Armia iracka poinformowała w niedzielę, że jej siły wyparły dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) ze stanowiska archeologicznego oddalonego o ok. 30 km od Mosulu, gdzie znajdowały się pozostałości po starożytnym asyryjskim mieście Nimrud.
"Żołnierze 9. dywizji zbrojnej całkowicie wyzwolili miasto Nimrud i wznieśli iracką flagę nad jego zabudowaniami, wcześniej powodując po stronie tzw. Państwa Islamskiego straty w ludziach i sprzęcie" - głosi komunikat wydany przez iracką armię.
Miasto z XIII wieku p.n.e.
Stanowisko archeologiczne Nimrud jest położone ok. 30 km na południowy wschód od Mosulu, bastionu IS w północnym Iraku, który irackie siły rządowe usiłują odbić z rąk dżihadystów. Nimrud znajduje się w miejscu jednej ze stolic imperium asyryjskiego. Starożytne miasto powstało w XIII wieku p.n.e. na wschodnim brzegu rzeki Tygrys.
W kwietniu 2015 roku IS opublikowało nagranie wideo, na którym pokazano, jak dżihadyści niszczą bezcenne archeologiczne stanowisko przy pomocy młotów pneumatycznych, spychacza i materiałów wybuchowych. Niszczenie Nimrudu UNESCO nazwało zbrodnią wojenną.
Zniszczony chrześcijański kościół
Z rąk dżihadystów w ostatnich dniach udało odbić się również chrześcijańskie miasto Bachdida (Qaraqosh), jedno z największych skupisk chrześcijan w okolicy Mosulu. Jednak islamiści, nim wycofali się z tamtejszego kościoła, niszczyli wszystko co wpadło im w ręce - spalili Biblię, roztrzaskali figury świętych, zniszczyli obrazy i witraże.
Bachdida leży w historycznej dolinie Niniwy. Miejscowi chrześcijanie to głównie Asyryjczycy i Chaldejczycy. Wielu z nich mówi w języku aramejskim - tym samym, którym prawdopodobnie posługiwał się Jezus. W całym Iraku mieszka dziś tylko 250 tys. chrześcijan. W 2003 roku było ich sześć razy więcej.
Autor: mm//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: public domain / wikipedia | Staff Sgt. JoAnn Makinano