TVN24 | Świat

Unijny trybunał: państwa członkowskie mogą zakazać uboju rytualnego

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że unijne kraje mogą zakazać uboju rytualnego, który byłby przeprowadzany bez uprzedniego ogłuszenia zwierzęcia. Przedstawiciele wspólnot żydowskich i muzułmańskich przyjęli wyrok z niezadowoleniem.

"W celu wspierania dobrostanu zwierząt w kontekście uboju rytualnego, państwa członkowskie mogą, bez naruszania praw podstawowych zapisanych w Karcie, wymagać odwracalnej procedury ogłuszania, która nie może spowodować śmierci zwierzęcia" - czytamy w komunikacie prasowym Trybunału.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Sprawa trafiła do Luksemburga po tym, gdy w 2017 roku rząd Flandrii (jednego z trzech regionów autonomicznych Belgii) zabronił uboju bez uprzedniego ogłuszenia zwierzęcia. Unijny sąd stwierdził w czwartek, że "przepisy UE dotyczące uboju zwierząt nie zabraniają państwom członkowskim nakładania obowiązku ogłuszania zwierząt przed ich zabiciem, co ma zastosowanie również w przypadku uboju przewidzianego przez obrzędy religijne".

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiejkonkret24

Karta zawiera co prawda zapis o prawie do sprawowania praktyk religijnych i ich przestrzegania, ale w orzeczeniu stwierdzono, że należy to zrównoważyć dobrem zwierząt. Sąd dodał, że zakaz z Flandrii nie wpłynie na tamtejszy obrót mięsem koszernym i halal produkowanym gdzie indziej.

Przedstawiciele wspólnot żydowskich i muzułmańskich przyjęły wyrok z niezadowoleniem. - To smutny dzień dla europejskich Żydów - oświadczył przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów (EJA), rabin Menachem Margolin, cytowany przez BBC. - Co za okropna wiadomość dla europejskich Żydów, że my i nasze praktyki nie jesteśmy tu mile widziani - ubolewał. - Planujemy wykorzystać wszelkie środki prawne, aby naprawić to zło - dodał Yohan Benizri, prezes Belgijskiej Federacji Organizacji Żydowskich (CCOJB).

- Wspólnoty żydowskie są i zawsze będą mile widziane w Europie. Komisja respektuje orzeczenie TSUE. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę i jesteśmy otwarci na dyskusję na temat obaw żydowskich i muzułmańskich wspólnot w tym kontekście - oznajmił w piątek na konferencji prasowej Christian Wigand, rzecznik KE ds. praworządności. Zgodnie z wymogami muzułmańskiej uboju halal i żydowskiej szechity, zwierzęciu przecina się przełyk i arterie jednym cięciem przy użyciu specjalnego noża. Nie może ono zostać wcześniej ogłuszone jakąkolwiek metodą. Zwierzęta zabite w inny sposób lub padłe nie mogą być spożywane przez ortodoksyjnego żyda i muzułmanina. Prawo Unii Europejskiej już teraz wymaga ogłuszania zwierząt przed ich zabiciem, chyba że mięso jest przeznaczone dla muzułmanów lub żydów.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: konkret24