Stan wyjątkowy w całym kraju. Powodem "kolejne wielokrotne morderstwo"

Źródło:
PAP
Służby bezpieczeństwa w Trynidadzie i Tobago
Służby bezpieczeństwa w Trynidadzie i Tobago
Reuters Archive
Służby bezpieczeństwa w Trynidadzie i TobagoReuters Archive

Prezydentka Trynidadu i Tobago Christine Kangaloo wprowadziła w poniedziałek stan wyjątkowy w całym kraju z powodu "wzmożonej działalności przestępczej, która zagraża bezpieczeństwu publicznemu" państwa - podano w komunikacie kancelarii głowy państwa.

Agencja Reutera podkreśla, że prezydentka Trynidadu i Tobago Christine Kangaloo - w porozumieniu z premierem Keithem Rowleyem - podjęła decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w całym kraju.

Uzasadniono ją gwałtownym wzrostem przestępczości w ostatnich miesiącach. O podjęcie działań na rzecz jej ograniczenia apelowała do władz państwa policja.

Bezpośrednim powodem wprowadzenia stanu wyjątkowego było "kolejne wielokrotne morderstwo, w którym zginęły co najmniej trzy osoby" - podano w komunikacie. Według najnowszych informacji w strzelaninie na przedmieściach stolicy kraju Port of Spain zginęło pięć osób.

Trynidad i Tobago, Port of Spain, 30.12.2024Andrea De Silva / Reuters / Forum

Wzrost przemocy w Trynidadzie i Tobago

Roczna "liczba zabójstw jest już najwyższa w historii i wynosi ponad 600" - napisała prezydent Kangaloo. Władze w Port of Spain przypomniały, że poprzednio stan wyjątkowy w Trynidadzie i Tobago z powodu wzrostu przestępczości wprowadzono w 2011 roku.

Obecny dokument nie precyzuje szczegółów obostrzeń, jak np. godzina policyjna. Rzecznik rządu zapowiedział jedynie, że wkrótce zostaną ogłoszone szczegółowe zasady obowiązywania stanu wyjątkowego.

Trynidad i Tobago należy do krajów o najwyższym wskaźniku przestępczości. Według Globalnego Indeksu Przestępczości Zorganizowanej (Global Organized Crime Index), który finansują m.in. rząd USA i UE, kraj leży wzdłuż jednego z najważniejszych na świecie korytarzy przemytu kokainy prowadzącego z Ameryki Południowej do USA i Europy.

Na Karaibach podobną opinię jak Trynidad i Tobago mają też Jamajka i Dominikana. Na mniejszą skalę przemyt narkotyków odbywa się też między Trynidadem i Tobago, a Gujaną i Wenezuelą.

Autorka/Autor:asty/ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Andrea De Silva / Reuters / Forum