Szwecja chce do NATO. Szef Sojuszu i państwa członkowskie komentują

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Szwecja złoży formalny wniosek o członkostwo w NATO. Tę decyzję z zadowoleniem przyjął szef Sojuszu Jens Stoltenberg. W podobnym tonie wypowiedziały się państwa członkowskie NATO. Prezydent Francji Emmanuel Macron przekazał, że w pełni popiera wniosek Szwedów. "Szybki i sprawny proces akcesyjny jest kluczowy dla wzmocnienia bezpieczeństwa Europy" - napisał z kolei premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek premier Szwecji Magdalena Andersson przekazała, że jej rząd postanowił złożyć formalny wniosek o członkostwo w NATO. Jak dodała, proces przystępowania do członkostwa nie powinien trwać więcej niż rok.

- W szwedzkim parlamencie istnieje znaczna większość za przystąpieniem do NATO - przekazała szefowa szwedzkiego rządu. - Najlepszą rzeczą dla Szwecji i Szwedów jest dołączenie do NATO - podkreśliła.

Reakcje państw członkowskich NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zadeklarował, że z zadowoleniem przyjmuje decyzję szwedzkiego rządu o ubieganiu się o członkostwo w Sojuszu. "Szwecja jest jednym z naszych najbliższych partnerów, a członkostwo wzmocniłoby bezpieczeństwo obszaru euroatlantyckiego i Szwecji w krytycznym momencie" - napisał na Twitterze.

Na wniosek szwedzkiego rządu zareagowały także państwa członkowskie. Pałac Elizejski przekazał, że prezydent Francji Emmanuel Macron w pełni popiera decyzję Szwecji o przystąpieniu do Sojuszu.

"Bardzo dobra decyzja rządu Szwecji o rozpoczęciu procesu wstąpienia do NATO. Gratuluję premier Szwecji tego odważnego kroku. Polski rząd w pełni popiera wniosek. Szybki i sprawny proces akcesyjny jest kluczowy dla wzmocnienia bezpieczeństwa Europy" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

"Akcesja Finlandii i Szwecji wzmocni Sojusz oraz zwiększy bezpieczeństwo i stabilność Europy. Polska będzie wspierać partnerów w szybkim przystąpieniu do północnoatlantyckiej wspólnoty" – zapewnił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. "Z uznaniem przyjmuję historyczną decyzję Finlandii i Szwecji o ubieganiu się o członkostwo w NATO" – dodał.

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly poinformowała, że Ottawa jest za "szybkim przyjęciem" Szwecji i Finlandii i jej celem "jest być wśród pierwszych krajów", które ratyfikują ich przyjęcie.

Gwarancje bezpieczeństwa

Norwegia, Dania i Islandia we wspólnym oświadczeniu stwierdziły, że są gotowe wspierać kraje kandydujące do NATO - Finlandię i Szwecję - w przypadku, gdyby te dwa skandynawskie państwa zostały zaatakowane.

"Norwegia, wraz z Danią i Islandią, jest gotowa do udzielenia wszelkimi niezbędnymi środkami pomocy swoim nordyckim sąsiadom, gdyby padli oni ofiarą agresji na swoim terytorium przed uzyskaniem członkostwa w NATO" - oświadczył premier Norwegii Jonas Gahr Store.

Wspólne oświadczenie wydali również ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii.

"Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc naszym długoletnim nordyckim przyjaciołom w ich drodze do przyszłego 32-narodowego Sojuszu. Zobowiązujemy się do promowania szybkiej ratyfikacji protokołów akcesyjnych, gdy tylko zostaną podpisane" - napisano w oświadczeniu.

Ministrowie wskazują, że zarówno Szwecja, jak i Finlandia przyczynią się do jedności, solidarności, spójności Sojuszu oraz całego obszaru transatlantyckiego w czasie, "gdy środowisko bezpieczeństwa, z którym mamy do czynienia, staje się coraz bardziej złożone".

Do NATO chce także Finlandia

O członkostwo w NATO będzie się ubiegać także Finlandia. Również tamtejszy parlament rozpoczął w poniedziałek debatę nad rządowym wnioskiem o akcesję kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com