Świat

Tillerson wzywa Unię Afrykańską do wywarcia presji na Koreę Północną

Świat


Otwierając w piątek w Waszyngtonie szczyt ministrów krajów afrykańskich, szef dyplomacji USA Rex Tillerson wezwał Unię Afrykańską do wywarcia presji na Koreę Północną poprzez obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych i zerwanie z nią kontaktów handlowych.

- Wszystkie kraje muszą w pełni wdrożyć sankcje ONZ (wymierzone w Pjongjang w związku z jego programem zbrojeń nuklearnych - red.) - powiedział sekretarz stanu Rex Tillerson. Dodał, że chce, by kraje afrykańskie poszły dalej i podjęły dodatkowe kroki mające zwiększyć nacisk wspólnoty międzynarodowej na Koreę Północną.

- Wzywam was do obniżenia rangi stosunków dyplomatycznych z reżimem i zerwania więzi gospodarczych, wydalenia wszystkich pracowników z Korei Północnej oraz ograniczenia jej wpływów w waszych krajach - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.

Dzień wcześniej Departament Stanu USA podał, że do zerwania kontaktów militarnych i gospodarczych z Pjongjangiem zobowiązał się Sudan.

Kryzys w Zimbabwe

Sekretarz stanu zaapelował też o przywrócenie ładu i cywilnej władzy w Zimbabwe, gdzie w nocy z wtorku na środę kontrolę nad Harare przejęło w bezkrwawym puczu wojsko.

W piątek armia poinformowała, że "osiągnęła znaczny postęp w operacji mającej na celu wyeliminowanie kryminalistów w otoczeniu prezydenta (Roberta) Mugabego", a także, że zatrzymała niektóre osoby z tych kręgów.

Mugabe w czwartek podczas rozmów z dowódcą sił zbrojnych generałem Constantino Chiwengą odmówił złożenia rezygnacji. 93-letni prezydent jest u władzy od 37 lat.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: