Dziesiątki tysięcy ludzi ustawiały się wzdłuż dróg wiodących do Giribangun w centrum Jawy, gdzie pochowano zmarłego w niedzielę byłego dyktatora Indonezji. Suharto rządził krajem ponad 30 lat.
Ciało byłego prezydenta przewieziono samolotem z Dżakarty do Solo w centrum Jawy w poniedziałek rano, a stamtąd kawalkada pojazdów przejechała do rodzinnego mauzoleum w Giribangun.
- W imieniu narodu i indonezyjskiego wojska oddaję ciało i duszę Hadji Mohameda Suharto ojczystej ziemi - powiedział na pogrzebie obecny prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono.
W imieniu narodu i indonezyjskiego wojska oddaję ciało i duszę Hadji Mohameda Suharto ojczystej ziemi. prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono
Śmierć Suharto
86-letni Suharto umarł w szpitalu w Dżakarcie, gdzie przebywał od ponad trzech tygodni. Został hospitalizowany 4 stycznia z objawami zapalenia płuc i zakłócenia pracy wielu organów wewnętrznych.
Burzliwa historia Dyktator doszedł do władzy w 1965 roku. Ustąpił ze stanowiska w 1998 roku.
Długoletnie, ponad trzydziestoletnie rządy Suharto odznaczały się (szczególnie w pierwszym okresie) szybkim wzrostem gospodarczym i stabilizacją polityczną, ale kraj doświadczał również naruszeń praw człowieka i wewnętrznej korupcji.
Jako szef sztabu w 1965 roku udaremnił pucz komunistyczny i przejął władzę. W antykomunistycznych czystkach zginęło wówczas - według różnych źródeł - od 300 tys. do miliona ludzi. Od 1967 r. Suharto sprawował funkcję prezydenta. Mimo sukcesów gospodarczych wieloletnie autorytarne rządy Suharto oparte na armii spotykały się w społeczeństwie z coraz większą krytyką. Kryzys gospodarczy z lat 1997–98 (pochodna dalekowschodniego kryzysu finansowego), kolosalny spadek wartości rupii i wzrost cen żywności, przyspieszyły procesy polityczne. Doszło do zamieszek. W rezultacie Suharto, wybrany w marcu 1998 na siódmą kadencję, musiał ustąpić. 21 maja 1998 r. przekazał urząd popieranemu przez siebie wiceprezydentowi Jusufowi Habibiemu. Od 1998 r. był wielokrotnie hospitalizowany.
W 2000 r. sąd w Dżakarcie uznał, że były prezydent jest zbyt chory, by mógł uczestniczyć w wytoczonym mu procesie o sprzeniewierzenie wielu milionów dolarów. W połowie maja 2006 roku prokuratura generalna Indonezji umorzyła śledztwo przeciwko Suharto z powodu jego złego stanu zdrowia.
Źródło: PAP, TVN24, Reuters, Tygodnik Powszechny, tvn24.pl