Na Tajwanie trwają od poniedziałku manewry wojskowe Han Kuang. Ćwiczenia odbywają się każdego roku od 1984 roku, a udział w nich biorą wszystkie rodzaje tajwańskich sił zbrojnych, w tym jednostki rezerwowe. Ich celem jest zwiększenie gotowości bojowej do odparcia chińskiej inwazji.
"W symulowanej scenie wrogie oddziały starają się przejąć kontrolę nad kluczowymi obszarami morskimi w pobliżu tajwańskiej stolicy, Tajpej. Atakując z wody i powietrza siły przeciwnika, biorą na cel ujście rzeki Danshui He na północnym brzegu wyspy. Obrońcy odpowiadają uderzeniem myśliwców i wojsk pancernych, gdy piechota detonuje ładunki wybuchowe, by powstrzymać postęp agresorów" - opisuje CNN przykładowy scenariusz ćwiczeń.
We wtorek, podczas manewrów marynarki wojennej, prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen obserwowała przebieg ćwiczeń z pokładu niszczyciela klasy Kidd o nazwie Keelung. Po raz drugi od czasu objęcia prezydentury w 2016 Tsai bierze udział w inspekcji ćwiczeń wojskowych z pokładu okrętu. Poprzednia taka inspekcja odbyła się w kwietniu 2018 roku.
Jak zauważyła tajwańska Centralna Agencja Informacyjna (CNA), wtorkowe ćwiczenia obejmowały 20 okrętów marynarki wojennej i straży przybrzeżnej, w tym niszczyciele rakietowe Zuoying i Keelung, fregaty typu Kang Ding i Cheng Kung oraz korwety typu Tuo Chiang, a także okręt podwodny typu Hai Lung.
W ćwiczeniach wzięły udział również należące do sił powietrznych F-16V, Mirage 2000, krajowe myśliwce IDF, a także amerykański morski samolot rozpoznawczy P-3 Orion.
Manewry wojskowe na Tajwanie
Jak zauważyła CNA, wtorkowe ćwiczenia miały na celu przetestowanie wspólnych zdolności obronnych sił zbrojnych przed chińską inwazją morską i obejmowały ćwiczenia obrony przeciwlotniczej i przeciwminowej oraz operacje przeciw okrętom podwodnym.
W poniedziałek na północy kraju przeprowadzono ćwiczenia obrony przeciwlotniczej Wanan. Przez pół godziny rozbrzmiewały alarmy, rozesłane zostały specjalne powiadomienia tekstowe, a cywile kierowani byli do schronów. Podobne ćwiczenia przeprowadzone zostały we wtorek w centralnym Tajwanie i będą kontynuowane w innych częściach wyspy w następnych dniach.
Han Kuang są największymi ćwiczeniami tajwańskiego wojska i odbywają się corocznie od 1984 roku. Podzielone są na dwie części: grę wojenną, która odbyła się w tym roku w połowie maja i ćwiczenia terenowe, zaplanowane właśnie na ostatni tydzień lipca. Ćwiczenia zakończą się w piątek. Jak zauważył w kwietniu generał Lin Wen-huang, tegoroczna 38. edycja ćwiczeń Han Kuang skupia się przede wszystkim na testowaniu asymetrycznych działań wojennych sił zbrojnych. Według Lina są to właśnie lekcje, które Tajwan wyciągnął z inwazji Rosji na Ukrainę.
Chiny i Tajwan
Kwestia Tajwanu jest też jedną z najtrudniejszych w coraz bardziej napiętych relacjach Chin z USA. Minister obrony ChRL Wei Fenghe spotkał się w czerwcu w Singapurze z szefem Pentagonu Lloydem Austinem i ostrzegł go, że w razie próby "oddzielenia Tajwanu od Chin", chińska armia "nie będzie miała innego wyjścia, niż walczyć za wszelką cenę i zmiażdżyć wszelkie próby 'niepodległości Tajwanu' oraz chronić suwerenność państwową i integralność terytorialną".
USA nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale sprzeciwiają się próbom siłowej zmiany obecnego status quo. Amerykańskie prawo zobowiązuje USA do pomocy Tajwanowi w samoobronie, a rząd w Waszyngtonie od lat stosuje zasadę "strategicznej dwuznaczności" i nie ogłasza publicznie, czy wysłałby wojska do obrony wyspy w razie ataku.
Źródło: PAP, CNN