Prezydent ratyfikował traktaty w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Duda: rosyjska agresja zmieniła spojrzenie Szwecji i Finlandii
Duda: rosyjska agresja zmieniła spojrzenie Szwecji i FinlandiiTVN24
wideo 2/5
TVN24Duda: rosyjska agresja zmieniła spojrzenie Szwecji i Finlandii

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował traktaty w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - przekazała w piątek wieczorem sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.

7 lipca Sejm przyjął dwie ustawy: o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Szwecji i - analogicznie - Finlandii. 20 lipca jednogłośnie ustawy przyjął Senat. 22 lipca Andrzej Duda podpisał ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji obu krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego w Porcie Wojennym w Gdyni na pokładzie ORP Generał Tadeusz Kościuszko.

- Te dwa, bardzo ważne i wielkie, kraje naszej części świata, Finlandia i Szwecja, których dotyczą ustawy przed momentem przeze mnie podpisane przez wiele dziesięcioleci, a w przypadku Szwecji można mówić o stuleciach, pozostawały de facto państwami neutralnymi. Zarówno w Szwecji, jak i Finlandii nie było przekonania co do tego, czy kraje te powinny należeć do wielkiej wspólnoty bezpieczeństwa, jaką jest Sojusz Północnoatlantycki. Nie było przekonania społecznego - mówił wtedy prezydent.

Dodał, że "rosyjska agresja, jej nagłość, gwałtowność i dramatyczne okrucieństwo pamiętane ostatni raz z czasów drugiej wojny światowej, zdecydowanie zmieniły to spojrzenie".

Andrzej Duda podpisał ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO 22 lipca Jakub Szymczuk/KPRP

Po wejściu w życie ustaw prezydent mógł ratyfikować traktaty w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu. "Pan prezydent ratyfikował dziś protokoły dotyczące akcesji Szwecji i Finlandii do NATO" - przekazała w piątek PAP sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.

Szwecja i Finlandia coraz bliżej Sojuszu

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, Szwecja i Finlandia w połowie maja złożyły formalny wniosek o przyjęcie ich w skład NATO. Na początku lipca ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Oba kraje mają obecnie status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO trwa proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych.

Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości