"To dobry dzień dla polsko-rosyjskich stosunków"

Aktualizacja:

Dzięki wizycie Radosława Sikorskiego w Moskwie "zostaną utworzone podstawy do dobrej współpracy na przyszłość", uznał szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, który pochwalił rząd Donalda Tuska za to, że "prostuje pewne odchylenia, które miały miejsce w przeszłości". - To był dobry dzień dla stosunków polsko-rosyjskich - mówił z kolei szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Drugi dzień wizyty Sikorskiego w Moskwie rozpoczął się od 15-minutowego spotkania "w cztery oczy" z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Potem obaj ministrowie udali się na spotkanie polsko-rosyjskiej delegacji, któremu przewodniczyli.

Witając Sikorskiego jeszcze przed rozpoczęciem rozmów Ławrow z zadowoleniem odnotował, że rząd Donalda Tuska prowadzi politykę "prostowania pewnych odchyleń, które miały miejsce w przeszłości".

Ministrowie o wizycie premiera Putina w Polsce (TVN24)
Ministrowie o wizycie premiera Putina w Polsce (TVN24)

Szef rosyjskiej dyplomacji zadeklarował, że również Rosja jest gotowa do kontynuowania takiej pragmatycznej polityki.

Sikorski zadowolony

Ze swojej strony Sikorski podziękował za zaproszenie do Moskwy. - To normalne, że sąsiedzi

Nasze społeczeństwa oczekują namacalnych rezultatów naszych rozmów Radosław Sikorski

Sikorski podkreślił, że Polska "szczególnie uwrażliwia całą Unię Europejską na sprawy dotyczące wschodniego sąsiedztwa". - Polska jest tym krajem, któremu najbardziej zależy na tym, aby to sąsiedztwo było przyjazne, bezpieczne i coraz zamożniejsze - dodał.

Szef polskiej dyplomacji wyraził też radość, że może z Ławrowem dokonać przeglądu współpracy polsko-rosyjskiej w różnych dziedzinach, bo "nasze społeczeństwa oczekują namacalnych rezultatów naszych rozmów".

Ławrow cieszy się z rozmów

Po spotkaniu delegacji rozpoczęły się rozmowy Komitetu Strategii - który nie zebrał się od 2004 roku - z udziałem wiceszefów kilkunastu resortów.

- Ten komitet po dłuższej przerwie wznowił swoją współpracę i jednoznacznie doszliśmy do wniosku, że były to bardzo pożyteczne rozmowy - powiedział po jego spotkaniu Ławrow.

Ocenił jednocześnie, że aktywna współpraca polsko-rosyjska w ramach Komitetu Strategii będzie gwarancją, że "nie tylko zminimalizujemy straty, ale zostaną utworzone podstawy do dobrej współpracy na przyszłość".

Jak poinformował szef MSZ Rosji, rozmowy w blokach tematycznych dotyczyły m.in. gospodarki. Ławrow podkreślał, że Polska jest jednym z głównych partnerów Rosji w Unii Europejskiej, a obroty handlowe między obu krajami osiągnęły "rekordowe wskaźniki".

O czym rozmawiali?

Ławrow po spotkaniu z Polakami nie wspomniał, by tematem rozmów z Polakami były szczególnie różniące Warszawę i Moskwę tematy, czyli stosunki Gruzji i Ukrainy z NATO, a także amerykańska tarcza antyrakietowa w Polsce i spory energetyczne.

Szef rosyjskiej dyplomacji wspomniał jedynie, że z Sikorskim rozmawiał o stosunkach dwustronnych, a także o "rosyjskich inicjatywach w sferze zapewnienia bezpieczeństwa na kontynencie europejskim" w sferze energetyki.

