Szwecja chce do NATO. Rząd podjął decyzję 

Źródło:
Reuters, PAP

Premier Szwecji Magdalena Andersson przekazała, że jej rząd postanowił złożyć formalny wniosek o członkostwo w NATO. Jak dodała, proces przystępowania do członkostwa nie powinien trwać więcej niż rok.

Większość partii zasiadających w parlamencie Szwecji opowiedziała się w poniedziałkowej debacie za wstąpieniem kraju do NATO.

- W szwedzkim parlamencie istnieje znaczna większość za przystąpieniem do NATO – powiedziała premier Magdalena Andersson. - Najlepszą rzeczą dla Szwecji i Szwedów jest dołączenie do NATO - podkreśliła.

- Ambasador Szwecji przy NATO wkrótce przekaże dokument władzom organizacji. Szwecja potwierdzi wówczas pisemnie swoją chęć i zdolność do członkostwa w sojuszu obronnym - poinformowała.

Premier pytana o to, kiedy konkretnie wysłany zostanie wniosek, odpowiedziała, że w najbliższych dniach, wspólnie z Finlandią.

Premier Szwecji: proces akcesyjny Szwecji i Finlandii może potrwać do roku

Towarzyszący Andersson lider opozycyjnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Ulf Kristersson dodał, że "współpraca z Finlandią przy złożeniu wniosku jest korzystna z praktycznych względów". - Skróci i uprości czas rozpatrywania dokumentu - wskazał.

Andersson przyznała, że proces akcesyjny Szwecji i Finlandii może potrwać do 12 miesięcy, choć spodziewa się, że potrwa krócej. - W tym okresie przygotowujemy się na wszystkie ewentualności - podkreśliła, odnosząc się do gróźb ze strony Rosji.

Rząd w Sztokholmie przyjął także projekt ustawy mający umożliwić przyjęcie pomocy od państw Unii Europejskiej oraz NATO w przypadku zagrożenia, zanim Szwecja stanie się pełnoprawnym członkiem Sojuszu.

Kristersson dodał, że "Szwecja i Finlandia muszą być przygotowane na dezinformację i wrogie działania". - Rosja nie będzie zadowolona z powodu decyzji naszych krajów - stwierdził. Premier Andersson poinformowała, że nie zamierza o chęci wstąpienia do NATO informować prezydenta Rosji Władimira Putina. Natomiast próbę rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem podjęła szefowa dyplomacji Szwecji Ann Linde.

Do NATO chce także Finlandia

Także parlament Finlandii rozpoczął w poniedziałek debatę nad rządowym wnioskiem o akcesję kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dzień wcześniej fiński rząd poinformował, że podjął decyzję, by ubiegać się o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Wraz z prezydentem Saulim Niinisto oficjalnie przekazał parlamentowi swoje stanowisko w tej sprawie.

Siedziba NATOAlexandros Michailidis / Shutterstock.com

Turcja ma obiekcje wobec wejścia Szwecji i Finlandii do NATO

Obiekcje co do wejścia obu krajów do NATO ma Turcja. W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że Szwecja i Finlandia oferują schronienie dla członków organizacji terrorystycznych i Ankara nie podziela pozytywnego zdania na temat ich możliwej akcesji. Sprzeciw Turcji mógłby zablokować ich wejście do Sojuszu, ponieważ rozszerzenie organizacji wymaga jednomyślnej zgody jej członków.

Przez dziesięciolecia Szwecja i Finlandia były państwami neutralnymi i niezaangażowanymi w sojusze wojskowe. Rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła nastroje ludności na korzyść NATO.

Putin: ekspansja NATO jest problemem dla Rosji

Rosja przestrzegała wcześniej Szwecję oraz Finlandię przed wstąpieniem do NATO, strasząc konsekwencjami.

W poniedziałek rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył, że Rosja "nie ma problemu" z Finlandią i Szwecją, ale rozbudowa infrastruktury wojskowej na ich terytorium będzie wymagała reakcji Moskwy.

Putin stwierdził, że problemem dla Rosji jest natomiast ekspansja NATO i że musi ona uważnie przyjrzeć się temu, co według niego jest planem NATO zmierzającym do zwiększenia globalnego wpływu organizacji.

Finlandia i Szwecja o krok od NATO. Co to oznacza dla Rosji?

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl