Trump: na Bliskim Wschodzie poczynione zostały wielkie postępy


Na Bliskim Wschodzie wiele się poprawiło, odkąd USA wycofały się z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem - powiedział Donald Trump w poniedziałek podczas spotkania z królem Jordanii Abdullahem II. - Rzeczy mają się zupełnie inaczej, odkąd z tym skończyliśmy - dodał.

Prezydent USA odmówił poinformowania, kiedy przedstawi zapowiadany nowy plan pokojowy w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Tajemniczy projekt planu pokojowego

19 czerwca z królem Abdullahem II spotkał się w Jordanii doradca Trumpa do spraw Bliskiego Wschodu i zarazem jego zięć Jared Kushner. Miał on wtedy przedstawić nowy plan pokojowy w sprawie Bliskiego Wschodu i omówić sytuację w Strefie Gazy.

Kushner, któremu towarzyszył Jason Greenblatt, negocjator Trumpa ds. Bliskiego Wschodu, udał się do Izraela, Egiptu i Arabii Saudyjskiej, gdzie również miał promować plan pokojowy, którego administracja Trumpa nadal nie ujawnia.

Kontrowersyjna decyzja USA

6 grudnia 2017 roku Donald Trump ogłosił, że USA uznają Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło wkrótce potem uchwałę domagającą się anulowania decyzji Trumpa, a skupiająca 57 państw Organizacja Współpracy Islamskiej oświadczyła, że uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela oznacza "jawną agresję".

Autor: tmw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: