Nie było innego wyjścia jak wystosować dzisiaj do polskiego rządu oficjalne pismo, że skoro nie ma zmian, uruchamiamy procedurę naruszenia prawa - mówi w Luksemburgu Frans Timmermans. Wiceszef Komisji Europejskiej tłumaczył w ten sposób Michałowi Traczowi z TVN24 International wszczęcie procedury naruszenia unijnego prawa w związku z polską ustawą o Sądzie Najwyższym.
- Przez ostatnie miesiące próbowaliśmy przekonać polski rząd, że do trzeciego lipca powinna zostać wyjaśniona sytuacja sędziów Sądu Najwyższego, którzy będą musieli zakończyć orzekanie z powodu swojego wieku - podkreślił wiceszef Komisji Europejskiej.
- Naszym zdaniem procedura, zgodnie z którą sędziowie muszą zrezygnować, jest niezgodna z zasadami unijnymi. Nie można po prostu odsunąć sędziów od orzekania - wyjaśnił.
Timmermans: wierzę w dialog
Frans Timmermans zaznaczył, że choć stanowisko to przedstawiał wielokrotnie, to "polski rząd jednak postanowił nie zmieniać prawa". - Więc nie było innego wyjścia jak wystosować dzisiaj do polskiego rządu oficjalne pismo, że skoro nie ma zmian, uruchamiamy procedurę naruszenia prawa - stwierdził.
Wiceszef KE oświadczył, że wciąż ma nadzieję na znalezienie "rozwiązania poprzez dialog". - Wierzę w obustronne rozmowy. Niestety do tej pory nie udało się znaleźć rozwiązań, które by nas zadowalały. Będę cały czas ich szukał, będę ciągle szukał odpowiedzi, które uszanują niezależność wymiaru sprawiedliwości - ocenił.
- Nie odmawiam prawa polskiemu rządowi do reformowania sądownictwa, ale robiąc to należy uszanować trójpodział władzy i niezależność sądów. Uważamy, że przepisy dotyczące Sądu Najwyższego nie respektują w wystarczający sposób sędziowskiej niezawisłości i rozdzielności władzy - oświadczył Timmermans.
Jednocześnie przyznał, że gotów jest do złożenia skargi na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - To dzisiaj powiedzieliśmy polskiemu rządowi - powiedział. - Napisaliśmy pismo z informacją o kontynuowaniu procedury naruszeniowej, która ostatecznie doprowadzi nas do sądu w Luksemburgu - dodał wiceszef KE.
Uruchomiona procedura
Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek o uruchomieniu procedury naruszenia unijnego prawa w związku z polską ustawą o Sądzie Najwyższym. Władze w Warszawie mają miesiąc, aby odpowiedzieć na wezwanie Komisji do usunięcia uchybienia.
Postępowanie obejmuje trzy etapy: Komisja początkowo zwraca się do rządów krajowych o usunięcie naruszenia prawa ("wezwanie do usunięcia uchybienia"), w kolejnym kroku daje krajom określony czas na zmiany ("uzasadniona opinia"), a w następnym etapie może pozwać kraj do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.
Autor: mm/tr / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24