Radykalna prawica żąda wyjścia Szwajcarii z Rady Europy – to reakcja na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz), w którym zarzucono temu państwu brak działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.
Największa partia w Szwajcarii, radykalnie prawicowa UDC, zażądała we wtorek, aby Szwajcaria wyszła z Rady Europy. Stało się to tuż po tym jak Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu uznał ten kraj za winny złamania konwencji praw człowieka poprzez brak działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.
W oświadczeniu UDC (Demokratyczna Unia Centrum) określiła orzeczenie ETPCz jako "niedopuszczalne" i "skandaliczne".
"Sędziowie w Strasburgu nawet nie wzięli pod uwagę faktu, że Szwajcaria jest wzorowa pod względem redukcji emisji CO2. UDC zdecydowanie potępia tę ingerencję zagranicznych sędziów i wzywa do wystąpienia Szwajcarii z Rady Europy" – stwierdziło ugrupowanie.
Zdaniem UDC "dzisiejszym swoim wyrokiem sędziowie w Strasburgu zamienili się w marionetki aktywistów (klimatycznych) i definitywnie stracili swoją wiarygodność".
"Ich bezczelna ingerencja w szwajcarską politykę jest nie do przyjęcia dla suwerennego kraju. ETPCz staje się ekspansywnym Trybunałem: oznacza to, że coraz bardziej ingeruje w sprawy krajowe, które nie znajdowały się w jego kompetencjach w chwili jego tworzenia ani w chwili przystąpienia Szwajcarii w 1963 r." – napisano w oświadczeniu.
Wyrok ETPC ws. walki ze zmianami klimatycznymi
ETPCz uznał we wtorek Szwajcarię za winną złamania konwencji praw człowieka poprzez brak działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Trybunał przyznał rację grupie około 2000 starszych Szwajcarek, które twierdziły, że rząd nie wkłada odpowiednich wysiłków w walkę ze zmianami klimatycznymi, co naraża je na śmierć podczas fali upałów.
W orzeczeniu stwierdzono, że niespełnienie przez Szwajcarię celów redukcji gazów cieplarnianych stanowiło złamanie praw człowieka. Decyzja ta może stanowić dla sądów w Europie i poza jej granicami precedens wobec rosnącej liczby spraw odnoszących się do zmian klimatycznych na gruncie praw człowieka.
Orzeczenie strasburskiego Trybunału, od którego nie można się odwołać, może zmusić rząd Szwajcarii do intensywniejszych działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w tym do korekty swoich celów w sferze redukcji emisji, aby były zgodne z paryskim porozumieniem klimatycznym.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mikadun / Shutterstock.com