- Podkreśliliśmy wyjście sobie naprzeciw oraz realizację ustaleń, które zostały osiągnięte na

Podkreśliliśmy wyjście sobie naprzeciw oraz realizację ustaleń, które zostały osiągnięte na poziomie szefów rządów w ramach wizyty premiera Tuska w Moskwie w lutym ubiegłego roku oraz spotkania obu premierów w Davos Siergiej Ławrow

"Stopniowo i dynamicznie", czyli "nie w logice skoków czy przełomów"

Optymizmu po spotkaniu z Ławrowem nie krył też polski minister. - Moja wizyta w Moskwie to istotny wskaźnik dobrego rytmu w stosunkach polsko-rosyjskich, które dokonują się w formule właściwej dla relacji pomiędzy jednym z sześciu największych krajów Unii Europejskiej a Rosją - powiedział Sikorski.

Minister tłumaczył również dziennikarzom, że normalizacja stosunków polsko-rosyjskich zachowuje "stopniowy i dynamiczny" charakter, "ale nie dokonuje się ona w logice skoków, czy przełomów".

Sikorski powiedział, że w tym miesiącu uruchomione zostały "wszystkie mechanizmy strategicznego dialogu i współpracy pomiędzy Polską a Rosją". Jak dodał, za tydzień w Moskwie odbędzie się polsko-rosyjskie Forum Dialogu Obywatelskiego, a za trzy tygodnie w Krakowie spotka się polsko-rosyjska Grupa ds. Trudnych.

"Blisko", "prawie gotowe", "byłoby dobrze"

"Imponującą dynamikę", zdaniem szefa polskiego MSZ, zachowują relacje gospodarcze między Polską a Rosją. Jak poinformował, w 2008 roku obroty między Polską i Rosją wyniosły prawie 30 miliardów dolarów, co oznacza, że Rosja jest drugim partnerem handlowym Polski.

Sikorski powiedział też, że Polska i Rosja są bardzo blisko podpisania umowy o żegludze po Zalewie Wiślanym, a "prawie gotowa" jest również umowa o zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.

Szef MSZ zapowiedział również, że Polska będzie popierała współpracę ministerstw kultury i nauki obu krajów. Wyraził nadzieję, że uda się uruchomić wymianę młodzieży polskiej i rosyjskiej.

O wspólnej komisji ds. podręczników powiedział zaś, że "byłoby bardzo dobrze",

Z jego wizytą [Władimira Putina - red.] uznalibyśmy, że cykl normalizowania stosunków polsko-rosyjskich już się zakończył, a Polska w pełni aktywnie i twórczo włączyła się w budowanie unijnego i bilateralnego partnerstwa z Rosją Radosław Sikorski

"Przewiduje się uczestnictwo..."

Najbardziej konkretnym ustaleniem, jakie udało się osiągnąć Sikorskiemu w Moskwie, jest według słów Ławrowa wizyta premiera Władimira Putina w Warszawie. - Rzeczywiście zaproszenie dla premiera Putina wpłynęło od premiera Tuska. Omówiliśmy tę kwestię przez telefon. Przewiduje się uczestnictwo w ceremonii 1 września z okazji rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej - powiedział Ławrow.

Jak zaznaczył omawiana jest jeszcze sprawa przeprowadzenia dwustronnych rozmów w tym czasie. Dodał, że podczas środowej rozmowy z Sikorskim poruszyli kwestie, które mogą być omówione przez premierów obu państw. Według informacji uzyskanej przez PAP, oprócz udziału premiera Rosji w uroczystościach w Gdańsku, mogłoby dojść też do polsko-rosyjskich konsultacji międzyrządowych z udziałem szefów rządów.

- Z jego wizytą uznalibyśmy, że cykl normalizowania stosunków polsko-rosyjskich już się zakończył, a Polska w pełni aktywnie i twórczo włączyła się w budowanie unijnego i bilateralnego partnerstwa z Rosją - zaznaczył ze swojej strony Sikorski.

Na koniec wizyty polska delegacja złoży też wieńce w Parku Zwycięstwa na Pokłonnej Górze w hołdzie ofiarom II wojny światowej oraz na dawnym poligonie NKWD w Butowie dla upamiętnienia ofiar systemu komunistycznego.

Źródło: PAP