
TSUE oddalił skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości
TSUE oddalił skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowościTVN24
wideo 2/5
TVN24TSUE oddalił skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen skomentowała wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie mechanizmu warunkowości. TSUE oddalił w środę skargi Polski i Węgier. Jak oceniła, to "potwierdza, że podążamy właściwą ścieżką". "Parlament Europejski oczekuje teraz, że Komisja szybko zastosuje mechanizm warunkowości" - skomentowała też przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

W środę w Luksemburgu ogłoszony został wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie mechanizmu łączącego fundusze europejskie z poszanowaniem praworządności. TSUE zdecydował o oddaleniu skargi rządów w Warszawie i Budapeszcie. 

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Do jego treści odniosła się przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. "Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził ważność rozporządzenia w sprawie warunkowości. Z zadowoleniem przyjmuję te orzeczenia, które są zgodne ze stanowiskiem, którego broniły w ramach procedury Komisja, Parlament Europejski, Rada UE oraz dziesięć państw członkowskich. Trybunał uznał legalność tego ważnego narzędzia, które pozwala nam lepiej chronić budżet UE i interesy finansowe Unii przed naruszeniami zasad praworządności" - oświadczyła szefowa KE.

"Mechanizm ten zapewnia ochronę i realizację budżetu Unii zgodnie z zasadami należytego zarządzania finansami, z korzyścią dla wszystkich obywateli Europy. Komisja przeanalizuje teraz dokładnie uzasadnienie wyroków i ich możliwy wpływ na dalsze kroki, jakie podejmiemy na mocy tego rozporządzenia. (...) W kolejnych tygodniach przyjmiemy wytyczne, które doprecyzują, w jaki sposób będziemy w praktyce stosować ten mechanizm" - zapowiedziała von der Leyen.

"Obiecałam, że żadna sprawa nie przepadnie"

Poinformowała również, że KE monitoruje sytuację we wszystkich państwach członkowskich od momentu wejścia w życie rozporządzenia dot. mechanizmu warunkowości i "dogłębnie ocenia" niektóre przypadki.

"Obiecałam, że żadna sprawa nie przepadnie. I dotrzymałam tej obietnicy. W przypadku spełnienia warunków rozporządzenia będziemy działać z determinacją. Dzisiejsze wyroki potwierdzają, że jesteśmy na właściwej ścieżce" - skonkludowała przewodnicząca Komisji.

TSUE oddalił skargi Polski i Węgier w sprawie mechanizmu "pieniądze za praworządność"
TSUE oddalił skargi Polski i Węgier w sprawie mechanizmu "pieniądze za praworządność"TVN24

Metsola: rządy prawa to podstawa, na której zbudowane są nasze traktaty

Wyrok skomentowała też przewodnicząca PE Roberta Metsola. "Parlament Europejski oczekuje teraz, że Komisja szybko zastosuje mechanizm warunkowości. Uwarunkowanie funduszy unijnych związane z poszanowaniem praworządności nie podlega dla PE negocjacjom" - napisała w oświadczeniu.

"Rządy prawa to podstawa, na której zbudowane są nasze traktaty. Niezwykle ważne jest, aby wszystkie państwa członkowskie przestrzegały traktatów, które wszystkie podpisały, gdy przystępowały do Unii Europejskiej. Wartości mają znaczenie, a obywatele mają prawo wiedzieć, jak wykorzystywane są wspólne fundusze" – dodała.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości