Reżyserka polskiego pochodzenia zamordowana. Zwłoki w lesie pod Moskwą

Rosyjska policja przeszukuje teren, w którym sprawcy ukryli zwłoki Tamary Jakżynejmvd.ru

Znana rosyjska reżyserka i dokumentalistka Tamara Jakżyna została zamordowana. Sprawcy zakopali jej zwłoki w podmoskiewskim lesie, obok szosy wołokołamskiej. "Zeznał o tym trzeci podejrzany w sprawie zaginięcia kobiety, jej sąsiad Igor Drozdow. Policja przeszukuje teren" – pisze rosyjska gazeta „Moskowskij Komsomolec”.

"Śledczy mają nadzieję, że zwłoki reżyserki zostaną odnalezione" - napisał "Moskowskij Komsomolec".

Gazeta przypomniała, że o zaginięciu Tamary Jakżynej, znanej rosyjskiej reżyserki i dokumentalistki polskiego pochodzenia, jako pierwsi zaalarmowali jej krewni i przyjaciele, zaniepokojeni, że kobieta nie dobiera telefonów.

"Nikt nie odbierał słuchawki"

„Krewni i przyjaciele reżyserki byli przekonani, że Tamara zaginęła 14 marca. Dwa dni później zwrócili się do miejscowego zarządu MSW, jednak funkcjonariusze policji nie zareagowali. Wieczorem 16 marca telefon reżyserki był włączony, ale nikt nie odbierał słuchawki. Rodzina uważała, że przestępcy zaatakowali ją tuż po jej powrocie z zagranicy, gdzie przebywała przez trzy miesiące. Później krewni Jakżynej zauważyli w internecie ogłoszenie o sprzedaży jej mieszkania za 8 milionów rubli” – pisał „Moskowskij Komsomolec”.

Również sąsiedzi Jakżynej zauważyli, że jej mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż na portalu poświęconym handlowi nieruchomościami, o czym także poinformowali policję.

Jakżyna zaginęła po powrocie z kolejnego pobytu w Polsce.

"Czysty lokal"

W sprawie jej zaginięcia rosyjska policja zatrzymała wcześniej dwóch mężczyzn: 52-letniego Elmana Kariakina i 31-letniego Romana Firsowa. Później w ręce funkcjonariuszy wpadł trzeci podejrzany w sprawie, Igor Drozdow, sąsiad reżyserki.

Mężczyźni próbowali sprzedać dwupokojowy lokal należący do Jakżynej. Igor Drozdow twierdził, że "lokal jest czysty". Sprawcy spreparowali dokumenty niezbędne do sprzedaży mieszkania.

„Firsow zeznał, że Igora poznał w szpitalu, gdzie był leczony. Igor zaproponował, że można zarobić na sprzedaży mieszkania, Roman, który po odsiadce potrzebował pieniędzy, chętnie na to przystał” – napisał „Moskowskij Komsomolec”.

Śledczy podejrzewają, że to właśnie Igor Drozdow zamordował kobietę. "On sam jednak nie przyznaje się do winy” - relacjonował rosyjski portal Rosbalt.ru, powołując się na telewizję LifeNews.

"Nie lękaj się"

Tamara Elżbieta Jakżyna jest autorką kilkunastu filmów dokumentalnych, w tym pierwszego rosyjskiego dokumentu poświęconego Janowi Pawłowi II pt. "Nie lękaj się, modlę się za ciebie!". Film powstał w 2005 r. Reżyserka opowiedziała w nim o ekumenicznym nauczaniu polskiego papieża, jego związkach z prawosławiem i spotkaniach z Rosjanami.

Po kilku latach Jakżyna ponownie zajęła się pontyfikatem Jana Pawła II, by w 2012 r. zaprezentować film "Papież, który nie umarł". Jest to tryptyk, na którego pierwszą część złożyły się wspomnienia znanych przedstawicieli świata religijnego, kulturalnego i politycznego na temat ich spotkań z Janem Pawłem II.

W drugiej autorka kreśli sylwetkę papieża przez jego nauczanie. W trzeciej opowiada o jego roli w twórczości muzycznej Wojciecha Kilara.

Jakżyna ukończyła Wydział Dziennikarstwa Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Temat jej pracy dyplomowej to "Polski Teatr Telewizji".

Jakżyna ponad 20 lat pracowała w telewizji państwowej, w redakcji muzycznej. Później była związana z kilkoma wytwórniami i studiami filmowymi.

Wiele czasu poświęcała promocji kultury polskiej w Rosji, przede wszystkim filmów.

Prowadziła Klub Filmu Polskiego w Domu Kina w Moskwie, w ramach którego prezentowała najlepsze polskie filmy młodym filmowcom i studentom wyższych szkół artystycznych.

Autor: tas//gak/kwoj / Źródło: MK.ru, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mvd.ru